A więc tego się boicie, ptaszyny?

Obrazek użytkownika czepiec
Blog

Wiele działo się w ostatnich dniach - od krzyża do Zakajewa - ale podzielam opinię z piątkowego wpisu Aleksandra Ściosa, że wszystko to są rzeczy drugorzędne w porównaniu z umową gazową. Nic tak bardzo jak ona nie zadecyduje o suwerenności Polski, obecnej i przyszłej.

I właśnie dlatego wrócę do artykułu sprzed tygodnia, w którym jedna rzecz osobliwie przykuła moją uwagę. Rozpocznijmy od przypomnienia faktów, które - mam nadzieję - w opozycyjnej blogosferze są już powszechnie znane:

 

Lech Kaczyński od początku interesował się umową gazową. Powołał w tym celu także Zespół ds. Bezpieczeństwa Energetycznego w Kancelarii Prezydenta RP. Eksperci w nim zasiadający przedstawili mu raport, który miał dać prezydentowi argumenty w rozmowach z rządem na temat kształtu kontraktu gazowego czy też w podnoszeniu kwestii gazowych na forum instytucji unijnych.

Dokument przekazany Lechowi Kaczyńskiemu, znany jako raport Naimskiego, był miażdżący dla rządu PO - PSL. 26 marca br. w Belwederze odbyło się spotkanie ekspertów poświęcone kwestiom gazowym, które wywołało olbrzymie oburzenie rządu. Główny wniosek płynący z przedstawionego wówczas raportu był bowiem taki, iż nieprawdą są słowa wiceministra Waldemara Pawlaka, jakoby poza Gazpromem Polska nie miała alternatywy dla dostaw gazu. - Mój raport prezydent Kaczyński odebrał jako bicie na alarm - podkreśla w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki i członek Zespołu ds. Bezpieczeństwa Energetycznego. - W dalszym ciągu ta kwestia dostaw gazu jest niezałatwiona i grozi nam, że zakończy się w sposób bardzo dla nas niekorzystny - dodaje. Takiego samego zdania jest Janusz Kowalski, także członek prezydenckiego zespołu.

Raport Naimskiego jasno mówi, że w rozmowach gazowych z Rosją przegrywamy na wszystkich siedmiu płaszczyznach negocjacji. Polska zgodziła się np. na osłabienie swojej pozycji w organach zarządzających polsko-rosyjską spółką EuRoPol Gaz. Wielką porażką było też dobrowolne zrzeczenie się przez EuRoPol Gaz egzekucji od Gazpromu roszczeń za tranzyt gazu w 2006 roku, w wysokości 25 mln dolarów, które rosyjskiej spółce nakazał zapłacić moskiewski sąd arbitrażowy (faktyczne długi Gazpromu były kilka razy wyższe). W konsekwencji tego straciliśmy także możliwość ubiegania się o wypłacenie przez Gazprom kolejnych, większych już roszczeń, tym razem za lata 2007-2009. Polscy akcjonariusze zgodzili się także na drastyczne obniżenie zysku netto spółki EuRoPol Gaz do 21 mln zł i przez to podatku płaconego do budżetu. Ale przede wszystkim Gazprom utrzymał także pozycję monopolisty w dostawach dla PGNiG aż do 2037 roku. Naimski podkreślał w swoim raporcie, że wyszliśmy naprzeciw strategicznym, długofalowym interesom Gazpromu, nie zabezpieczając interesu naszego państwa.Największy paradoks polega na tym, że to Komisja Europejska występuje w naszym interesie, a nie rząd, który odpowiada za ten stan rzeczy. - Nasz rząd występuje nie wiadomo w czyim interesie, ale na pewno nie w polskim - zaznacza Piotr Naimski. Dodaje, że prezydent Kaczyński prowadził korespondencję w tej sprawie z rządem, jednak bez rezultatu. - Tak więc stanowisko prezydenta było doskonale znane rządowi - mówi. Prezydent nie miał formalnych możliwości zablokowania tych szalenie niekorzystnych dla Polski umów z Gazpromem, bo "umowa jamalska jest umową rządową i to rząd jest w tym przypadku organem decydującym". Co prawda była swego czasu rozważana kwestia, czy - z racji tego, iż jest to umowa międzynarodowa - nie powinna ona podlegać ratyfikacji w Sejmie. Gdyby tak się stało, byłaby to ustawa ratyfikacyjna i podpisać musiałby ją prezydent. Jednak większość ekspertów rządowych stwierdziła, że ta umowa nie kwalifikuje się do trybu ratyfikacji sejmowej. - Tak więc decyzją tą głos decydujący to jest głos rządu i spółki, która kontrakt podpisuje - zaznacza Naimski.

Mimo to po zapoznaniu się z raportem Lech Kaczyński zastanawiał się nad prawnymi możliwościami zablokowania umów z Gazpromem. Działania te przerwała jednak jego dramatyczna śmierć 10 kwietnia pod Smoleńskiem, dokąd udawał się na uroczyste obchody upamiętniające polskich żołnierzy pomordowanych w Katyniu.

