Szukam pracy – moje przygody – operator obrabiarki CNC – część IV

Obrazek użytkownika Pluszak
Kraj

„...Być albo nie być, oto jest pytanie.
Jest li w istocie szlachetniejszą rzeczą
Znosić pociski zawistnego losu
Czy też, stawiwszy czoło morzu nędzy,
Przez opór wybrnąć z niego? - Umrzeć - zasnąć..."

autor: William Shakespeare

Parafrazując frazę sztuki „Hamlet, książę Danii" można by rzec: Żyć, albo nie żyć, oto jest pytanie... oczywiście że żyć, jak się ma za co... To już dwa miesiące jak szukam pracy.

Wstęp

Kilkanaście dni temu pojawiło się ogłoszenie o następującej treści „Frezer CNC, wymagane wykształcenie zawodowe lub średnie, znajomość obróbki skrawaniem. Istnieje możliwość przyuczenia”. W zasadzie staram się nie odpowiadać na takie ogłoszenia w których jest mowa o takiej pracy której nie miałem okazji wykonywać, ale do tego aby odpowiedzieć na to ogłoszenie skłoniły mnie dwa czynniki: pierwszy, to znajome imię i nazwisko, a drugi to ten w którym mowa o możliwości przyuczenia. Wiec postanowiłem po raz kolejny wysłać moje CV.

Imię i nazwisko ogłoszeniodawcy było mi znane z dawnych lat, choć z człowiekiem o takim imieniu i nazwisku ostatni kontakt miałem jakieś 20 lat temu. To stare czasy, kiedy się było piratem radiowym UKF ( kiedyś o tym napiszę ). CV wysłałem, do maila dołączyłem pozdrowienia i tu podałem moją radiową ksywę z dawnych lat. Okazało się że trafiłem w dychę, ogłoszeniodawcą okazał się mój dawny kolega. Mój telefon odezwał się już po kilkudziesięciu minutach od przesłania maila. Umówiliśmy się na spotkanie tego samego dnia w siedzibie firmy kolegi.

Rozmowa wstępna

Tym razem pod wskazany adres trafiłem bez najmniejszego problemu. Uliczka choć mała była mi znana gdyż kiedyś miałem okazję już tam być. Mojego kolegi jeszcze nie było, więc chwilę musiałem poczekać. Przyjechał z kilkuminutowym poślizgiem. Kolega już w pierwszych słowach wyraził ogromne zdziwienie że przypadkiem udało nam się spotkać po tak wielu latach. Następnie zaprosił mnie na teren swojej firmy aby pokazać mi wstępnie o jaką pracę chodzi. Ta praca miałaby polegać na obsłudze numerycznej frezarki CNC. Z poszczególnych wyprodukowanych różnych elementów w firmie kolegi powstają przemysłowe roboty, służące do różnych celów, na przykład do automatycznego pakowania jakiegoś wyrobu, wkręcania jednego elementu plastikowego w drugi, czy zakręcania butelek typu PET. W zasadzie wiele z takich być może prostych czynności mógłby wykonać człowiek, ale to miałoby sens gdyby chodziło na przykład o zakręcenie tysiąca butelek w czasie 8 godzin. Ale gdy trzeba zakręcić 3000 butelek w przeciągu godziny to w takim przypadku jeden człowiek nie ma szans, i dlatego stosuje się do takich prac roboty – automaty.

Praca bardzo ciekawa, i na pewno nie monotonna. A w dodatku wymagająca myślenia, a także znajomości choć trochę podstaw rysunku technicznego. Można by rzec że to produkcja detaliczna, a więc poszczególne elementy są wykonywane w pojedynczych sztukach, a co najwyżej to serie kilkudziesięciu sztuk danego elementu. Po wykonaniu jednego czy kilku elementów trzeba przygotować sobie na komputerze kolejny program, który posłuży do sterowania obróbką frezarki numerycznej CNC. Napisany wcześniej program decyduje w jaki sposób jest obrabiany kolejny element. W skrócie tłumacząc w programie komputerowym ustawia się wszystkie parametry pracy tej frezarki CNC. To frezarka czterdziesto narzędziowa, w bębnie tej frezarki ( bęben sterowany komputerowo ) wpierw montuje się różne narzędzia, na przykład wiertła o różnych średnicach, frezy, rozwiertaki itd. Następnie w programie komputerowym który może współpracować z tą frezarką ustawia się ruchy poszczególnych narzędzi, ich posuw ( siłę docisku ), liczbę obrotów itd. Po zaprogramowaniu pracy takiej frezarki CNC, trzeba zamontować kawałek materiału który będzie frezowany. Przed montażem kawałka materiału który będzie obrabiany należy wyczyścić dokładnie stół, materiał należy zamontować dokładnie, i stabilnie, tak aby nie mógł się przesuwać podczas obróbki. Kolejnymi czynnościami to zwymiarowanie obrabianego materiału, frezarka musi się nauczyć gdzie i jak duży jest kawałek obrabianego materiału. Zanim cokolwiek zacznie się robić wpierw trzeba skalibrować poszczególne narzędzia które będą użyte podczas pracy. Czyli zdefiniować w programie komputerowych średnice wierteł, ich długość, rodzaj frezów, ich wielkość itd. Do wszelkich kalibracji służą między innymi sondy.

