Legion „bękartów wojny”

Obrazek użytkownika Ursa Minor
Artykuł

Opowieść o Brygadzie Świętokrzyskiej jest jak z filmu Quentina Tarantino. Nie chodzi o prostą kalkę. Ale żołnierze NSZ działali nielegalnie w opinii rządu w Londynie, byli największymi wrogami Niemców i Sowietów. Oni byli „bękartami” tamtej wojny – mówi PCh24.pl pisarka Elżbieta Cherezińska o swojej nowej książce „Legion”.

Temat, który wzięła Pani na warsztat jest nieco karkołomny. Bo dzisiaj NSZ to znów „faszyści” a Brygada Świętokrzyska to na powrót „kolaboranci”.

Jest nie do przyjęcia powtarzanie dziś sloganów, które wymyśliła komunistyczna propaganda. Można spokojnie badać losy żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej, można pisać o błędach, które popełniali, bo ich postawa w różnych momentach mogła być właściwa lub nie. Powinno to podlegać ocenie z badawczego punktu widzenia, ale nieuprawnione jest powtarzanie ukutych niegdyś haseł o „polskich faszystach” o „kolaborantach” i – czego zapomniał Pan dodać – „bratobójczej walce”.

Faktycznie, wiedziałem, że o czymś zapomniałem. „Legion” powstał dlatego, by wyhamować popularność takich sloganów?

Właśnie nie! Kiedy zaczynałam pisać książkę nie stawiałam sobie za cel „funkcji wychowawczej”. Nie chciałam zmieniać czyjegokolwiek myślenia na temat NSZ, czy Brygady Świętokrzyskiej. Myśl o tym pojawiła się dopiero później.

A pierwsza myśl? Poczułam, że historia Brygady Świętokrzyskiej jest niesamowita, że to świetny materiał na książkę. Wiedziałam, że tę historię trzeba opowiedzieć bez upiększenia, bez „nadmuchiwania” roli tamtych żołnierzy. Ta historia jest świetna po prostu taka, jaka była naprawdę. Bez makijażu.

W trakcie pisania książki siłą rzeczy musiała pojawić się myśl, by zdjąć z Brygady Świętokrzyskiej odium „polskich faszystów”. Musiała się pojawić, bo to nie jest opowieść o faszystach, ale o grupie ludzi, którym udał się nieprawdopodobny wyczyn, a my Polacy niewiele o tym dzisiaj wiemy.

Co było impulsem do tego, by w ogóle zacząć pisać taką książkę?
(...)

Read more: http://www.pch24.pl/legion-bekartow-wojny,18033,i.html#ixzz2gPOASb9l

Brak głosów