Obawy znad Bałtyku

Obrazek użytkownika Emir
Artykuł

Estonia, Litwa i Łotwa są zaniepokojone rosyjsko-białoruskimi ćwiczeniami wojskowymi u swych granic, które, zdaniem tej trójki członków NATO mają ukryte antyzachodnie cele.
============
Rosja oficjalnie zakwalifikowała te manewry jako antyterrorystyczne, lecz liczba ich uczestników i rodzaj sprzętu wojskowego pokazują, że nie jest to to, co przewidywał program - powiedział agencji AFP litewski minister obrony Juozas Olekas.

- Każdy kraj ma prawo organizowania manewrów wojskowych, lecz martwi nas brak przejrzystości przy tych - dodał minister.

W ćwiczeniach tych uczestniczy ok. 13 tysięcy żołnierzy, setki środków pola walki, w tym czołgi, samoloty i pojazdy opancerzone - poinformował przedstawiciel białoruskiego resortu obrony.

- Kreml twierdzi, że celem manewrów jest szkolenie do walki z terroryzmem, lecz według naszych informacji ćwiczenia noszące kryptonim "Zapad" (ros. Zachód) mają antyzachodnią treść - powiedział AFP wiceszef estońskiego Sztabu Generalnego podpułkownik Eero Rebo.

Obawy znad Bałtyku

Trzy państwa bałtyckie, które odzyskały niezawisłość w roku 1991 po upadku Związku Radzieckiego, a w roku 2004 weszły do UE i do NATO, wielokrotnie krytykowały rosyjską działalność militarną u swych granic.

- Jeśli spojrzeć na rejon Morza Bałtyckiego, równowaga militarna zmieniła się w ciągu ostatniej dekady w sposób drastyczny i nie na naszą korzyść - powiedział AFP łotewski minister obrony Artis Pabriks. - Nic więc dziwnego, że jesteśmy zaniepokojeni ćwiczeniami na tak wielką skalę - wyjaśnił.

NATO zaplanowało przeprowadzenie w listopadzie manewrów w Polsce i krajach bałtyckich. Źródła PAP w NATO twierdzą, że Sojuszowi zależy na tym, żeby ćwiczenia były transparentne dla krajów takich jak Rosja. Zaznaczają, że manewry Sojuszu nie są odpowiedzią na ćwiczenia, które prowadzą w pobliżu Polski i krajów nadbałtyckich Rosja i Białoruś (Zapad-2013). Ćwiczenia NATO w Polsce były planowane już od 2009 roku.

PAP/tvn24.pl/KRESY.PL

http://www.kresy.pl/wydarzenia,wojskowosc?zobacz/ukryte-antyzachodnie-cele-rosyjsko-bialoruskich-manewrow

Ocena polecanki: 
Brak głosów

Komentarze

http://www.kresy.pl/wydarzenia,wojskowosc?zobacz/na-bialorusi-i-w-rosji-startuja-manewry-zapad-2013

Czy moga nas wziac w kleszcze ?
Bardzo latwo - ale to jest niezrozumiale dla pewnych porucznikow z LWP....

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#415984