Wojskowe Obozy Specjalne czerwonych WRON

Obrazek użytkownika obiboknawlasnykoszt@tlen.pl
Historia

Wojskowe Obozy Specjalne

Akta IPN 0236 / 263 tom 1

21 października 1982 roku dyrektor Departamentu V MSW w Warszawie płk. Józef Sasin wystosował do zastępców komendantów wojewódzkich MO do spraw SB pismo, w którym nakazał do 23 października 1982 roku wytypować osoby rekrutujące się głównie z dużych zakładów pracy, podejrzane o inspirowanie i organizowanie strajków i zajść ulicznych, druk, kolportaż, łącznikowanie, a nie nadających się (z braku dowodów) do internowania lub zatrzymania.

29 października 1982 roku Departament III MSW sporządził wykaz osób wytypowanych do odbycia zasadniczej służby wojskowej lub ćwiczeń wojskowych. Tego rodzaju wykazy trafiły do kilkudziesięciu WKU w całym kraju.
Z powyższego wynika, że SB ściśle współpracowała z WSW.

WRON-a postanowiła, że do 23 grudnia 1982 r. zostaną zlikwidowane wszystkie ośrodki internowania. 8 października sejm PRL uchwalił nową ustawę o związkach zawodowych, która przekreślała szansę na reaktywację Solidarności. W odpowiedzi podziemne władze związkowe wezwały działaczy do zorganizowania 10 listopada strajku generalnego. w pierwszej połowie października zaczęły się już pierwsze zamieszki w kraju. Jednocześnie władze szykowały się do zniesienia stanu wojennego.  W czasie gdy przywódcy „Solidarności” znajdowali się w ośrodkach odosobnienia pracą w podziemiu kierował tzw. „drugi garnitur”. Ogniskowa kłopotów WRON-y znajdowała się w zakładach pracy, dużych skupiskach robotniczych. Średni aktyw Solidarności miał najlepszy i najszerzej pojęty kontakt z ludźmi. Skutecznie przekonywał do swych racji i wpływał na innych w swoich środowiskach, byłby doskonałym łącznikiem dla powracających z internowania działaczy Solidarności. Wymyślono więc unieszkodliwienie tych działaczy. Z dokumentacji SB i WSW jednoznacznie wynika, że formacje te ściśle ze sobą współpracowały w celu internowania w tzw. Specjalnych Obozach Wojskowych.

Więcej o Wojskowych Obozach Specjalnych WRON:

Czerwony Bór
http://www.darpoint.pl/pages/wos.htm

Chełmno
http://www.darpoint.pl/CHELMNO/wos_Chelmno.htm

Rawicz
http://www.darpoint.pl/RAWICZ/wos_Rawicz.htm

Trzebiatów
http://www.darpoint.pl/TRZEBIATOW/wos_Trzebiatow.htm

Unieście
http://www.darpoint.pl/UNIESCIE/wos_Uniescie.htm

Budowo
http://www.darpoint.pl/BUDOWO/wos_Budowo.htm

Czarne
http://www.darpoint.pl/CZARNE/wos_Czarne.htm

Wędrzyn
http://www.darpoint.pl/WEDRZYN/wos_Wedrzyn.htm

Lista osób (niepełna – dokumentacja dotycząca tych osób nadal jest objęta 30. i 50. klauzulą tajności) internowanych w Wojskowych Obozach Specjalnych. Z terenu Krakowa zostało w ten sposób internowanych ponad 120 osób, około 40 pracowało w kombinacie metalurgicznym w Nowej Hucie.

1. Atłasiński Bogusław
17. Krupa Janusz
33. Pyrek Adam
2. Baran Andrzej
18. Kural Marek
34. Pyzik Antoni 
3. Bielecki Zbigniew
19. Król Józef
37. Rusnarczyk Ryszard
6. Chodźko Adam
22. Małyska Mieczysław
38. Ryba Mirosław
7. Czajkowski Marek
23. Meissner Jakub
39. Siatka Adam
28. Ostrowski Tadeusz
44. Wołek Andrzej
13. Kalina Wacław
29. Panek Tadeusz
45. Zyguła Janusz
14. Kantor Bogusław
30. Pawlik Andrzej
46. Zyska Janusz
15. Kietliński Jan
31. Pędziwiatr Wiesław
 
16. Krawczyk Jerzy (TW „Waga”)
32. ś.p. Pompa Franciszek
 

Utajnienie akt może być wynikiem tego, że osoba internowana nadal współpracuje ze służbami lub osoby ją wówczas rozpracowujące przeszły tzw. pozytywną weryfikację i zostały zakwalifikowane do pracy np.w policji, UOP, WSI.....
Podobnie jest z sędziami i prokuratorami współpracującymi nadal ze służbami, którzy mimo zajmowania się politycznymi sprawami karnymi w stanie wojennym nie trafiły na listy w IPN - casus jednej ze spraw sądowych której akta zostały utajnione lub "zniknięte" (301), gdy tymczasem inne są dostępne piszącego te literki pokrzywdzonego i ofiary zbrodni komunistycznych Onwk.

Posiadane materiały dotyczące obozu w Czerwonym Borze jak i innych Wojskowych Obozów Specjalnych, które podlegają ciągłemu opracowywaniu.

http://www.darpoint.pl/pages/kontakt.htm

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Represjonowanych

 

w Specjalnych Obozach Wojskowych w latach 1982-1983

Zapraszam do odwiedzania strony Pana Lecha Jaranowskiego, by poznawać kolejne nowe dowody zbrodni komunistycznych na Narodzie Polski.

Strona godna polecenia, co niniejszym czynię.

Obibok na własny koszt.

UWAGA:
W sprawach udostępnienia materiałów proszę się kontaktować z autorem strony Leszkiem Jaranowskim dar_point@post.pl

Brak głosów