Wpływy netto ze środków UE do Polski są zauważalne, ale nieistotne długoterminowo

Obrazek użytkownika wilre
Artykuł

(  ) 

Od przystąpienia do UE transfery netto z UE stanowiły pomiędzy 0,5% a 3% PKB. W 2018 stanowiły 2,2% PKB:

Źródło: Transfery UE do Polski – Ministerstwo Finansów, PKB Polski i kurs walutowy PLN/EUR – Eurostat,

W porównaniu do budżetu państwa transfery netto z UE stanowiły w przeszłości pomiędzy 2% a 16%. W roku 2018 stanowiły 12,1%:

Źródło: Dane: Transfery UE do Polski – Ministerstwo Finansów, Wydatki budżetu – Ustawy budżetowe na dany rok

Jak widać są to sumy duże, ale mało istotne. W naszym bilansie handlowym samo dodatnie saldo z handlu ze światem usługami (czerwone słupki na poniższym wykresie) jest ważniejsze niż transfery netto z UE. Za 2018 dodatni saldo w handlu usługami wyniosło ponad 22 miliardy Euro:

Źródło: Eurostat

W tym samym czasie transfery netto z UE wynosiły 11 miliardów Euro. W ostatnich latach dodatnie saldo w handlu usługami wynosi dwa razy więcej niż transfery netto z UE:

Źródło: saldo obrotów Eurostat, Transfery UE do Polski – Ministerstwo Finansów

I jeśli się zastanawiałeś dlaczego od pół dekady Francuzi chcą ograniczyć wolny przepływ usług w UE, to masz powyżej odpowiedź. Pół dekady temu my oraz inne państwa Europy wschodniej nauczyły się skutecznie sprzedawać usługi. Teraz utrzymanie naszej zdolności do sprzedaży usług na wspólnym rynku UE jest ważniejsze, niż jakiekolwiek transfery z UE! Spowodowanie wolnego przepływu usług w UE i powstrzymania francuskiej dyskryminacji na ich rynku przeciw naszym przedsiębiorcom są ważniejsze dla naszego rozwoju, niż czy będziemy mieć więcej czy mniej transferów z UE. 

Eurofile oraz ludzie, którzy nie lubią obecnej władzy mają w zwyczaju wymieniać co to środki z UE pozwoliły zbudować. Media i socsieci pełne są rysunków o tym ile oczyszczalni ścieków, kilometrów dróg itp. zbudowano ze środków UE. A oczojebliwe tablice przypominają nam o tym na każdym kroku. 

Z tą narracją jest tylko jeden problem. Obrazki są wyraziste, ale nie ma dowodów na to, że transfery z UE dają rozwój. Analizy ekonomicznej nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Część analiz wskazuje, że środki UE przyczyniają się do rozwoju. Cześć wskazuje na mały lub zerowy efekt pozytywny, a cześć wręcz wskazuje ujemny wpływ transferów na rozwój państw je otrzymujących. 
(  )

O wiele ważniejsze dla naszego dobrobytu, niż czy będziemy mieli kilka miliardów więcej czy mniej z UE jest: czy będziemy na rynku UE funkcjonować na równych prawach. Czy dyskryminacja polskich usługodawców pogłębi się czy zostanie cofnięta?! Ustosunkowana, kasta od dzielenia środków z UE będzie pokazywać na tablice “sfinansowano przez UE” i drzeć ryja, że to wstyd, że nas wyrzucą z UE, itp. itd ad nauseam. A my zamiast gaworzyć o środkach z UE powinniśmy domagać się spowodowania wolnego przepływu usług w UE! 
(  )

 

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (2 głosy)

Komentarze

Vote up!
2
Vote down!
0


,,żeby głosić kłamstwo, trzeba całego systemu, żeby głosić prawdę, wystarczy jeden człowiek”.

#1617582