Prof. Staniszkis: w Tusku widzę głównego winowajcę problemów. Mnie przerażają jego niedomówienia, małe kłamstewka. NASZ WYWIAD
(...)Jak się ma polityka rządu Tuska do myślenia o przyszłości?
Główną wadą tego rządu jest krótkowzroczność. Spójrzmy na pomysł przejęcia środków z OFE, czyli - inaczej mówiąc, na sztuczne i przejściowe zmniejszenie zobowiązań państwa. ZUS już dzisiaj ma problemy - wydajemy przecież na emerytury i renty 190 mld, a brakuje 80, bo zbiera się tylko 110. Powinna powstać inna koncepcja, np. poważne rozważenie emerytur obywatelskich, o których mówi Wipler. Skutkują one tym, że ludzie mają wyższe dochody i świadomość, że muszą dodatkowo inwestować. OFE przekształciłoby się w dodatkowy kanał. Przerażająca w tym wszystkim nie jest dziura budżetowa, a doraźność rządowych recept: brak wyciągania wniosków, brak reform strukturalnych, nieusuwanie przywilejów. Obawiam się, że jest to pod wpływem ludzi niekompetentnych, pseudoekonomistów wokół Tuska, a także pod wpływem samego Tuska. Rostowski, jak pamiętamy, kilka lat temu bronił systemu OFE. Jego głównym błędem jest, że ulega.
Zwiększenie deficytu i cięcia w poszczególnych resortach przestraszą Polaków, to może pogłębić kryzys sondażowy PO?
Te cięcia nie są tak znaczące. Jednak przy tej okazji rządzący powinni się zastanowić nad systemem administracji. Nie mówię o cięciach w ilości zatrudnionych, ale o szybszych i nowoczesnych metodach zarządzania publicznego i o możliwości budżetu zadaniowego. Poza tym, czy to nie jest moment, żeby wrócić do problemów przywilejów emerytalnych, które naprawdę są wysokie? Trzeba pokazać i wyliczyć, ile dopłaca się do systemów emerytur resortowych i czy nie byłoby lepiej podnieść płace, a stworzyć mechanizmy przejmowania przez ludzi odpowiedzialności dot. indywidualnego inwestowania. Mnie przerażają te niedomówienia Tuska, małe kłamstewka, np. że ZUS świetnie działa. Ten kryzys powinien być okazją, do poważnego przemyślenia.
(...)
http://wpolityce.pl/wydarzenia/58451-prof-staniszkis-w-tusku-widze-glownego-winowajce-problemow-mnie-przerazaja-jego-niedomowienia-male-klamstewka-nasz-wywiad
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 2158 odsłon
Komentarze
Jadwiga Staniszkis z kanału od Balcerowicza
21 Lipca, 2013 - 01:53
To, że Staniszkis broni OFE stawia ją po stronie komunistycznego układu złodziei z Balcerowiczem, Olechowskim i WSIowymi chłopakami.
[quote]OFE przekształciłoby się w dodatkowy kanał.[/quote]
Tak będzie to kolejny kanał, w który wpuszczani mają być po raz kolejny naiwni i ogłupieni Polacy, którzy zapewne nic nie widzą, że to OFE to taki system argentyński, argentyńskich emerytur, który zbankrutował ponad 10 lat wstecz.
[quote]Obawiam się, że jest to pod wpływem ludzi niekompetentnych, pseudoekonomistów wokół Tuska, a także pod wpływem samego Tuska. Rostowski, jak pamiętamy, kilka lat temu bronił systemu OFE. Jego głównym błędem jest, że ulega.[/quote]
Powiedziałbym tak: Jadziu zacznij bawić się lalkami i innymi kukiełkami lecz nie Polakami.
Obibok na własny koszt
Obibok na własny koszt
Emerytura obawetelska zwiększy napływ środków do systemu?
21 Lipca, 2013 - 09:31
Jakim cudem pani profesor tak sądzi. Samo dodanie emerytury przymiotnika "obywatelskie" emerytury nie zwiększy napływu środków do jakiegokolwiek systemu emerytalnego. Jest ci najmniej dziwne, by pomysł wypłacania emerytur z budżetu, zwiekszył wpływy do tego budżetu. Tu raczej pani Staniszkis wypowiada się dość mało rozsądnie. Chyba musi to sobie pani profesor staraniej przemyśleć.