Mija 60 rocznica morderstwa sądowego na "Nilu". Pamiętamy!
60 lat temu komuniści dokonali w więzieniu mokotowskim w Warszawie mordu sądowego na generale Auguście Emilu Fieldorfie "Nilu". Ten oficer Wojska Polskiego, organizator i szef Kedywu Komendy Głównej AK, był jednym z najbardziej zasłużonych żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.
August Emil Fieldorf urodził się 20 marca 1895 r. w Krakowie. W latach 1914-17 walczył w Legionach Polskich, następnie był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej. W listopadzie 1918 r. wstąpił do Wojska Polskiego. Brał udział w kampanii wileńskiej, a podczas wojny polsko-bolszewickiej jako dowódca kompanii uczestniczył m.in. w wyzwalaniu Żytomierza i wyprawie kijowskiej.
W niepodległej Polsce kontynuował służbę wojskową. Od 1938 r. pełnił funkcję dowódcy 51. Pułku Strzelców Kresowych w Brzeżanach, na czele którego walczył w kampanii polskiej w 1939 r.
Po zakończeniu działań zbrojnych, przez Węgry przedostał się do Francji, gdzie ukończył kursy sztabowe i został awansowany na pułkownika. Po klęsce Francji ewakuował się do Wielkiej Brytanii. W lipcu 1940 r., jako pierwszy emisariusz Naczelnego Wodza i rządu Rzeczpospolitej od czasu wybuchu wojny na Zachodzie, został wysłany do kraju.
Do okupowanej Polski dotarł na początku września 1940 r. W Związku Walki Zbrojnej początkowo pełnił funkcję oficera do zleceń Komendanta Głównego, a następnie inspektora obszaru Krakowsko-Śląskiego ZWZ. Od lutego do sierpnia 1942 r. był komendantem obszaru II Białystok AK.(...)
http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/rocznica-morderstwa-sadowego-na-nilu,6777376506
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 226 odsłon