Program do obsługi obrabiarki CNC można tworzyć na dwa sposoby: można albo napisać cały program, i po jego napisaniu maszyna obrabia jakiś element, albo można pisać etapami, to znaczy podczas wykonywania jednej czynności na przykład wiercenia, operator maszyny CNC rozpisuje kolejną operację na przykład wyfrezowanie rowka. W zależności od skomplikowania jakiegoś elementu obróbka tego elementu trwa od kilku minut do kilkunastu godzin.

Podsumowanie

Zawodowym frezerem CNC jeszcze nie jestem, choć może uda mi się zmienić po raz kolejny kwalifikacje. To jak na razie najdłuższa rozmowa wstępna połączona od razu w pierwszą lekcją programowania obrabiarki numerycznej CNC, w tym wypadku frezarki. Jakieś 25 lat temu miałem już okazję w swoim życiu pracować na tokarkach i frezarkach, ale były to maszyny mechaniczne, najczęściej jedno narzędziowe. Po wykonaniu jakiejś operacji, na przykład wyfrezowania rowka trzeba było za każdym razem zmieniać narzędzie na inne. Obrabiarki mechaniczne są jeszcze stosowane w różnych zakładach pracy, ale w nowoczesnych firmach pracuje się na obrabiarkach sterowanych komputerowo.

Podczas mojej pięciogodzinnej obecności w firmie kolegi zobaczyłem w jaki sposób powstaje jeden z wielu elementów który posłuży do wykonania przemysłowego robota. Oczywiście podczas całej mojej obecności porozmawialiśmy na kilka różnych tematów nie związanych z przyszłą pracą.

Teoretycznie była by możliwość przyuczenia mnie do wykonywania zawodu frezera CNC, i tak też było napisane w ogłoszeniu, ale w praktyce kolega zaznaczył że wolałby zatrudnić jakiegoś fachowca, lub kogoś kto ma już doświadczenie w pracy na obrabiarkach CNC. Umówiliśmy się na telefon pod koniec tygodnia, obiecał zadzwonić.

Znowu kilka dni czekania i niepewności, uda się, czy się nie uda załapać pracę, tym razem w firmie kolegi. Choć nie pracowałem nigdy na obrabiarkach CNC to mam doświadczenie w różnych programach komputerowych, a to plus. Pewnych pojęć związanych z obsługą komputerowego programu do obsługi obrabiarki CNC pewnie nie trzeba by było mi tłumaczyć.

Gdy kolejny tydzień poszukiwania pracy dobiegał końca, doczekałem się na telefon. Niestety ta praca nie wypaliła, gdyż zgłosili się inni ludzie, fachowcy z branży. Mi po raz kolejny się nie udało. Może następnym razem się uda? Nie żałuję straconego, niepłatnego czasu, coś tam udało mi się zobaczyć i nauczyć.

Wczoraj, tzn. 30 maja 2011 inna firma zamieściła ogłoszenie że potrzebuje operatora obrabiarek CNC, znowu jest podane w ogłoszeniu że mogą przyuczyć, a więc znów wysłałem CV. Może tym razem się zakwalifikuję?

23 maja 2011 minęło dwa miesiące odkąd zacząłem szukać pracy, dziś, tj 31 maja 2011 mija pierwszy miesiąc mojego bezrobocia ( jeszcze niezarejestrowany w UP ). W przeciągu tego miesiąca bezrobocia wysłałem kolejną furę CV, odbyłem kilka rozmów wstępnych, które rozpisuję na blogu, a także przez cały czas pracuję nad rozwojem wirtualnego słupka ogłoszeniowego & katalogu firm Bazaroskop.eu

Co mnie najbardziej irytuje?

