Powstanie Styczniowe fundamentem niepodległości - wystawa w Krakowie

Obrazek użytkownika Ursa Minor
Notka

Koncert pt. „O Ojców grób bagnetów poostrz stal!”, konferencja naukowa czy wystawa – w ten sposób w Krakowie planowane jest uczczenie przypadającej w tym roku 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Kolejna, już 150. rocznica wybuchu tego wielkiego narodowego zrywu jest nie tylko szansą na przypomnienie historycznych faktów z 1863 roku, ale także okazją do szerszej refleksji nad niepodległościowym wysiłkiem wielu pokoleń Polaków. To dzięki ich umiłowaniu Ojczyzny i gorliwej walce o nią – mimo doznanych cierpień, porażek w starciach z potężnymi mocarstwami – doprowadzili do odbudowy niepodległej Rzeczypospolitej zarówno w roku 1918, jak i w roku 1989. Dlatego też w całej Polsce organizowane są uroczystości upamiętniające 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Od 18 stycznia br. w krakowskim Muzeum Narodowym otwarta jest wystawa plenerowa na krakowskich Plantach w okolicach pomnika Artura Grottgera w całości poświęcona Powstaniu Styczniowemu. Ekspozycja jest cyklem reprodukcji powstańczych: „Lithuania”, „Polonia”, „Wojna”, „Warszawa I”, „Warszawa II”. Będzie prezentowana do 31 marca 2013 roku.

W auli Głównej Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie (ul. Sławkowska 17) zorganizowana zostanie konferencja pt. „Powstanie Styczniowe jako dziedzictwo historyczne Małopolski. Małopolski szlak Powstania Styczniowego”.

Na sympozjum zapraszają: Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, Polska Akademia Umiejętności, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie oraz Małopolska Organizacja Turystyczna.(...)

http://naszdziennik.pl/polska-kraj/21703,powstanie-styczniowe-fundamentem-niepodleglosci.html

Brak głosów