Seminarium "Przemysław Gosiewski (1964 - 2010) w regionie świętokrzyskim" - cz.1

Obrazek użytkownika pomniksmolensk
Kraj

Dzięki uprzejmości p. Jadwigi Gosiewskiej prezentujemy

pierwszą część obszernego materiału z konferencji Przemysław Gosiewski ( 1964 - 2010) w regionie świętokrzyskim.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach we współpracy z Polskim Radiem Kielce przygotował seminarium "Przemysław Gosiewski ( 1964 - 2010) w regionie świętokrzyskim" . W naukowym spotkaniu wzięli udział rodzice posła: Jadwiga i Jan Gosiewscy. Referaty wygłosili: prorektor prof dr hab.Jacek Semaniak, rektor PŚ Stanisław Adamczak, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, opat klasztoru cystersów w Jędrzejowie Kazimierz Stradomski, senator prof. dr hab. Adam Massalski.

Dzisiaj prezentujemy pierwszą część - Zapowiedź Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach p. prof. Reginy Renz oraz wypowiedzi rodziców.

Pani Rektor powitała przede wszystkim rodziców p. Jadwigę i p. Jana Gosiewskich, marszałka województwa Świętokrzyskiego, wicewojewodę, i innych oficjeli, z prezydentem Kielc i parlamentarzystami, senatorami, posłami ziemi świętokrzyskiej, oraz posłanką Beatą Kempą.

Następnie pani Rektor nawiązała do katastrofy pod Smoleńskiem. Ta tragedia wstrząsnęła światem, przeżywaliśmy największą tragedię w powojennej historii Polski. Pani Rektor jest historykiem, wspomniała o dniu pamięci zorganizowanym po katastrofie, oraz o posiedzeniu władz uniwersytetu zorganizowanym w Muzeum Narodowym, kiedy to wspominano wszystkich poległych. Całe środowisko akademickie Kielc przeszło wtedy do Katedry, na mszę żałobną, składano kwiaty, a pochód rektorski przeszedł na Plac Artystów, gdzie odczytano uchwałę Senatu ws. tragedii.

18.04 pani Rektor brała udział w uroczystościach pogrzebowych Prezydenta i Jego żony. Od tamtych wydarzeń minął rok, teraz przez 3 dni będziemy obchodzić tę rocznicę. Dzisiaj 8.04. zebraliśmy się w murach UHP Jana Kochanowskiego w otoczeniu rodziców, najbliższej rodziny, przedstawicieli władz miasta i regionu, przyjaciół i sympatyków Przemysława Gosiewskiego. Był on dla nas nie tylko wysokim urzędnikiem państwowym, był także przewodniczącym Komitetu Honorowego na rzecz uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ma zasługi nie tylko dla środowiska akademickiego ale i całego regionu. Możemy mu ofiarować to co powinniśmy, sesję , sympozjum gdzie przynajmniej w niewielkim stopniu utrwalimy to co dla nas zrobił.

Pani Rektor zakończyła swoją wypowiedź stwierdzeniem: jestem pod ogromnym wrażeniem tego co robią rodzice dla swego ukochanego syna.

Następnie głos zabrała pani Jadwiga Gosiewska. Podziękowała zebranym w imieniu syna, męża i rodziny. Wspomniała ostatnie chwile spędzone z synem, m.in. zjazd PiS na którym Przemysław Gosiewski wygłaszał wykład, ostatni telefon od syna, reakcję na wiadomość o katastrofie.

Od czasu katastrofy rodzice nie śpią, myślą o synu, wspierają się wzajemnie, starają się przedłużyć pamięć o nim. Pani Jadwiga nawiązała do dzieciństwa syna który szybko zainteresował się historią, brał udział w olimpiadach i nie stwarzał problemów wychowawczych. Nawiązała też do otwarcia Izby Pamięci w Kołakach Kościelnych i innych uroczystości upamiętniających jej syna.

Jan Gosiewski, ojciec posła stwierdził: stojąc przed wami myślę, ze gdyby tutaj znalazł się mój syn, powiedziałby: kocham Was wszystkich. Dziękujemy za pamięć. Chcemy aby jego praca nie poszła na darmo. Ciężko pracował, wartości duchowe były dla niego najważniejsze.

Ostatnią część wystąpienia ojciec posła poświęcił refleksji zadając pytanie: Czy teraz Polska idzie w dobrym kierunku? Na końcu podziękował wszystkim którzy przyczynili się do uczczenia pamięci syna.

Film tutaj:

http://pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=252

Ocena wpisu: 
Brak głosów