Pomnik jedyny w swoim rodzaju

Obrazek użytkownika ooone
Kraj

Na portalu Niepoprawni.pl, przypomnialem ostatnio o moim udziale w obchodch upamietniajacych bitwe pod Kockiem z 39 r., w latach 70ych. To przypomnialo mi o pomniku, jaki tam stoi. A jest to pomnik wyjatkowy w Polsce. Nie przez jego forme, ale tresc. Upamietnia postac Berka Joselewicza, oficera w wojsku Insurekcji Kosciuszkowskiej, tworcy i dowodcy oddzialu zydowskiego walczacego o niepodleglosc Polski! Zginal w bitwie pod Kockiem w 1809 w szeregach wojska Ksiestwa Warszawskiego. Pamietajmy. Sa tacy Zydzi tez.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Dziękuję za przypomnienie tej pięknej Postaci. W podręcznikach szkolnych wymienia się Jego walkę w szeregach Insurekcji Kościuszkowskiej, ale potem rozpływa się w zapomnieniu. Tymczasem Berek Joselewicz po upadku Insurekcji walczył w szeregach Legionów Dąbrowskiego a potem trafił do armii Księstwa Warszawskiego. Poległ pod Kockiem w 1809 roku w potyczce z Austriakami. W starciu tym brał udział jego syn Józef Berkowicz, który z kolei wraz ze swoim synem Leonem wziął udział w powstaniu Listopadowym.

Dla świadomości narodowej życiorysy takich Ludzi są niezwykle ważne. Dbanie o mogiłę jest okazją do wyrażenia szacunku Poległemu i zapobiega zatarciu w pamięci. Pamiętajmy, że byli tacy Żydzi. Pamiętajmy, że byli tacy Ludzie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#349514

ooone:

Cenne uzupelnienie. Dzieki!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

ooone

#349722