 

Cóż więc zaskoczyło mnie w tym artykule? Otóż była to wyrażona na samym końcu sugestia osoby jak najbardziej fachowej:

 

W opinii inż. Witolda Michałowskiego, redaktora naczelnego kwartalnika "Rurociągi" (autora wielu książek i artykułów poświęconych kwestiom gazowym), jeśli nie prezydent i nie premier, sprawę tego - jak to określa - "największego przekrętu stulecia" mogą ruszyć jeszcze chociażby związki zawodowe, "ogłaszając pogotowie strajkowe na wszystkich pięciu tłoczniach gazu, przez które gaz płynie z Syberii do Niemiec". - Gdyby ci ludzie zatknęli biało-czerwone flagi na tłoczniach tuż przy granicy i ogłosili pogotowie strajkowe do momentu uiszczenia przez Gazprom opłaty za tranzyt gazu, rząd musiałby zająć w tej sprawie stanowisko - mówi inż. Michałowski. Jak dodaje, rzecz rozgrywa się o niewyobrażalną sumę co najmniej 1,5 mld USD rocznie.

 

Być może jest to tylko wyraz desperacji.

 

Ale stawia to w nowym świetle rozgrywającą się właśnie bitwę o "Solidarność"  - tę dawną i tę współczesną - oraz o zastąpienie niepokornego Śniadka potulnym Dudą. Wcześniej wskazywałem dwie przyczyny, powiązane zresztą ze sobą:

  • polityka historyczna i wojna o mit założycielski
  • pacyfikacja głównej (obok PiS-u) siły, wokół której mogłoby się skoncentrować społeczne niezadowolenie

 Teraz widzę, że Władza Miłości ma jeszcze bardziej bezpośrednią przyczynę, aby niespacyfikowanej "Solidarności" się obawiać. Jeśli słowa redaktora naczelnego "Rurociągów" są prawdziwe, ciągle może ona realnie przeszkodzić w realizacji największego przekrętu, do którego Władzę Miłości zobowiązano. Przekrętu, którego stawką, bez żadnej przesady, jest suwerenność kraju.

 

Po raz kolejny okazuje się, że - tak jak w latach 1980-1981 i tak jak pod koniec lat osiemdziesiątych - bitwa o "Solidarność" jest bitwą o Polskę. Poprzednie dwie przegrano. Na trzecią porażkę pozwolić sobie nie można.

 

Panie Januszu! Niech Pan nie pozwoli się odsunąć tak, jak odsunięto Walentynowicz, Gwiazdów, Wyszkowskiego, Kołodzieja...

 

Panie Januszu! Niech Pan posłucha sugestii inżyniera Michałowskiego. "Solidarność" jest chyba rzeczywiście jedyną pozostałą siłą zdolną podjąć realną walkę w tej sprawie.

 

Panie Januszu! Niech Pan pokaże cojones. Pokazał je Pan już co najmniej dwa razy w tym roku. Teraz pora na raz trzeci i najważniejszy.

 

 

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Pomimo ogólnej wiedzy społeczeństwa na ten temat jest to wiedza raczej szczątkowa, Tym bardziej że nigdzie nie zobyto się na opublikowanie danych (tak finansowych jak merytorycznych) dotyczących stanu bierzącego kontraktu z Gazpromem. Co wcale nie jest takie dziwne zważywszy na fakt że musiano by ujawnić liczby POwalające obecny rząd, jak i jego "krecią robotę".
Wkrótce czekają nas podwyżki cen gazu. Po Nowym Roku następne.
Ciekawe jakby zareagował nawet POtrzaskany elektorat właśnie w ich kontekście na opublikowanie choćby prostej tabeli w której podano by kwoty choćby w części bilansujące ten kontrakt. O kwotach strat nawet nie wspomniawszy a które przy obecnym "zaciskaniu paska" nam na szyi zmusiłyby nawet ich do refleksji. Choć z drugiej strony trudno spodziewać się po tym elektoracie odruchów samozachowawczych, Bo naczelnym imperatywem ich żywota jest Bro-nek, Bro-nek...

pozdrawiam
W. red

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

W. red

#87052

Tak, jesteśmy trzymani mocno za gardło. Tak, mat smoleński który miał zostać dany prawicowej opozycji tak naprawdę został dany Po i D.Tuskowi. Widać jasnym okiem, że nie ma żądnego ruchu. Przedstawieni z Zakajewem miało uwierzytelnić Tuska w ostatnich resztkach jego politycznej niezawisłości względem Putina. Lecz fakty są nieuniknione.Cyrograf, jaki Tusk podpisał smoleńską krwią upomina się o swoje prawa. Umowa gazowa na pierwszy ogień wraz z pełną akceptacją ekonomicznych rosyjskich założeń. Potem przyjdzie czas na nasze inwestycje w zakresie skroplonego gazu. A potem dalej przypieranie "Polszy" do rosyjskiej ściany, tak że tylko miejsce na mały klęcznik polityczny dla PO i Tuskowi zostanie.....

