Nie brak chętnych do budowy okrętów. Obudzili się...?
Inspektorat Uzbrojenia MON rozpoczyna dialog techniczny z firmami, które zgłosiły chęć budowy okrętów: obrony wybrzeża projektu Miecznik oraz patrolowego z funkcją zwalczania min projektu Czapla.
Pierwszym projektem zainteresowanych jest 14 stoczni, w tym: 8 polskich i 6 zagranicznych. Natomiast do negocjacji w sprawie patrolowca przystąpi - 15 podmiotów, w tym: 9 polskich i 6 z zagranicy. Rozmowy techniczne z poszczególnymi firmami pozwolą na przygotowanie zamówień na okręty.
Miliardy na flotę
Wzmocnienie floty ma kosztować w nadchodzącej dekadzie ok. 900 mln zł rocznie.
Koszty modernizacji wyliczono przy założeniu, że utrzymany zostanie obecny budżetowy wskaźnik 1,95 proc. PKB rocznych nakładów państwa na cele obronne. – Nie ma na razie zagrożenia dla tego finansowego wskaźnika , który pozostaje fundamentem inwestycyjnych planów i prognoz armii – zapewnił ostatnio szef MON Tomasz Siemioniak
MON już zdecydowało, że serię trzech niszczycieli min o kadłubach ze stali amagnetycznej ( wartość ok. 1,3 mld zł) zbuduje konsorcjum polskich stoczni na czele z gdańską grupą Remontowa Shipbuilding. W zespole, który właśnie przejmuje od MON negocjacje z potencjalnymi zagranicznymi dostawcami technologii, są jeszcze gdyńska Stocznia Marynarki Wojennej (w upadłości) i specjalistyczne jednostki badawcze z Wybrzeża: Centrum Techniki Morskiej i CT Okrętowej.(...)
http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/706203,1020899-Nowe-okrety-dla-marynarki.html
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 511 odsłon
Komentarze
to byloby pozytywne
19 Czerwca, 2013 - 12:37
gdyby odbudowano potencjal stoczniowy w Polsce
Re: to byloby pozytywne
19 Czerwca, 2013 - 20:27
Oczywiście, ze pozytywne.
Zastanawia tylko, dlaczego tak długo z tym zwlekano, narażając ten sektor na zmarginalizowanie i niemal doszczętne zniszczenie, co nadaje się na poważny zarzut prokuratorski.
Pozdrawiam.Ursa Minor
Ursa Minor