Ministerstwo Lichwy (Finansów), Lichwiarskie Partie

Obrazek użytkownika cccp.ue
Gospodarka

MF zapowiada, że ograniczy koszty dodatkowe kredytów (ubezpieczenia, prowizje etc.) do max. 30 %. Oczywiście do tego dojdą jeszcze odsetki - dzisiaj to ok. 16 %. To razem ca 46 %.

To co robi Ministerstwo Finansów, to jest skandal.

Wystarczy odpowiednio zmodyfikować i przywrócić moc prawną Dz.U. nr 99 z 1924 r., poz. 922 - to Rozporządzenie Ministra Skarbu i Ministra Sprawiedliwości o lichwie pieniężnej, ograniczające ją do max. wysokości 24 % :
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19240990922

Oczywiście należałoby dokonać zmian w ustawie Kodeks Cywilny i w ustawie o kredycie konsumenckim.

Z internetu skopiowane propozycje zmian w KC:

Dzisiaj kredyt lombardowy to 4 %.

Propozycja zmian to:
- utrzymanie max. odsetek jako 4-krotność stopy kredytu lombardowego

- plus jego 2-krotność, jako max. koszty dodatkowe.

Tak więc odsetki max. to: 4 x4 % = 16% plus koszty dodatkowe 2 x 4% = 8 %. Razem 24 %. I tak było w II RP.

Art. 359.

§ 1. Odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy to wynika z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu.

§ 2. Jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe.

§ 2.1.Maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (odsetki maksymalne).

§ 2.1.a. Maksymalna wysokość łącznych kosztów dodatkowych, ustalanych i pobieranych przez każdego udzielającego: kredytów, pożyczek, leasingu, sprzedającego jakiekolwiek prawa materialne i niematerialne, nie może przekroczyć dwukrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (koszty maksymalne). W szczególności dotyczy to: prowizji od w.w. czynności prawnych, opłat od w.w. czynności prawnych, kosztów ubezpieczenia w.w. czynności prawnych i innych.

§ 2.2. Jeżeli wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej przekracza wysokość odsetek maksymalnych, należą się odsetki maksymalne.

§ 2.2.a. Jeżeli wysokość kosztów dodatkowych, wynikających z w.w. czynności prawnych, przekracza wysokość kosztów maksymalnych, należą się koszty maksymalne.

§ 2.3. Postanowienia umowne nie mogą wyłączać ani ograniczać przepisów o odsetkach maksymalnych i maksymalnych kosztach dodatkowych , także w razie dokonania wyboru prawa obcego. W takim przypadku stosuje się przepisy ustawy.

§ 3. Rada Ministrów określa, w drodze rozporządzenia, wysokość odsetek ustawowych i maksymalnych kosztów dodatkowych, kierując się koniecznością zapewnienia dyscypliny płatniczej i sprawnego przeprowadzania rozliczeń pieniężnych, biorąc pod uwagę wysokość rynkowych stóp procentowych oraz stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego.

Brak głosów