73 lata temu, 5.03.1940r., Stalin wydał rozkaz ludobójstwa polskich oficerów i więźniów bezprawnie więzionych w ZSRR

Obrazek użytkownika Ursa Minor
Notka

Dokładnie 73 lata temu, 5 marca 1940 roku, wydano rozkaz rozstrzelania polskich oficerów więzionych w obozach na terenie Związku Sowieckiego oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej. Data ta zapoczątkowała późniejszą zbrodnię na Polakach w Katyniu.

5 marca 1940 r. Ławrientij Beria, będący wówczas komisarzem spraw wewnętrznych ZSRS, skierował do Józefa Stalina notatkę o numerze 794/G. Stwierdził w niej, że polscy jeńcy wojenni i więźniowie z zachodniej Białorusi oraz zachodniej Ukrainy są „zatwardziałymi i nierokującymi nadziei poprawy wrogami władzy sowieckiej”. To on wskazał, że trzeba ich zamordować. „Bez wzywania skazanych, bez przedstawiania zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa i aktu oskarżenia” – napisał komisarz spraw wewnętrznych ZSRS.

Pod wnioskiem skazującym tysiące polskich bezbronnych oficerów na śmierć podpisali się Józef Stalin oraz członkowie Politbiura WKB(b) i Wierchsowietu: Kliment Woroszyłow, Wiaczesław Mołotow, Anastas Mikojan, Michaił Kalinin i Łazar Kaganowicz.

Ta okrutna zbrodnia została dokonana na 21 tys. 857 bezbronnych obywatelach polskich. Ta druzgocąca liczba znana jest dzięki Andriejowi Szelepinowi, szefowi KGB. Napisał on specjalną notatkę w marcu 1959 roku dla Nikity Chruszczowa – ówczesnego sekretarza generalnego KPZR. Z dokumentu Szelepinowa wynika, że wśród blisko 22 tys. zamordowanych z zimną krwią osób zdecydowana większość – 97 proc. – była narodowości polskiej.

Zbrodnia katyńska w dalszym ciągu pozostaje niewyjaśniona. Przez kolejne dziesięciolecia na różne sposoby próbowano zatuszować i wymazać z pamięci Polaków oraz opinii międzynarodowej zbrodnię dokonaną przez zbrodnicze państwo sowieckie.

http://naszdziennik.pl/polska-kraj/25833,rocznica-zbrodniczego-rozkazu.html

Brak głosów