Lalek

Obrazek użytkownika jan patmo
Kraj

 

 

 

 

Lalek

 

Któryś jest Ostatni Niezłomny

co odciskał stopami swymi

ślady wolności na Lubelskiej Ziemi

Któryś latami kluczył nieuchwytny

pomiędzy ubeckimi zasadzkami

Któryś przez swą smagłą twarz

na zawsze już Lalkiem przezwany

Któryś skruszył swą żołnierską krwią

zniewolenia naszego kajdany

 

 

W hołdzie Józefowi Franczakowi ps. "Lalek",

Ostatniemu Żołnierzowi Niepodległej,

który zginął 21 października 1963 roku. 

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (19 głosów)

Komentarze

Chciałbym aby Józefowi Franczakowi ps. "Lalek" postawiono w Warszawie pomnik co najmniej taki jak Berlingowi, wtedy uwierzę, że żyję w wolnej Polsce, takiej o jaką walczył.

Vote up!
8
Vote down!
-1
#1447383

"Badycie " checesz zeby bandycki obecny prokacapskokzydowski rzad pomnik postawil?

Toc to oni stawiaja pomniki tym co mordowali Plakow  paytrz Oosowo albo odnawiaja pomniki kacapskim okupantom i bandytom co mordowali Poalkow.

Zaq protesy przeciw takim Baumanom ludzi sa skazywani i Polacy dupy nie rusza sprzed telewizorow bo leci jakis srerjar dla lemingow ,zeby wysjc na ulice i w tej konkretnej sparwie zaprotestowac.

A jeszcze jedno to nie byl ostani niepodlegly zolnierz ,ktory zginal za Polske.

Od 63 roku do dzis wciaz gina zolnierze, moze nie w mundurach, ale jednak zolnierze POLSKI NIEPODLEGLEJ.

 

Vote up!
10
Vote down!
-3
#1447419

Ale,  urodziłem się jak był jeszcze ZSRR i nie spodziewałem się że, rozleci się za mojego życia.

Tak samo teraz,  wygląda że, nie ma już nadziei, a jakieś zdarzenie wywraca wszystko do góry nogami.

Zobaczymy kto będzie miał więcej determinacji, czy trzecie pokolenie UB czy AK, jak określił to p.Radwański.

Czy nasza młodzież w końcu zda sobie sprawę żę, to jest ich Polska - a nie zdrajców i zaprzańców przyniesionych na ruskich bagnetach tzw. władzy ludowej.

Chciałbym tylko aby nie zostali wykiwani tak jak ja, kiedy pełen wiary wnosiłem 'Bolka' na swoich ramionach do URM,jak miał być strajk generalny, a po wprowadzeniu stanu wojennego byłem na wszystkich demonstracjach przeciw jaruzelowi, czekałem w kościele na bł.ks.Jerzego, że może wróci żywy, a potem na jego umęczone ciało, i mimo tego, co stało się potem cały czas miałem nadzieję na taką Polskę o jaką walczył 'Lalek'.

Jeszcze niedawno było nie do pomyślenia , aby dzierżyński zleciał z cokołu, a czterech śpiących nie wrócili na cokół (cokół ks.Skorupki), a jednak to się stało.

Dlatego wiem , że jeśli nie to pokolenie, to następne postawi taki pomnik, nie są tak niedoinformowani jak my.

 

Vote up!
5
Vote down!
-1
#1447563

- Kiedy usłyszałam strzały, wyjrzałam przez okno - opowiada Helena Misiura, sąsiadka. - Bałam się o wnuki, które bawiły się przed domem. Zobaczyłam Józka, jak biegł przy naszym płocie. W jednej ręce miał teczkę, w drugiej pistolet. Nagle zachwiał się, złapał pod bok i wyciągnął koszulę ze spodni. Przeskoczył jeszcze przez żywopłot i zaległa cisza. Śmiertelny strzał musiał paść zza lipy. Za chwilę podniosły się krzyki: "Jest, jest". Ze wszystkich stron, od drogi, z lasu wylegli ludzie. Jedni byli w mundurach i płaszczach, drudzy w kufajkach i po cywilnemu. Potem podjechały trzy samochody i karetka. Myśleliśmy, że to po Józka, ale zabrali jakiegoś zabitego milicjanta.

