Konstytucja nie dopuszcza świadczeń zdrowotnych ze środków publicznych
Art. 68 ust. 2 Konstytucji RP brzmi "Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych."
Cóż znaczy równy dostęp niezależny od sytuacji materialnej? Można przypuszczać, że np. te świadczenia będą miały ceny proporcjonalne do sytuacji materialnej. Bogatsi zapłacą więcej i w ten sposób dostęp się wyrówna. Są jednak trudności w określeniu sytuacji materialnej: czy raczej mierzyć ilość kapitału posiadanego przez obywatela czy raczej jego dochody? Wydaje się że sensownym rozwiązaniem tego dylematu jest ustawienie współczynnika proporcjonalności na 0 (zero) bo wtedy nie liczy się jaka jest ostatecznie ta sytuacja - cena dla wszystkich wynosi 0. Czy jednak "darmowość"* świadczeń zapewnia równy do nich dostęp? Odpowiedź brzmi NIE, bo wszyscy wiemy że cena świadczenia opieki zdrowotnej jest tylko jednym z czynników warunkujących dostęp do niej. W praktyce np. obywatele w lepszej sytuacji materialnej najczęściej mają własne samochody, a jak nie mają to stać ich na taksówkę, to powoduje że mają łatwiejszy dostęp do świadczeń. Naprawdę równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej może wystąpić tylko w jednej sytuacji: gdy nie ma tych świadczeń, wtedy wszyscy mają równy dostęp czyli żaden. Jak widzimy Konstytucja RP nie dopuszcza aby z pieniędzy publicznych finansować jakiekolwiek świadczenia opieki zdrowotnej.
Bacz
* darmowość jest w cudzysłowie dlatego, że w rzeczywistości za świadczenia płacimy co do zasady (od której jest dużo odchyleń) w składce i podatkach.
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 1544 odsłony
Komentarze
Re: Konstytucja nie dopuszcza świadczeń zdrowotnych ze środków p
27 Listopada, 2009 - 21:45
Sie nie ustali . Proste brak podatku od nieruchomości na podstawie realnej wyceny .
Re: Konstytucja nie dopuszcza świadczeń zdrowotnych ze środków p
27 Listopada, 2009 - 22:43
"Naprawdę równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej może wystąpić tylko w jednej sytuacji: gdy nie ma tych świadczeń, wtedy wszyscy mają równy dostęp czyli żaden." - uważam, że jesteśmy na najlepszej drodze. Powoli i z determinacją kolejne rządy RP zapewniają nam coraz bardziej żaden dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej. Bardzo dobra myśl!
Panie Henryku
28 Listopada, 2009 - 19:34
w mojej opinii wszystkie ubezpieczenia i służba zdrowia powinny być prywatne.
Chyba nie trzeba tłumaczyć jak działa państwowa służba zdrowia - vide te kolejki na zabiegi, w których może umierać nawet kilka tysięcy osób rocznie. O tym się jakoś nie mówi. Nagłaśnia się natomiast jakieś pojedyncze przypadki, że ktoś w USA zmarł, bo nie miał ubezpieczenia.
pozdrawiam
Kirker prawicowy ekstremista
Kirker prawicowy ekstremista
Baczu
28 Listopada, 2009 - 16:32
zapomniałeś o zapisie ustawy zasadniczej mówiącym o potworku o wdzięcznej nazwie "społeczna gospodarka rynkowa"...
pozdrawiam
Kirker prawicowy ekstremista
Kirker prawicowy ekstremista
A co Ci to przeszkadza?
28 Listopada, 2009 - 17:32
I tak to nic nie znaczy.