A Ty jak uczcisz Dzień Żołnierzy Wyklętych? Oświadczenie Społ. Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych"

Obrazek użytkownika Ursa Minor
Artykuł

Zawiązał się Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” skupia ponad 80 organizacji i środowisk patriotycznych, które 1 marca wspólnie uczczą pamięć bohaterów antykomunistycznego podziemia. Portal Fronda.pl publikuje w całości oświadczenie komitetu,

Pragniemy przypominać, iż w myśl obowiązującej od dwóch lat ustawy dzień 1 marca jest świętem państwowym, ustanowionym w hołdzie tym, którzy po latach okupacji niemieckiej, po wkroczeniu na ziemie polskie sowieckich i rodzimych komunistów, mieli odwagę wytrwać w walce o niepodległą Polskę. Po wojnie z bronią w ręku zginęło ponad 20 tys. „Żołnierzy Wyklętych”. W latach 1944-1955 komunistyczne sądy orzekły ponad 8 tys. wyroków śmierci, z których ok. 4,5 tys. zostało wykonanych. Ponad 200 tys. polskich patriotów trafiło do więzień i obozów pracy, najmłodsi do obozu w Jaworznie (chłopcy) i w Bojanowie (dziewczęta).

Po latach walki, czasach wyrafinowanych tortur i zbrodni sądowych, po kolejnych dekadach fałszowania, spotwarzania i zapominania, społeczne obchody narodowego święta dają nam szansę przerwania swoistej obławy nadal zastawianej w Polsce na prawdę, sprawiedliwość i na wartości patriotyczne, które chcemy dzielić z Żołnierzami Wyklętymi. To przede wszystkim od nas samych będzie zależało, czy zdołamy ją przerwać.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców stolicy i wszystkich Polaków w piątek 1 marca do aktywnego udziału we wspólnym, uroczystym upamiętnieniu Bohaterów Antykomunistycznego Podziemia.

W dniu 1 Marca oddajmy Im hołd, wywieśmy narodowe flagi, połóżmy kwiaty i zapalmy znicze, przywołajmy we wspomnieniu i w modlitwie.

Tego dnia podzieleni na grupy, pokłonimy się Żołnierzom Wyklętym w 20 najważniejszych miejscach związanych w Warszawie z Ich walką i tragiczną historią. O godzinie 19:00 wszystkie grupy koncentrują się na Placu Józefa Piłsudskiego, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza zostanie odczytany Apel Poległych i złożone wieńce. O 21:00 w szyku marszowym, w asyście mundurowej, docieramy do archikatedry św. Jana na uroczystą Mszę Świętą w intencji „Żołnierzy Wyklętych”.

Tegorocznym obchodom towarzyszą akcje edukacyjne, koncerty, przeglądy filmowe i konferencje organizowane zarówno w dniu 1 Marca, a także w innych dniach, przez współtworzące Komitet środowiska, organizacje oraz instytucje. Także w tym roku, po raz pierwszy, agendę programową wzbogaciły uroczystości i wydarzenia przygotowywane w kilkunastu ośrodkach poza stolicą (Błonie, Ciechanów, Grodzisk Mazowiecki, Kobyłka, Łomianki, Milanówek, Ostrówek, Otwock, Puławy, Wołomin i Zgierz).

Zachęcamy do współpracy i kontaktu: skondp@gmail.com

Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

PROGRAM obchodów jest dostępnty na stronie Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy

http://www.fronda.pl/a/a-ty-jak-uczcisz-dzien-zolnierzy-wykletych-robie,26337.html

Brak głosów