- Józek upadł pod naszym domem. Jakiś człowiek podbiegł do niego i darł się, żeby rzucił broń, a on już nie żył - mówi Michalina Misiura, ciotka Heleny. - Potem pilnował go jakiś milicjant. Niektórzy ludzie, którzy przychodzili obejrzeć Józka, kopali go i dowcipkowali: może chcesz jabłko albo papierosa?

W sekcji zwłok przeprowadzonej przez biegłego lekarza czytamy: "Rany postrzałowe klatki piersiowej i jamy brzusznej, z następnym uszkodzeniem serca, wylewem krwawym do jamy opłucnej, uszkodzeniem wątroby, przepony i płuca lewego. Biorąc pod uwagę wyniki sekcji zwłok należy przyjąć, że przyczyną zgonu denata była rana postrzałowa serca".

Czesława Kasprzak: - Po pół godzinie przyjechał prokurator [Antoni Maślanko, wiceprokurator Prokuratury Wojewódzkiej w Lublinie - TMP]. Milicjanci podświetlili latarkami ciało.

Prokurator spytał, czy to "Lalek". "Przecież wiecie, kogo zamordowaliście" - odpowiedziałam. Maślanko zapewniał, że wyda nam ciało Józka.

O godz. 21. martwego "Lalka" przewieziono do Akademii Medycznej w Lublinie. Został pochowany potajemnie, tak jak jego koledzy z partyzantki, na cmentarzu przy Unickiej. Po czterech dniach, w nocy, rodzina wykopała ciało.

- Widok był straszny. Józek leżał nagi, bez głowy - opowiada Czesława Kasprzak.

Vote up!
13
Vote down!
0

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#1447422

http://i.iplsc.com/jozef-franczak-ps-lalek-w-srodku/0003LCOD6UOUC2CI-C116-F4.jpg

Vote up!
7
Vote down!
-2
#1447445

Vote up!
8
Vote down!
-2
#1447449

  11 maja 2007 r. z inicjatywy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Obszaru Wschodniego w Lublinie oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa odsłonięto w Piaskach pomnik Ostatniego Partyzanta RP – sierż. Józefa Franczaka ps. "Lalek".

Odsłonięty 11 maja 2007 r. w Piaskach pomnik w hołdzie ostatniemu żołnierzowi Rzeczypospolitej Polskiej, sierż. Józefowi Franczakowi ps. "Lalek".

21 października 2008 roku. Marek Franczak, syn „Lalusia”, przy pomniku ojca na cmentarzu w Piaskach.

17 marca 2008 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński nadał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, pośmiertnie, ostatniemu żołnierzowi wyklętemu Józefowi Franczakowi ps. "Lalek".
Józef Franczak odznaczony został za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w 90. rocznicę swoich urodzin. Odznaczenie odebrał syn Marek Franczak.

GLORIA VICTIS !!!

Vote up!
9
Vote down!
0
#1447504

POlszewicka POlska ma przecież za zadanie czcić i honorować swoich "bohaterów"--  największych degeneratów i zbrodniarzy w dziejach Polski, o czym jednoznacznie świadczy choćby ostatnia jawna prowokacja z pogrzebem z wojskowymi honorami sądowego zabójcy "Inki" - Danuty Siedzikówny! 

Vote up!
6
Vote down!
0

jan patmo

#1447506

  http://www.polskatimes.pl/artykul/641751,powiesic-wszystkich-skazanych-oprychow-prezydent-gambii-uczcil-koniec-ramadanu-egzekucjami,id,t.html

Vote up!
4
Vote down!
0
#1447510

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika 3671bajtuf został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

#1521358

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika 3671bajtuf został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

#1521357