Banknoty okupacyjne

Obrazek użytkownika Husky
Audio

Historia banknotów o kryptonimie „E-71”, jak również związane z nimi i niewyjaśnione do chwili obecnej zagadki, mogłyby posłużyć za kanwę scenariusza dobrego filmu sensacyjnego. W jednym ze skarbców Narodowego Banku Polskiego były przechowywane od dziesięcioleci trzy drewniane wojskowe skrzynie opatrzone przywieszką „tajne specjalnego znaczenia”. Po latach, w maju 2015 r., przystąpiono do prac mających na celu wyjaśnienie przeznaczenia przechowywanych skrzyń i ustalenie ich faktycznej zawartości. Po ich komisyjnym otwarciu okazało się, że znajdowały się tam trzy komplety materiałów służących do produkcji banknotów o kryptonimie „E-71” - przygotowanych na wypadek możliwego konfliktu zbrojnego. Jeden komplet został przekazany do PWPW, pozostałe dwa znajdują się obecnie w dyspozycji NBP.

Tajne banknoty „E-71” zostały zaprojektowane i wyprodukowane w okresie reżimu komunistycznego na wypadek konfliktu zbrojnego pomiędzy Związkiem Sowieckim i jego satelitami a państwami NATO. Czemu w rzeczywistości służyły tajne banknoty, jaki przyświecał władzom komunistycznym cel by je wyprodukować oraz co się stało z banknotami „E-71” po upadku komunizmu w Polsce – tego wszystkiego dowiecie się Państwo podczas wykładu poprowadzonego przez Piotra Woyciechowskiego – p.o. dyrektora Departamentu Centrum Pieniądza.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (4 głosy)

Komentarze

Tajne banknoty „E-71” zostały zaprojektowane i wyprodukowane w okresie reżimu komunistycznego na wypadek konfliktu zbrojnego pomiędzy Związkiem Sowieckim i jego satelitami a państwami NATO.

 

Vote up!
3
Vote down!
0
#1646179