Drzwi obrotowe

Obrazek użytkownika wyrus
Gospodarka

W Doktrynie szoku Naomi Klein pisze o kapitalizmie kataklizmowym (disaster capitalism), który polega na tym, że politycy do spółki z kapitalistami wykorzystują wszelkie katastrofy do tego, aby coraz mocniej brać ludzi za mordę, a przy okazji robić na tym kasę. Klein podaje pełno przykładów na to, w jak sposób doktryna szoku jest realizowana - pisze o przemianach w Chile pod rządami Pinocheta, o Rosji z jej nowobogacką oligarchią, o Polsce wyzwalającej się z komuszego systemu, o Chinach i o wielu innych przypadkach, które kapitalizm kataklizmowy wykorzystywał dla zdobycia kasy i władzy. Książka liczy sobie 512 stron podstawowego tekstu, jest świetnie udokumentowana, ma ponad 1.000 przypisów zajmujących 50 stron (przypisy są na końcu książki, czego nie lubię) i dobrze sporządzony indeks.

W indeksie znalazłem m.in. takie hasła: CIA, FBI, FDA (Agencja ds. Żywności i Leków), Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA), Federalna Rada ds. Ropy Naftowej i Gazu (Federal Oil and Gas Council), LOGCAP (Program Zwiększania Udziału Cywilów w Zaopatrzeniu Wojskowym) oraz Friedman Milton - naliczyłem, że Friedman w indeksie wymieniony jest aż 116 razy :-)

Podkreślam - Klein zajmuje się problemem polegającym na tzw. drzwiach obrotowych (revolving door) między rządem a przemysłem, czy mówiąc szerzej - biznesem, czyli pisze o wałkach jakie rząd robi do spółki z prywatnymi gośćmi. To jest bardzo fajny temat, zwłaszcza w kontekście ostatniego kryzysu i ładowania kasy podatników w banki (kapitalny przykład kapitalizmu kataklizmowego :-). No więc przestudiowałem rzetelnie indeks i policzyłem, ile razy w książce występują terminy takie jak FED, System Rezerwy Federalnej i Federal Reserve System - wszystko to są terminy opisujące ten sam podmiot, dla wielu będący największą grandą w historii USA jeśli idzie o revolving door i nie tylko. Zgadnijcie jakiej liczby się doliczyłem :-))) 

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Krzysztof J. Wojtas

"0" - ha,ha,ha (sprawdziłem na S24).
A swoją drogą, pomijanie pewnych kwestii zauważyć się daje o takiego Chomsky'go też.
Cuś w tym musi być....

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Krzysztof J. Wojtas

#15279