Śledztwo ws. Petelickiego przedłużone o 3 m-ce

Obrazek użytkownika Ursa Minor
Notka

Śledztwo w sprawie śmierci generała Sławomira Petelickiego zostanie przedłużone o kolejne trzy miesiące, do 16 czerwca 2013 roku - poinformował Radio Wnet rzecznik prokuratury okręgowej Dariusz Ślepokura

Myślę, że 16 czerwca będziemy mogli zakończyć śledztwo w tej sprawie. Na razie czekamy jednak na wyniki opinii daktyloskopinej - dodaje Ślepokura.

Dlaczego prokuratura stale przedłuża trwanie śledztwa? Czy mając wyniki badań z sekcji zwłok i wyniki badań toksygologicznych nie można jednoznacznie wykluczyć działania osób trzecich? Wynika jednak, że nie. Co jeszcze ma zamiar zrobić prokuratura w tej sprawie?

Nadal trwają przesłuchania świadków. Na tym etapie, mając wyniki z sekcji zwłok oraz wyniki badań toksygoloicznych możemy na razie wykluczyć udział osób trzecich - mówi Radiu Wnet Dariusz Ślepokura.

Wyniki badań toksygologicznych miały być znane po kilku tygodniach od śmierci generała. Prokuratura opublikowała je jednak dopiero po pięciu miesiącach. Dlaczego trwało to tak długo? Posłuchaj rozmowy

Generał Petelicki w Radiu Wnet. Posłuchaj

Jako wstępną kwalifikację prawną postępowania przyjęto art. 151 kodeksu karnego, który przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 dla tego, kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na życie. Ta kwalifikacja przyjmowana jest z reguły przy śledztwach w sprawie samobójstw.

Generał Sławomir Petelicki, twórca jednostki GROM i funkcjonariusz służb specjalnych zmarł 16 czerwca w wyniku ran postrzałowych w garażu swojego domu na warszawskim Mokotowie.

Były szef GROM przed śmiercią wypowiadał się bardzo krytycznie na temat rządu Donalda Tuska. Wielokrotnie wysyłał do rządzących pisma dotyczące zreformowania wojska. Zaraz po katastrofie smoleńskiej napisał dramatyczny list do premiera, w którym wytyka władzy liczne zaniedbania, arogancję i apeluje o podjęcie stosownych kroków, by uratować polskie wojsko.

Generał należał do Zespołu Ekspertów Niezależnych badających katastrofę smoleńską. Raport przygotowany przez Zespół Ekspertów Niezależnych kończył się następującymi słowami: „Jeśli po ocenie raportu komisji szefa MSWiA i prokuratury Sejm nie podejmie decyzji o postawieniu Donalda Tuska i Bogdana Klicha przed Trybunałem Stanu będzie to oznaczało, że nawet największa tragedia narodowa w Polsce po II wojnie światowej nie jest w stanie nic zmienić, a system bezpieczeństwa państwa będzie ulegał dalszej degradacji".

http://www.radiownet.pl/#/publikacje/sledztwo-ws-petelickiego-przedluzone-o-3-m-ce

Brak głosów