Węglowi agenci. Wiceprezesami dwóch spółek Skarbu Państwa w górnictwie są osoby, współpracujące w latach '80. ze służbami PRL
(...)W pierwszym przypadku sprawa jest jasna. Bogusław Oleksy jest wiceprezesem Węglokoksu SA. Węglokoks zajmuje się hurtową sprzedażą węgla kamiennego. W złożonym oświadczeniu lustracyjnym wiceprezes tej spółki przyznał się do współpracy „z organami bezpieczeństwa PRL”. Skąd to wiem? Otóż były poseł Zbigniew Nowak kilka lat temu w odpowiedzi na złożona interpelację dostał z IPN wykaz ponad 1700 osób, które wtedy z racji pełnionych funkcji czy stanowisk były zobowiązane do złożenia oświadczeń lustracyjnych, i przyznały się do pracy lub współpracy ze spec służbami PRL.
Nazwisko Oleksego znajduje się na pozycji 1051. Brak bliższych szczegółów, na czym miała polegać współpraca wiceprezesa zarządu Węglokoksu SA najprawdopodobniej z SB. Można jedynie przypuszczać, że doszło do niej podczas studiów Oleksego na Akademii Ekonomicznej w Katowicach w latach 80.
Oleksy do współpracy w oświadczeniu lustracyjnym się przyznał. Zupełnie inną filozofię wyznaje Waldemar Mróz, obecny wiceprezes Katowickiego Holdingu Węglowego SA w Katowicach. W zarządzie KHW SA od 2001 roku zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi. Jako członek zarządu spółki Skarbu Państwa, podobnie jak B. Oleksy, składał oświadczenie lustracyjne. Z moich informacji wynika, że w swoim oświadczeniu Mróz do współpracy z SB się nie przyznał.
Pierwszy ślad o kontaktach Waldemara Mroza z SB znalazł się w publikacji Piotra Franaszka „Jagiellończyk”. Na stronie 138 jest krótka informacja: „Student AGH Waldemar Mróz został zarejestrowany jako TW ps. Krzysztof (nr rej. 23189) 19 czerwca 1980 r. W kwietniu 1984 r. został przekazany Rejonowemu Urzędowi Spraw Wewnętrznych w Jaworznie”.
W archiwum IPN znajdują się dokumenty, z których wynika, iż Waldemar Mróz został zarejestrowany jako tajny współpracownik SB ps. Krzysztof (IPN Kr 309/525, IPN Kr 009/9514). Dzięki temu, że zachowała się teczka pracy TW „Krzysztof” bez trudu można poznać szczegóły kontaktów ze Służbą Bezpieczeństwa. Skala współpracy robi wrażenie, bo teczka pracy TW „Krzysztof” miała 315 stron (!), jednak trzysta stron zostało zniszczonych i zachowało się jedynie 15.
Ryszard Dylowicz, funkcjonariusz Wydziału III SB w Krakowie w 1980 r. odpowiadał za werbowanie agentów wśród pracowników i studentów Akademii Górniczo-Hutniczej. „Obiekt” znał, bo kilka lat wcześniej został absolwentem tej uczelni.
20 lutego 1980 roku Dylowicz pisze:
Spotkałem się z kandydatem na TW ps. Krzysztof, który wręczył mi informacje odnośnie Rady Osiedla. […] Na temat SKS Ostatnio nie zauważa się żadnej działalności ani zainteresowania. W zeszłym roku TW widział ogłoszenia w DS. „Akropol” odnośnie spotkań. Na Wydziale Górniczym jest kilku studentów – cudzoziemców z takich krajów jak USA, RFN, Tunezja, Wietnam”. Dylowicz polecił agentowi napisać charakterystyki poszczególnych studentów – cudzoziemców oraz m.in. zbierać informacje o nastrojach wśród studentów oraz działalności SKS.
Miesiąc później na kolejnym spotkaniu „Krzysztof” wywiązuje się wzorowo z zadań. Przekazuje informacje o studentach z zagranicy, a także o SKS, czyli Studenckim Komitecie Solidarności, który powstał po tragicznej śmierci Stanisława Pyjasa w maju 1977 roku.
Dwa dni temu TW był w „Akropolu” u Krzysztofa Pilcha, studenta Wydziału Elektrotechniki w pokoju 407. Od niego dowiedział się, że w pokoju 711 może otrzymać materiały dotyczące działalności SKS-u.[…] Z osób, które są związane z działalnością SKS TW zna Andrzeja Włoszczyka, którego niedawno widział i rozmawiał z nim. Włoszczyk powiedział TW , że u dziekana podczas rozmowy dowiedział się, że nie obroni pracy dyplomowej ze względu na swoja działalność w SKS-ie – relacjonuje esbek.
W październiku 1980 roku TW „Krzysztofa” przejął „na kontakt” od Dylowicza doświadczony esbek – por. Artur Bulka. „Krzysztof” donosił o działaczach NZS na AGH, przekazywał ulotki oraz charakteryzował kolegów z uczelni.Jak wynika z numerów stron w teczce pracy TW Krzysztof pomiędzy jesienią 1980 roku a marcem 1983 roku przybyło 240 stron – to obraz skali współpracy. Nie wiadomo zatem, o czym informował agent w czasie stanu wojennego, i na kogo donosił.
Ostatnie zachowane doniesienie jest z 1 marca 1983 roku. „Krzysztof” w mieszkaniu konspiracyjnym kryptonim „Wawel” (fakt spotkań z agentem w mieszkaniu konspiracyjnym świadczył o dużym zaufaniu SB do agenta i jego wartości)przekazał m.in. informacje o wydarzeniach z 17 lutego, studencie V roku Wydziału Górniczego AGH Adamie Dawidowiczu oraz planach NZS w związku z rocznicą marca 1968 r.
Waldemar Mróz nie odpowiedział na przesłane pytania związane z jego kontaktami ze Służbą Bezpieczeństwa. Nie zaprzeczył. Nie skomentował treści złożonego oświadczenia lustracyjnego.
http://wpolityce.pl/artykuly/43109-weglowi-agenci-wiceprezesami-dwoch-spolek-skarbu-panstwa-w-gornictwie-sa-osoby-ktore-w-latach-80-wspolpracowaly-ze-sluzbami-specjalnymi-prl
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 631 odsłon