I znów zapłacimy urzędnikom za kolejny bubel legislacyjny

Obrazek użytkownika Ursa Minor
Notka

Gminy będą musiały mocno głowić się jak policzyć mieszkańców "produkujących" śmieci na ich terenie. Jest to konieczne w świetle przepisów, nad którymi kończy pracę parlament. Już wiadomo, że będzie duży bałagan.

Od 1 lipca tego roku ma zacząć prawo na mocy którego gminy staną się właścicielami śmieci „produkowanych” przez mieszkańców. Wywozem odpadów będą zajmowały się firmy prywatne wyłonione w przetargach. System pozbywania się się śmieci ma domykać się dzięki opłatom, które mają uiszczać mieszkańcy. I tu jest „pies pogrzebany”, a pisze o nim „Dziennik Gazeta Prawna”. Chodzi o to, że spółdzielnie nie mają tak naprawdę pomysłu jak dowiedzieć się ile tak naprawdę osób zamieszkuje budynki będące w ich pieczy.

Niektóre ze spółdzielni wpadły na pomysł, aby liczyć... śmieci, a ich wielkość porównywać ze... „średnią śmieciową”.

- Informacje od operatora o przepełnieniu pojemników również mogą świadczyć o zaniżeniu rzeczywistej liczby osób zamieszkujących nieruchomość. Dlatego urzędnicy będą porównywać dane o ilości wytwarzanych odpadów na nieruchomościach o podobnym charakterze – mówi „GPC” Dariusz Czapla z łódzkiego urządu miejskiego.

Wrocław tworzy specjalną bazę danych dla weryfikacji liczby osób wyrzucających śmieci na danym terenie.

- Miasto skorzysta z istniejących baz, np. Ta dla podatku od nieruchomości umożliwi weryfikację właścicieli nieruchomości zobowiązanych do uiszczania opłaty. Gmina będzie prowadziła monitoring należności, sprawdzając co miesiąc wpłaty – tłumaczy dziennikowi Ewa Mazur z wrocławskiego Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Poznań stawia na dane na temat osób biorących udział w wyborach oraz ilości zużycia wody.

Większa część gmin będzie bazowała na meldunkach. Jednak już teraz wiadomo, że może być to nieskutczny sposób, gdyż meldowanie się nie jest już tak ważne jak w poprzednim systemie. Na dodatek obowiązek meldunkowy ma za kilka lat w ogóle przejść do historii.

http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/kolejny-bubel-legislacyjny,6570822989

Brak głosów