Pan na włościach

Obrazek użytkownika Ursa Minor
Artykuł

Zbudował własne imperium bazujące na sieci klientelistycznych powiązań. Zakonserwował urząd marszałkowski i podległe mu spółki na poziomie partyjno-towarzyskich koneksji.

W 2006 roku oficjalne zadłużenie Mazowsza wynosiło 324 tys. złotych, a w 2013 roku – 100 milionów. W ciągu tych 6 lat wzrost zadłużenia osiągnął zatem poziom ponad 2,5 tys. procent.

Zdaniem opozycji i ekspertów, dziura w budżecie to wynik nie tyle „janosikowego”, ile fatalnego zarządzania, kolesiostwa, rozrośniętej biurokracji, będącej przechowalnią dla ludzi z rządzącej koalicji. Województwo popada w ruinę, tymczasem Adam Struzik w ostatnich latach przeznaczył ponad 90mln zł na nagrody dla swoich urzędników, a roczne koszta funkcjonowania urzędu oscylują w granicach 100 mln złotych.

Tymczasem w połowie września budżet województwa stał się po prostu niewypłacalny i gdyby samorząd był prywatną spółką, musiałby ogłosić upadłość. Struzik całą winę zwala na „janosikowe” – obowiązkową transmisję środków od bogatszych samorządów do biedniejszych. A także na kryzys. – Od czterech lat, od kiedy nastąpił kryzys finansów i Polski, i Mazowsza, i kryzys ekonomiczny w Europie i na świecie, nasze dochody stale spadają, a musimy płacić olbrzymie daniny na rzecz innych województw – tłumaczył się po ogłoszeniu, że na koncie województwa jest dokładnie zero złotych.

Jednocześnie odrzucił wszelkie zarzuty złego zarządzania, marnotrawstwa i niegospodarności: – Województwo jest zadłużone i ma swoje problemy, ale one nie są indywidualnie zawinione przeze mnie – zapewniał. Obecnie długi województwa wynoszą półtora miliarda złotych, banki nie chcą mu udzielać kredytów na komercyjnych zasadach, przekroczono limity zadłużenia samorządów i Ministerstwo Finansów musiało potraktować Mazowsze jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy Grecję – zmusiło do dotkliwego programu naprawczego. Zarządzany przez Struzika samorząd jest w najgorszej sytuacji w kraju.

Afera lotniskowa
(...)

http://naszdziennik.pl/mysl/57181,pan-na-wlosciach.html

Ocena polecanki: 
Brak głosów

Komentarze

Kadrowy

http://naszdziennik.pl/mysl/57180,kadrowy.html

Ursa Minor

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Ursa Minor

#416244