Familiada

Obrazek użytkownika Mirosław Koroński dzik
Blog

Chyba każdy z nas przynajmniej raz oglądał teleturniej "Familiada", lecz jeśli nie - przybliżę z grubsza.
Zabawa polega na tym, że dwie drużyny średnio rozwiniętych umysłowo osobników walczą o to, by udowodnić kto tu jest bardziej średnio rozwinięty. Taka sobie telewizyjna tandeta. Ohydna scenografia i idiotyczny prowadzący dopełniają reszty.
Ale dlaczego taki tandetny program, od kilkunastu lat co tydzień, jest oglądany przez miliony widzów? Proste. No przecież miło i przyjemnie jest, przy niedzielnym rosole usłyszeć, że większość Polaków (sic) myśli i postrzega różne sprawy jak zadowolony z siebie, bo odpowiedział na pytania tak jak większość badanych – telewidz. Dodatkowo, zawodnicy w studio za to, że uda im się odpowiedzieć na idiotyczne pytania, na które żeby odpowiedzieć nie potrzeba posiadać prawie żadnej wiedzy - dostają całkiem niezłą kasę.
I jest fajnie. Czujemy się jedną, tak samo myślącą familią. Niby niewinny programik, niby niewinna zabawa. Pozornie.

Co jakiś czas z tego samego ekranu telewizyjnego, łaknącego akceptacji człowieka atakują tak zwane badania opinii i sondaże. Każdy rozumny człowiek zdaje sobie sprawę, że są one tendencyjnie zmanipulowane.
Ale ten przeciętny, średnio rozwinięty, oglądacz telewizyjny - oczywiście bierze je na poważnie.
Najczęściej się z nimi zgadza, ale nawet jeżeli ich wyniki odbiegają od jego preferencji, to w głowie kiełkują wątpliwości i pytania - A może jednak większość ma rację? Może ja się mylę? Przecież większość nie może się mylić, tak jak nie myli się w odpowiedziach na familiadowe pytania.
No przecież to jasne, że latająca maszyna to samolot, głową rodziny jest ojciec,
a popularne warzywo to marchewka - większość właśnie tak odpowiadała i miała rację.
Wniosek - większość zawsze ma rację.

Fachowcy z sondażowni doskonale zdają sobie sprawę z tego, że człowiek jest istotą stadną i chęć bycia w stadzie bierze często górę nad indywidualnym myśleniem, a takie niewinne programy - jak "Familiada"- prawdopodobnie niezamierzenie urabiają glebę pod ziarna, które zasiewają w średnio rozwiniętych umysłach Polaków sprytni manipulatorzy.

A oto ostatni "sondaż".

http://www.tvn24.pl/-1,1624671,0,1,platforma-odrabia-straty,wiadomosc.html

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Często w sondażach wyborcy PO mają od 16 lat w górę...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#34735

Zwłaszcza ostatnio młodzież jakby szybciej dojrzewa. :))))

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#34737

To jest program realizowany na licencji amerykańskiej(typowa guma do żucia), puszczany w soboty i niedziele w porze obiadowej. Czasami oglądam go z żoną i dobrze się bawię,po wyłączeniu "silnika" po pracy od poniedziałku do piątku. Informacje w nim zawarte spływają po mnie jak po kaczce.

pzdr
Milton

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#34741

Niczego nie sugeruję, pragnę pokazać jedynie mechanizm.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#34743

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#34764

... Raz w tygodniu. Nie zmyśliłem tego, tylko byłem świadkiem, jakieś dziesięć lat temu. Nic się nie zmieniło. Tusk jest jak te skarpetki.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#34765

pzdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

antysalon

#34771