Światełko dla Rossy

Obrazek użytkownika Ursa Minor
Artykuł

Za kilkanaście dni będziemy przeżywali uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. W tych dniach szczególną opieką otaczane są najstarsze nekropolie znajdujące się na dawnych Kresach Wschodnich, gdzie spoczywają szczątki naszych Rodaków, m.in. na Rossie w Wilnie czy Cmentarzu Orląt Lwowskich we Lwowie.

Alicja Klimaszewska, prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą, wyjaśniła w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl, że na cmentarzu na Rossie prawie 90 proc. stanowią pomniki niemające swoich opiekunów.

– W związku z tym każdego roku podejmujemy dwie akcje. Pierwsza z nich polega na sprzątaniu Rossy, zaś druga to tzw. Światełko dla Rossy – wyjaśniła nasza rozmówczyni.

W pierwszą akcję zaangażowani są uczniowie uczęszczający do szkół w Wilnie i rejonie wileńskim oraz studenci Uniwersytetu Białostockiego Filia w Wilnie oraz harcerze. – Niestety, jest bardzo wiele nagrobków, na których nie ma komu zapalić symbolicznego światełka. Dlatego apelujemy do wszystkich, aby zechcieli przekazywać nam znicze, jakie później zapalimy na Rossie. Naszą prośbę kierujemy w stronę tych wszystkich, którym nie są obojętne losy naszych przodków spoczywających na tej najstarszej wileńskiej nekropolii. W ten sposób chcemy, aby dzięki naszej akcji Rossa rozjaśniała blaskiem tysięcy zniczy – zaznaczyła Alicja Klimaszewska i dodała, że z apelem organizatorzy akcji zwracają się także do firm.

– Do tej pory swoje wsparcie zaoferowały dwie firmy, które pomogą nam w zakupie niezbędnych zniczy. Ponadto zaangażowani są uczniowie, którzy w swoich szkołach je zbierają. Następnie w dniu Wszystkich Świętych uczniowie ci zapalają znicze na grobach znajdujących się na Rossie – dodała prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą.

W ubiegłym roku udało się zebrać 5 tys. zniczy, jednak potrzeby – jak wskazała Alicja Klimaszewska – są o wiele większe. – Nagrobków, na których należałoby zapalić znicz, jest około 18 tys. Ubolewamy, że nie jesteśmy w stanie postawić tego symbolicznego światełka na wszystkich. Mam jednak nadzieję, że ludzie dobrego serca zechcą nas wesprzeć, aby na jak największej liczbie grobów naszych przodków zabłysnął znicz – podkreśliła nasza rozmówczyni.

Znicze można przekazywać do Domu Kultury Polskiej (ul. Naugarduko 76 LT-03202 Wilno, Litwa) bądź do polskiej księgarni Elephas (ul. Olandų 11, 01-100 Vilnius; Lietuva).

http://naszdziennik.pl/polska-kresy/57198,swiatelko-dla-rossy.html

Brak głosów