Refleksje nad Słowem Życia Hbr 13,5

Obrazek użytkownika Bizantyjski Katolicki Patriarchat
Blog

„Postępowanie wasze niech będzie wolne od chciwości na pieniądze: zadowalajcie się tym, co macie. Albowiem Bóg powiedział: Nie opuszczę cię ani pozostawię”.

 

Przed tym stwierdzeniem z Listu do Hebrajczyków apostoł pisze: Pamiętajcie o uwięzionych, jakbyście byli sami uwięzieni, i o tych, co cierpią, bo i sami jesteście w ciele. We czci niech będzie małżeństwo pod każdym względem i łoże nieskalane, gdyż rozpustników i cudzołożników osądzi Bóg”. A potem następuje to stwierdzenie: „Postępowanie wasze niech będzie wolne od chciwości na pieniądze: zadowalajcie się tym, co macie. Sam bowiem powiedział: Nie opuszczę cię ani pozostawię”.

Apostoł kontynuuje: Śmiało więc mówić możemy: Pan jest wspomożycielem moim, nie ulęknę się, bo cóż może mi uczynić człowiek? Pamiętajcie o swych przełożonych, którzy głosili wam słowo Boże, i rozpamiętując koniec ich życia, naśladujcie ich wiarę! Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki. Nie dajcie się uwieść różnym i obcym naukom” (werset 3-9a).

Jeśli chodzi o cytat, który będziemy powtarzać przez dwa tygodnie, abyśmy były wolne od chciwości na pieniądze, apostoł pisze w innym miejscu: Albowiem korzeniem wszelkiego zła jest chciwość pieniędzy. Za nimi to uganiając się, niektórzy zabłąkali się z dala od wiary i siebie samych przeszyli wielu boleściami” (1 Tm 6,10). Przerażającym przykładem umiłowania pieniędzy jest zdradziecki apostoł Judasz. Jezus mówi wyraźnie: „Nie możecie służyć Bogu i mamonie”. 

Jak apostoł stał się zdrajcą? Judasz był zaślepiony pasją – miłością do pieniędzy. Pieniądze zawładnęły jego umysłem i sercem. To nie stało się nagle. Pasja ma swój początek, rozwój i dojrzewanie. Judasz najpierw zaczął zwracać uwagę na pieniądze i stopniowo zaczął ich bardzo pragnąć. Pieniądze, tylko pieniądze! Przejęli całą jego istotę. Żądza pieniędzy wyrzuciła z duszy Judasza wszystko inne – od chwili, gdy zaczął zachłannie szukać pieniędzy, oziębł w miłości do Pana i stał się nieczuły na wszelkie Jego napomnienia. Zbliżał się do przepaści. Narastała w nim chciwość, a kiedy pojawiła się możliwość wydania Pana Jezusa wrogom za pieniądze, zrobił to. 

Chciwość jest jednym z grzechów głównych. Jest to namiętność niezwykle niebezpieczna, gdyż coraz bardziej zaślepia, odurza i czyni człowieka nieczułym na Boga i bliźniego. Św. Augustyn napisał: „Chciwość jest nienasycona. Zawsze rabuje i nigdy się nie nasyci, nie boi się Boga, nie lęka się człowieka, nie oszczędza ojca, nie rozpoznaje matki, nie słucha brata i nie dochowuje wierności przyjacielu. Uciska wdowę, ugniata sierotę... Składa fałszywe świadectwo”. Broń się na początku! Judasz był prototypem wszystkich przyszłych, którzy kierowani jakąś pasją opuścili Jezusa Chrystusa. Namiętność pychy, namiętność chciwości, namiętność nieczystości! Nie można służyć dwóm panom, nie można jednocześnie służyć Bogu i mamonie (grzechowi). Od samego początku musisz postępować dokładnie odwrotnie, niż wymaga tego pasja.

Apostoł podkreśla: „Zadowalajcie się tym, co macie”, dodając: „albowiem Bóg powiedział: Nie opuszczę cię ani pozostawię”.

 

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (3 głosy)