Europa popełnia demograficzne samobójstwo

Obrazek użytkownika Kowalsky
Artykuł

Europa nie ma przyszłości, jeśli nie zatrzyma procesu spadku urodzeń dzieci - uważa Georg Weigel, amerykański teolog katolicki i biograf polskiego papieża.

Podczas debaty w Pałacu Prezydenckim Weigel mówił, że "Europa popełnia demograficzne samobójstwo".

Kolejne poniedziałkowe spotkanie z cyklu "Idee Nowego Wieku" w Pałacu Prezydenckim w Warszawie zatytułowane było: "Wolność religijna a płynna nowoczesność".

"Pytanie o demografię to obecnie najważniejsze pytanie w Europie. Europa nie ma przyszłości, o ile nie zatrzyma procesu zmniejszania populacji" - powiedział podczas spotkania Weigel. Ocenił, że brak wystarczającej liczby dzieci można zmieniać poprzez poprawę polityki prorodzinnej, ale problem ten i tak wymaga głębszej refleksji nad kondycją duchową europejskich społeczeństw. Przywódcy Europy - jak przekonywał - muszą uznać za "niezmiernie ważne" dwa pytania: po pierwsze, dlaczego "Europa popełnia demograficzne samobójstwo", a po drugie, jak można ten trend odwrócić.

"Doświadczenia ostatnich 20 lat są takie, że polityka publiczna nie potrafi znaleźć pełnego rozwiązania tego problemu. Może usunąć pewne bariery, ale przecież nie można ustawodawczo rozwiązać problemu reprodukcji. To jest kwestia serca, a nie portfela czy umysłu" - zauważył publicysta.

Zwrócił też uwagę, że w historii Europy zmniejszanie się populacji miało miejsce wyłącznie z powodu wojen, epidemii lub katastrof naturalnych. "Teraz jest to zdecydowanie problem duchowy, który stanie się krytyczny dla obecnego młodego pokolenia" - ocenił amerykański teolog.

Nawiązując do tematu spotkania Weigel wyjaśnił sens wolności religijnej, która - jego zdaniem - jest jednym z najważniejszych praw politycznych. "To prawo, które koresponduje z tym, co jest najgłębsze w nas jako ludziach. Chodzi o naszą podróż w poszukiwaniu prawdy i znalezienie prawdy ostatecznej dotyczącej pochodzenia człowieka i sensu życia" - mówił Weigel. Zwrócił uwagę, że państwa i rządy wprowadzające do swojego systemu prawa ten rodzaj wolności, tym samym określają własne ograniczenia wobec jednostek.

Przedstawił się jako zwolennik merytorycznej debaty publicznej prowadzonej przez chrześcijan. Jego zdaniem, laickie społeczeństwo może postrzegać chrześcijan jako nieracjonalnych, bo kierujących się wyłącznie zasadami wiary. "Ludzie o przekonaniach chrześcijańskich muszą wejść do przestrzeni publicznej przedstawiając argumenty, które mają sens dla wszystkich. To kwestia nie tylko dobrych manier, ale także zdrowego rozsądku politycznego. Musimy mówić językiem, który jest zrozumiały" - przekonywał myśliciel. Dodał przy tym, że religia i związana z nią edukacja moralna nie jest sprawą obojętną dla jakości życia publicznego.

Podczas spotkania Weigel omówił ponadto pragmatyczną rolę wartości moralnych, których źródłem jest religia, w ograniczaniu np. przyczyn kryzysu finansowego w USA i Europie; specyfikę demokracji i zawartej w niej idei wolności słowa; problem definicji wolności religijnej jako prawa politycznego oraz ograniczenia katolickiej doktryny społecznej, która z racji swej natury nie może szczegółowo rozwiązywać konkretnych problemów np. podatkowych.

"Idee Nowego Wieku" to cykl debat środowisk ideowych nowego pokolenia, realizowany z inicjatywy i pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zgodnie z przyjętą zasadą gospodarzem kolejnych spotkań są poszczególne środowiska ideowe. Gospodarz prowadzi całe spotkanie, dobiera skład panelistów oraz przygotowuje wprowadzenie do dyskusji. Gospodarzem poniedziałkowej debaty w Pałacu Prezydenckim był Klub Jagielloński.

George Weigel to amerykański teolog, publicysta katolicki i komentator spraw religijnych. W Polsce znany jest jako autor światowego bestselleru - biografii Jana Pawła II pt. "Świadek nadziei". Biografia powstała na podstawie osobistych, wielogodzinnych rozmów autora z polskim papieżem i dokumentów z watykańskich archiwów. Weigel uważany jest za pisarza ortodoksyjnego w kwestiach wiary. Pracuje m.in. dla konserwatywnej organizacji "Ethics and Public Policy Center" w Waszyngtonie, zajmującej się pielęgnowaniem tradycji judeochrześcijańskiej i harmonizowaniem jej z nowoczesnością.

za:
http://forsal.pl/artykuly/651288,weigel_europa_popelnia_demograficzne_samobojstwo.html

Brak głosów