W zasadzie dwie rzeczy, pierwsza to jest to że można odnieść wrażenie że wielu potencjalnych pracodawców w ogóle nie przegląda nadsyłanej dokumentacji, a drugie to jest to że wielu z potencjalnych pracodawców nie potrafi dać jednoznacznej odpowiedzi, przyjmuję, albo nie przyjmuję. Na odpowiedź najczęściej trzeba czekać tydzień, dwa a czasem dłużej. A ja nie mam czasu czekać aż ktoś się zdecyduje, a raczej aż po raz kolejny usłyszę odpowiedź odmowną. Przecież aby komuś odmówić na to nie potrzeba aą tygodnia czy dwóch...

Jako że udało mi się nazbierać kolejną pięćdziesiątkę firm ( pierwsza 50-tka opublikowana w wcześniejszych wpisach ) które dysponują moim CV poniżej publikuję listę tych firm. Na dzień dzisiejszy wszystkich podmiotów gospodarczych które mają moje CV oraz tych w których byłem osobiście jest już 111. Praca w niektórych firmach które są na poniższej liście wymagałaby zmiany moich kwalifikacji, ale w przypadku sporej części tych podmiotów uważam że moje kwalifikacje są wystarczające. Szukam dalej...

Druga część listy podmiotów gospodarczych które otrzymały moje CV ( lub w których byłem rozmawiać osobiście ):

100. Kronika Beskidzka - dziennikarz
99. ComplexService - dystrybutor ulotek
98. Fabryka pił i narzedzi - portier
97. Auchan - szef ochrony
96. FHP PIOMAR - operator maszyn
95. Quick Dance - instruktor tańca
94. e-inkubator - pozycjoner
93. Wtórpol - sprzedawca
92. Martes Sport - sprzedawca
91. Larix - specjalista ds. marketingu
90. Gregory Klub - manager / szatniarz
89. OPEK - kierownik do spraw organizacyjnych
88. Cukiernia jedynka - do przyuczenia do zawodu
87. 1024 - operator frezarki CNC
86. BKS Stal - robotnik gospodarczy
85. Carlex - pracownik produkcji zakładu tapicerskiego
84. Saida - szkoła tańca - instruktor tańca
83. Dziennik Zachodni - dziennikarz
82. Artechnic - lakiernik
81. El Jet - dowolne stanowisko
80. Magura- pracownik gospodarczy
79. MAXQL - pracownik biurowy
78. Electropoli - specjalista ds. opakowań
77. Energia System - pracownik produkcyjno montażowy
76. IT-Inter Tech - pracownik biurowy / rejestracja zgłoszeń
75. Remot - odlewnik
74. Media Bielsko - różne działy
73. PILQUINI - pomoc krawiecka
72. Befado - operator wtryskarki
71. Astar - elektronik / pracownik produkcji
70. Fryda - handlowiec / kierownik oddziału
69. NBL Sport - magazynier
68. 1024 - Frezer CNC
67. Rekord - Konsultant ds. obsługi systemów (Hotline)
66. TACTICA Pharmaceuticals - przedstawiciel farmaceutyczny
65. SferaNET - technik serwisant
64. Trenkwalder - operator maszyn / monter
63. Exact Systems - kontroler
62. Eurocash - magazynier
61. Intersport - serwisant sprzedawca
60. Dariusz G. - koszenie trawników
59. REH-Med - opiekun osób starszych i niepełnosprawnych
58. Sempre farby - dowolne stanowisko
57. Work & Profit - radiowiec
56. Work & Profit - operator wtryskarek do gumy
55. Luna Ochrona - pracownik ochrony ( 6zł brutto na godzinę, umowa zlecenie )
54. P.H.UiP. PROTEKT SP. Z O.O. - konsultant orange ( wysyłka 2 raz )
53. Work & Profit - monter silniczków
52. Electrical Components International - operator podmontażu
51. Polsport - portier
50. Gi Group - monter

Brak głosów

Komentarze

w marcu i kwietniu na portalu poszukujących pracy najdalej po tygodniu na większości moich zgłoszeń pojawiał się status "odrzucone". od końca kwietnia bardzo dużo zgłoszeń ma ciągle status "otrzymane" a więc od kilku tygodni nikt nawet nie przeczytał mojej aplikacji. Choć w jednym z banków nie mieli czasu zajrzeć do mojego zgłoszenia od marca. Pewnie pracodawcy mają taką ilość chętnych że nie są w stanie nawet zerknąć na otrzymane aplikacje.

Vote up!
0
Vote down!
0
#162077

"normalnej" pracy po prostu nie ma.
rozwiązaniem jest tylko własna inicjatywa.

Vote up!
0
Vote down!
0
#162143