Osoba niewidoma też może być liderem listy Ruchu Społecznego

Obrazek użytkownika Dariusz Grudziecki
Kraj

We wczorajszym artykule: "Facet na wózku inwalidzkim liderem listy Ruchu Społecznego" (]]>http://naszeblogi.pl/56376-facet-na-wozku-inwalidzkim-liderem-listy-ruchu-spolecznego]]>)

informowałem o "Porozumieniu", którego skutkiem jest start osób niepełnosprawnych oraz osób ze środowisk osób niepełnosprawnych z list Ruchu Społecznego RP. Informowałem też, że Pan Robert Kucharycz będzie otwierał listę nr 40 (Koszalin – Kołobrzeg).

 

Dzisiaj zapadły już ustalenia w ramach organizacji zrzeszonych w Ruchu Społecznym RP oraz w ramach okręgu nr 1 (Legnica), że liderem listy w tym okręgu będzie Pan Tadeusz Waldemar Rogowski.

 

Tadeusz Rogowski urodził się w 1974 r. w Bolesławcu jako osoba widząca, jednak z czasem postęp choroby – zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, spowodował (około siedem lat temu) całkowitą utratę wzroku. Ani postęp choroby, ani niepełnosprawność nie dały jednak rady wyeliminować Pana Tadeusza z życia społecznego i ... politycznego. W 1999 r. został absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Wydziału Fizjoterapii. Od wielu lat współpracuje też z organizacjami pozarządowymi. Swoją aktywnością stara się pokazać, że osoby z niepełnosprawnością mogą żyć aktywnie.

 

Pan Tadeusz Waldemar Rogowski:

1.      Jest współtwórcą projektu "Niewidomi na tandemach";

2.      Był w 2013 roku organizatorem tandemowego rajdu dla osób niewidomych od źródeł Wisły do jej ujścia;

3.      Był zaproszony do udziału w Szesnastym Ogólnopolskim Spotkaniu Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów KOLOSY'2013. Tematem prezentacji był Tandemowy Rajd Niewidomych od źródeł Wisły do jej ujścia;

4.      Jest uczestnikiem kampani społecznej promującej turystykę osób niepełnosprawnych;

5.      Walczy o dostosowanie obiektów kulturalnych i muzealnych do potrzeb osób z niepełnosprawnością;

6.      Jest współzałożycielem pierwszej partii osób niepełnosprawnych "Razem Dla Niepełnosprawnych".

 

Pan Tadeusz uważa, że "osoby niepełnosprawne powinny mieć możliwość aktywnego udziału w procesie podejmowania decyzji w zakresie polityki i programów, w tym dotyczących ich bezpośrednio.
Uważa, że niepełnosprawność jest pojęciem ewoluującym i że niepełnosprawność wynika z interakcji między osobami z dysfunkcjami a barierami wynikającymi z postaw ludzkich i środowiskowymi, które utrudniają tym osobom pełny i skuteczny udział w życiu społeczeństwa, na zasadzie równości z innymi osobami.
Każdy może z łatwością dostrzec iż systematycznie pogarszają się warunki życia osób niepełnosprawnych. Dlatego uważa, że osoby z niepełnosprawnością powinny same walczyć o zmianę tej sytuacji.
Zamierza wspierać Racjonalne dostosowania i „Uniwersalne projektowanie”

„Uniwersalne projektowanie” oznacza projektowanie produktów, środowiska, programów i usług w taki sposób, by były użyteczne dla wszystkich, w możliwie największym stopniu, bez potrzeby adaptacji lub specjalistycznego projektowania. „Uniwersalne projektowanie” nie wyklucza pomocy technicznych dla szczególnych grup osób niepełnosprawnych, jeżeli jest to potrzebne".

 

Pan Tadeusz Waldemar Rogowski – artykuły i filmy:

1.      ]]>http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/270216]]>

2.      ]]>http://wyborcza.pl/1,75478,18425842,niepelnosprawni-zalozyli-partie-mamy-dosc-czekania-na-politykow.html]]>

3.      ]]>http://www.polskatimes.pl/artykul/4693348,nowa-partia-razem-dla-niepelnosprawnych-powstala-dzieki-inicjatywie-mieszkanca-malborka,id,t.html?cookie=1]]>

4.      ]]>https://www.youtube.com/watch?v=1njj_lSa4sc]]>

 

5.      ]]>http://malbork.naszemiasto.pl/artykul/mieszkancy-malborka-w-kampanii-spolecznej-fundacji-zero,2354516,artgal,t,id,tm.html]]>

6.      ]]>http://www.niedziela.pl/artykul/8126/KOLOSY-2013]]>

7.      ]]>http://www.rowertour.pl/?page=artykul&id=1874]]>

....

 

Ten artykuł powstał w ponad 90% w oparciu o tekst dostarczony przez bohatera tego artykułu.

 

 

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (3 głosy)