Upamiętnić "Huzara"

Obrazek użytkownika Ursa Minor
Artykuł

W Łapach (woj. podlaskie) powstał społeczny komitet, który zbiera środki na wykonanie tablicy pamiątkowej, poświęconej Kazimierzowi Kamieńskiemu ps. „Huzar”. Ten ostatni komendant 6. Wileńskiej Brygady AK w roku 1953 stał się ofiarą mordu sądowego.

Społeczny Komitet ds. Obchodów 60-lecia Procesu „Huzara” w Łapach otrzymał już pozwolenie na zbiórkę publiczną. Pierwsze sumy, przeznaczone na wykonanie tablicy, wpływają na jego konto. Tablica zostanie umieszczona na ścianie kaplicy, przy sali św. Józefa w Łapach, w której w marcu 1953 roku odbył się pokazowy proces "Huzara" i m.in. trzech jego żołnierzy.

„Dla uczczenia 60. rocznicy procesu, który był typowym pokazem siły władzy ludowej, apelujemy do wszystkich, którym bliska jest idea prawa do sprawiedliwego procesu, o uhonorowanie tamtego wydarzenia poprzez wykonanie w tym miejscu pamiątkowej tablicy” – czytamy w apelu wystosowanym przez Społeczny Komitet ds. Obchodów 60-lecia Procesu „Huzara” w Łapach, którego działania patronatem honorowym objął Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Białymstoku.

Proces wyjazdowy Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie, którego ofiarą stał się m.in. „Huzar”, odbył się 24-26 marca 1953 roku w sali parafialnej przy ulicy Cmentarnej 12 (obecnie sala św. Józefa) w Łapach. W rozprawie prowadzonej pod przewodnictwem ppłk. Mieczysława Widaja, odpowiedzialnego za skazanie na śmierć 106 żołnierzy AK, obok "Huzara" sądzeni i skazani na śmierć byli także jego podkomendni: Mieczysław Grodzki „Żubryd”, Tadeusz Kryński „Rokita” i Wacław Zalewski „Zbyszek”. W tym samym procesie na kary długoletniego więzienia Widaj za pomoc podziemiu skazał księży z parafii Piotra i Pawła w Łapach – Czesława Rakowskiego i Wiktora Borysewicza, oraz współpracującego z AK kolejarza Kazimierza Łapińskiego.

Proces „Huzara” miał miejsce w Łapach, gdyż w tych rejonach operowała dowodzona przez niego 6. Wileńska Brygada AK. Ten oddział, który zdołał się utrzymać „w polu” aż do roku 1952, był szczególnie nienawidzony przez władze komunistyczne. Świadczy o tym fakt, iż „Huzara” skazano na sześciokrotną karę śmierci. Stracono go w białostockim więzieniu 11 października 1953 roku. Miejsce pochówku „Huzara” do dziś nie jest znane. Również do dziś trwa pamięć o jego bohaterstwie i ofierze. W listopadzie 2007 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Kazimierza Kamieńskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Tego samego roku w mieście Wysokie Mazowieckie odsłonięto pomnik poświęcony pamięci „Huzara” i jego żołnierzy, którzy w latach 1944-1953 oddali życie za wolność Ojczyzny.

http://naszdziennik.pl/polska-kraj/24924,upamietnic-huzara.html

Brak głosów