Ks. Andrzej Fidelus, (Po zamachu na Franka)

Obrazek użytkownika Anonymous
Artykuł

Dla zachowania pamięci ludzkość stosowała różne formy. Były to kurhany, pomniki pod różnymi postaciami, zapisy kronikarskie. Dziś dzięki nowym technikom pamięć o zdarzeniach utrwalana jest bardziej szczegółowo. W naszej kulturze ważnym sposobem utrwalania w pamięci i świadomości pokoleń była modlitwa. Intencje były różne, było to dziękczynienie, a także wspomnienie ludzi, którzy w danym okresie historycznym, w danym wydarzeniu w sposób szczególny uczestniczyli. Modlitwa w rodzinach, we wspólnotach parafialnych w określonej intencji przyczyniała się do utrwalenia w pamięci zdarzeń lokalnych będących często fragmentem wielkich historycznych przeżyć narodu.

Przez lata w naszej parafialnej rodzinie na wezwanie śp. Ks. Andrzeja Fidelusa wspominaliśmy tragiczne wydarzenie, które miało miejsce 2 lutego 1944 roku. Co rocznie właśnie w święto Matki Boskiej Gromnicznej przez wezwanie do modlitwy i kilka słów wspomnień parafianie dowiadywali się i utrwalali w swoje pamięci opisaną niżej historię:

„Dnia 29 stycznia 1944 r. w sobotę o godzinie 23:10 pomiędzy Staniątkami a Szarowem – koło stawu w Puszczy Niepołomickiej wykonany został zamach na gen. gubernatora Franka w czasie okupacji hitlerowskiej. Zamach na pociąg, w którym jechał Frank wykonała Armia Krajowa – AK – okręgu krakowskiego, zwana „Kedyw”. Kierownikiem zamachu był Nuszkiewicz Ryszard zamieszkały w Krakowie, pseudonim „Powolny”. Było to w 4 rocznicę istnienia tzw. Generalnego Gubernatorstwa.

Generał Frank jechał pociągiem do Lwowa. Mina uszkodziła szyny, pociąg wykoleił się z toru, wagony targały progi kolejowe. Niestety po krótkiej przerwie pociąg z kilkoma wagonami odjechał do Lwowa. Niemcy ściągnęli posiłki żandarmerii niemieckiej z Krakowa i Bochni, ale sprawców zamachu niedosięgli. Rano 30 stycznia w niedzielę, kilka aut z żandarmerią hitlerowską zajechało na plebanię w Niepołomicach. Zażądali gorącej herbaty i jeden z nich „Bogusz” ślązak opowiedział przebieg zamachu.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (2 głosy)

Komentarze

Narody, które tracą pamięć przestają istnieć. Ta prawda wyrażana w różnych słowach nie jest przez nikogo kwestionowana. Brzmi jak przestroga i wezwanie o zachowanie pamięci przez żyjących. ]]>http://www.kedyw.info/wiki/Ks._Andrzej_Fidelus,_]]>(Po_zamachu_na_Franka)
Vote up!
3
Vote down!
0
#1463522