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kobayaschi

#87068

Trudno mi zebrać myśli. Można by te sytuacje porównać do Wielkiego Piątku, gdy zabrano ciało Chrystusa i złożono je do grobu, ale na wielkim piątku się nie zakończyło. Potem była wielka Sobota i Niedziela. Nie zakończyła się ta historia.
Ci, którzy usunęli Krzyż powiedzieli, ze będą teraz mieli spokój. To samo powiedzieli faryzeusze po śmierci Chrystusa. A to był dopiero początek.

Teraz, gdy aresztowano Krzyż Chrystusowy omodlony przez tysiące, też jest dopiero początek.

Problem aresztowanego Krzyża na pewno się nie skończył. Dopiero się zacznie

 

to dotycz krzyża, krzyża związanego z trragedią smoleńską.  Zabrano nam też Prezydenta i 95 osób. Niektóre z nich po prostu lubiliśmy, każdy kogo innego, a wiec wszystkich. Mat smoleński powrócił jak bumerang?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#87094

A ten ryzy sprzedawczyk jeszcze powie ze Polska nie jest kndominium rosji i niemiec...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#87074

z wywiadu udzielonego wydawnictwu "Znak", ale ja sobie przysięgłam ją powielać i przypominać, bo po jej analizie - zero zdziwień (jak mawiają niektórzy), co do intencji Tuska. Tylko nie mogę zrozumieć jak "coś" wygłaszające podobne poglądy mogło zostać premierem Polski:

Jak wyzwolić się od tych stereotypów, które towarzyszą nam niemal od urodzenia, wzmacniane literaturą, historią, powszechnymi resentymentami? Co pozostanie z polskości, gdy odejmiemy od niej cały ten wzniosło - ponuro - śmieszny teatr niespełnionych marzeń i nieuzasadnionych urojeń? Polskość to nienormalność - takie skojarzenie nasuwa mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze, wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnie ochoty dźwigać. Piękniejsza od Polski jest ucieczka od Polski - tej ziemi konkretnej, przegranej, brudnej i biednej. I dlatego tak często nas ogłupia, zaślepia, prowadzi w krainę mitu. Sama jest mitem".

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#87091

Przepraszam ale to miała być odpowiedź do wypowiedzi koncerza
nie wiem czemu "zakwalifikowała się" w ten sposób.

Niby racja, ale proszę przypomnieć sobie co Wołodyjowski na podobny temat powiedział Zagłobie o "jeździe idącej w dym i golącej nieprzyjaciela". Lub też z nowszych czasów ujęty na klatce filmowej dokumentu obraz naszego ułana walącego szablą w lufę niemieckiego czołgu.
I w tym rzecz. Bo żeby pokonać nieprzyjaciela trzeba wiedzieć jak to zrobić i to skutecznie. Inaczej na nic heroizm i ofiara krwi. Z historii należy wyciągać wnioski by nie powtarzać starych błędów. Tak sobie myślę.
W. red

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

W. red

#87122

a tu trzeba skoczyć zdrajcom do gardła. Z gadania nic nie będzie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jesteś Polakiem? Zastrzeliłbym się, gdyby w moich żyłach płynęła inna krew. W. Łysiak

#87077

a Polska rozkradana w dalszym ciągu, oj zapłacimy za to, zapłacimy......10

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Marika

#87118

"czytam to i mnie trafia", jak napisano powyżej, to dokładnie reakcja, dla której piszę.

Nie pozwólmy im zagłuszyć tego skandalu.

Aleksander Ścios, Zbigniew Kuźmiuk, kejow, Dominik Smyrgała, "Nasz Dziennik", GaPol, "Rurociągi", nawet czasami Andrzej Kublik z "GW" - wielu ludzi pisało już wielokrotnie, co naprawdę ta umowa oznacza. I nic.

Róbmy hałas, dopóki się da. Milczenie - tak jak w sprawie Smoleńska - oznacza bycie wspólnikiem Władzy Miłości.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

ptak ptakowi niejednaki, człek człekowi nie dorówna

#87123

Nie pamiętam artykułu na ten temat P. Ściosa czy Kuźmiuka choć staram się bywać na "iskrach". Może błędem jest to że jak zaznaczyłem w poprzednim komentarzu brak jest prostej w przekazie informacji : dwóch rubryk - Winien i Ma (dla finansów publicznych) i jakie przykładowo może mieć przełożenie na cenę "gazu w kuchence" u Kowalskiego. No może jeszcze kto na tym zarabia i ile ? (ale to już bardziej dla ciekawości i uatrakcyjnienia treści).
I może dlatego ta informacja się "nie przebiła". Choć po części na pewno dlatego że każdy zada sobie pytanie "a co ja mogę" ?

pozdrawiam
W. red

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

W. red

#87140