Himba

Obrazek użytkownika wyrus
Świat

Lubię oglądać te filmy, co je Cejrowski kręci w różnych miejscach na świecie, których to miejsc nigdy nie zobaczę. I lubię czytać książki Cejrowskiego. Najbardziej lubię Rio Anaconda. W Rio Anaconda Cejrowski opisał rozmaite cuda na kiju, które wyprawiają indiańscy czarownicy. Kto czytał, to wie o czym piszę. Rozmawiałem z Cejrowskim i on powiedział, że opublikuje bibliografię na temat tych cudów, które opisał. Nie wiem, czy już opublikował, ale chętnie się z tą bibliografią zapoznam.

Najbardziej lubię te filmy Cejrowskiego, które nakręcił u Indian, ale z przyjemnością oglądam również filmy nakręcone w Afryce czy w Australii. Tu jest link do filmu o afrykańskiej wiosce Himba.

Himba to taka grupa etniczna w Namibii. Biedna ta wioska, jak na nasze standardy, ale ludzie jakoś tam sobie radzą. Chłopy polują, babki robią jedzenie. Chłopy mają po osiem żon, a czasami pożyczą jakąś żonę kuzynowi na przykład i jak się dzieciak z tego pożyczenia urodzi, to nikt nie robi problemu.

Chaty mają we wiosce pobudowane, z takimi otworami, żeby dym wylatywał z chałupy jak ognisko rozpalą. Tu warto dodać, że każda żona we wiosce ma swoją chatkę.

Dziewuchy zbierają gówno krowie i tym gównem zalepiają dziury w dachach chat - jak gówno jest świeże to nawet wody za bardzo dodawać nie trzeba, co jest o tyle fajne, że wody w wiosce Himba ciągle brakuje. Różne inne ciekawe rzeczy pokazane są w tym filmie, z którego fotkę wkleiłem (zdjęcie chaty wziąłem z Wikipedii, a dwa pozostałe stąd i stąd)), ale nie chcę wszystkiego opowiadać - oglądnijcie sobie.

Tutaj przeczytałem, że w Namibii około trzech czwartych z 1,83 miliona mieszkańców mieszka na wsi. AIDS jest główną przyczyną ich śmierci.

I jeszcze:

Prawa własności obowiązujące w tym kraju, są wypadkową prawa oficjalnego i tradycyjnego: żony i dzieci mężczyzn, którzy zmarli na AIDS, są pozbawiane swojej własności i tracą prawa do posiadania i uprawiania ziemi.

Istnieje obawa, że takie obyczaje będą coraz bardziej powszechne. Aby temu przeciwdziałać FAO zorganizowała w Namibii i Ugandzie działania mające na celu ochronę praw kobiet. (...) FAO współpracuje również z ministerstwem zajmującym się problemami kobiet i dzieci oraz z ośrodkiem pomocy prawnej. Organizowane są szkolenia wolontariuszy, którzy informują kobiety o sposobie, w jaki powinien być spisany testament oraz o ich prawach spadkowych.

Bardzo dobrzem jeśli chodzi o prawa kobiet, natomiast co z AIDS? Otóż zdaje się, że trzeba zawieźć Himba kondomy. Z pewnością będą ich używać, bo niby dlaczego nie?

Brak głosów