Przestrzelona biało-czerwona...

Obrazek użytkownika jan patmo
Kraj

 

 

 

Moim avatarem jest zdjęcie przedstawiające jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Warszawy - figurę Chrystusa dźwigającego krzyż, która wieńczy środkową część schodów kościoła św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Zdjęcie to zrobiłem nocą w czasie zimowej burzy śnieżnej w połowie marca 2010 roku. Żeby uchwycić od przodu figurę Chrystusa, co jest możliwe jedynie z górnego poziomu schodów, musiałem się dosłownie wciskać w ścianę fasady kościoła, balansując przy tym na krawędzi podestu. W ten sposób udało mi się uzyskać efekt wyciągniętej ku niebu ręki Chrystusa na tle rozświetlonego pałacu Staszica (siedziba PAN) i ledwie widocznego wśród śnieżnej zawieruchy stojacego przed nim pomnika Mikołaja Kopernika.

Z powodu zmniejszonej kilka razy (w stosunku do oryginału) rozdzielczości zamieszczonego tutaj jako mój avatar zdjęcia, patrzący na nie widz może nie dostrzegać niezwykle istotnego szczegółu, a mianowicie nałożonej przez kogoś na krótszą podstawę pomnika biało-czerwonej flagi z przestrzeliną pośrodku i napisem  - KATYŃ! 

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (13 głosów)

Komentarze

Zdjęcie piękne i z dzisiejszej perspektywy symboliczne...kto w połowie marca wiedział co sie zdarzy 10 kwietnia...tylko ci co  zadanie zlecili FSB...."politycy"PO....

Vote up!
3
Vote down!
0

Yagon 12

#1472759

Po 10 kwietnia 2010 roku, zdjęcie służące jako mój avatar oraz inne wykonane późnym wieczorem i nocą 14 marca w czasie burzy śnieżnej nabrały doprawdy symbolicznego znaczenia. Ta gwałtowna śnieżna burza w samym końcu zimy 2010 roku stała się jakby zapowiedzią straszliwego "kataklizmu", który miał spaść na Polskę za niespełna miesiąc.

Serdecznie pozdrawiam    

Vote up!
3
Vote down!
-1

jan patmo

#1472771

Przestrzelona, powidasz, a jednak jest tam. Ktoś ją położył. A więc żyje! Dawno temu, tuż przed starjkami w Stoczni Gdańskiej, a zaraz po Lublinie, spotkałem człowieka, który powiedział w trakcie którejś z dyskusji, że Naród Wybrany, miał na myśli Polaków, będzie doświadczany, musi przejść przez wiele burz i zawirowań, aby go uszlachetnić. Wówczas popatrzyłem się na człowieka trochę dziwnie, ale jego słowa zapadły w mej pamięci bardzo głęboko. Odnoszę wrażenie, że zaczynam je powoli rozumieć. Nie robi to ze mnie mesjanisty, ale uważnie obserwuję teraźniejszość, a przez wiele lat brałem udział w tworzeniu jej.

A więc jeszcze nie zginęła puki my żyjemy! A tubylcy? Albo zdecydują, że są Polakami albo won!

 

Vote up!
0
Vote down!
0

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#1472806

Póki (!)

Policja ortograficzna :-)

Vote up!
1
Vote down!
-1

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#1473034

To szczególne miejsce w historii Warszawy i Polski jest jedną ze stacji drogi krzyżowej naszego Narodu.

Pozdrawiam

Vote up!
2
Vote down!
-1

jan patmo

#1472819

"Marsz Cieni" (12 kwietnia godz 15:00) zwykle zatrzymuje się przed Bazyliką św. Krzyża - są odczytywane listy Oficerów - polskich jeńców, o których bandyta wszech-dziejów cynicznie mówił, że uciekli do Mandżurii...

Vote up!
1
Vote down!
-1

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#1473006