Posłowie o użyciu broni przez pododdziały zwarte policji

Obrazek użytkownika Ursa Minor
Notka

Możliwość użycia broni palnej przez pododdziały zwarte policji w czasie stanu wyjątkowego – to najdalej idąca poprawka zaproponowana do projektu ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej podczas zakończonych prac w podkomisji.

Posłowie zarekomendowali też m.in. odebranie broni palnej inspektorom transportu drogowego. Kilka zagadnień zostawiono do rozstrzygnięcia na posiedzenie komisji spraw wewnętrznych, które jest zaplanowane po Wielkiej Nocy.

Najdalej idące zmiany, jakie w projekcie zaproponowała podkomisja, dotyczą kwestii użycia broni palnej przez pododdziały zwarte policji. Obecnie jest to możliwe tylko na rozkaz dowódcy oddziału. Skierowany do Sejmu projekt, przygotowany przez MSW, wykreślał to zezwolenie z ustawy o policji i jednocześnie zawiera zapis, że broń palna nie może być użyta lub wykorzystana przez pododdział zwarty. Wyjątek od tej zasady przewidziano jedynie dla sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Według wyjaśnień MSW, dotyczy on tylko dowódców, którzy w praktyce jako jedyni mają przy sobie broń palną, a w trakcie działań mogą np. odłączyć się od reszty funkcjonariuszy i znaleźć się w niebezpieczeństwie.

Na wniosek MSW posłowie dopisali do projektu drugi, dotyczący tylko policji, wyjątek od zasady nieużywania broni palnej przez oddziały zwarte. Mogłyby one strzelać, ale tylko w czasie stanu wyjątkowego oraz w ściśle określonych warunkach.

Po pierwsze, musiałoby się okazać, że użycie lub wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego jest niewystarczające. Po drugie, polecenie oddania strzałów, wydawałby komendant wojewódzki lub główny policji, a w sytuacjach, gdy zwłoka groziłaby bezpośrednim niebezpieczeństwem dla życia lub zdrowia – dowódca pododdziału. Po trzecie, bezpośrednio przed wydaniem rozkazu użycia broni palnej, dowódca miałby obowiązek: wezwać do zachowania zgodnego z prawem (szczególnie do porzucenia broni lub niebezpiecznego przedmiotu), uprzedzić o możliwości użycia broni palnej oraz wydać rozkaz oddania salwy ostrzegawczej; z tych kroków będzie można zrezygnować, gdy zwłoka groziłaby bezpośrednim niebezpieczeństwem dla życia lub zdrowia.

http://naszdziennik.pl/polska-kraj/27992,poslowie-o-uzyciu-broni-przez-pododdzialy-zwarte-policji.html

Brak głosów