Zagadka

Obrazek użytkownika starykibol
Kraj

Oto dwie fotografie przedstawiające oprawę meczową. To samo miasto, ten sam klub, Ci sami kibice. Jedno z nich zostało zrobione 27 lipca 2007r., drugie – 4 grudnia 2009r. Jedno więc w czasie „faszystowskich rządów PiS-u”, a drugi za „liberalnej” władzy PO. Na obu fotografiach przedstawiono tzw. oprawę meczową.

Jedna z nich to przekaz o tym, jak kibice oceniają pracę niektórych gazet – oceniają źle, nie owijając wełny w bawełnę, kłamstwo nazywając kłamstwem. Używają przy tym wprost kojarzących się bardzo jednoznacznie czcionek, kolorów, znaków graficznych różnych tytułów prasowych. Średnio zorientowany obserwator będzie wiedział od razu, że kibice, autorzy tego transparentu nie są wielbicielami m.in. Gazety Wyborczej, Dziennika, czy Przeglądu Sportowego.
Druga oprawa jest uboższa w formie, ale podobnie jednoznaczna w treści – kibice nie są fanami koncernu medialnego ITI i komunikują to wywieszając prosty transparent z adresem internetowym, pod którym działają Ci, którzy też nie lubią ITI.
Jakie skutki wywołały te oprawy meczowe? Jakie reakcje?
Ta skromniejsza – spowodowała akcję ochrony, użycie gazu łzawiącego, bijatykę. Szeroko opisywali to zajście w swoich wpisach kibice-internauci. Przytoczmy jeden z nich (pisownia oryginalna):
„bylem na meczu z dzieckiem i zona, ktora nie bylo latwo ięcej za do zawitania na Dialog Arenie.Po zapewnieniach, ze bedzie spokojnie i atmosfera wspaniala, zgodzila sie.Co do atmosfery stworzonej przez kibicow to nie ma sie czego czepic ale gazowanie przez „ochrone” za ięce transparent to jakas przesada, ięcej za, ze ten gas dotarl do sektorow, gdzie siedzi sie z calymi rodzinami…. niestety moja rodzina nie odwiedzi juz ięcej tego miejsca(…)”
Więcej ciekawych opisów na stronach
http://www.zaglebie.org/pelne.php?id=4594
http://www.gazetawroclawska.pl/sport/194843,mecz-zaglebie-legia-odbil-sie-glosnym-echem,id,t.html?cookie=1
http://www.zaglebie.org/pelne.php?id=4596 (wywiad z prezesem Zagłębia)

A druga oprawa, ta bogatsza w formie? Nie wywołała żadnej reakcji. Zero, null…
A teraz pytanie – proszę przyporządkować daty meczów do fotografii?

Prawidłowa odpowiedź: oprawa nr 1 –lipiec 2007, oprawa nr 2 – grudzień 2009.
Komentarz wydaje się zbędny, ale dla tych, którzy będą czytać ten tekst w dniu, kiedy ich biorytm intelektualny nie będzie rewelacyjny – za rządów PiS nie było żadnej reakcji i żadnych konsekwencji za korzystanie przez kibiców z konstytucyjnego prawa do wolności słowa. Za rządów Platformy Obywatelskiej – na trybunach pojawił się gaz i pałki…
stary kibol

Ocena wpisu: 
Brak głosów