Kalendarium: 23 października

Obrazek użytkownika Ursa Minor
Notka

787 – zakończyły się obrady Soboru Nicejskiego II. W wyniku ośmiu uroczystych posiedzeń odbytych od 24 września do 23 października odrzucono synod obrazoburczy z 754 r. oraz zatwierdzono kult obrazów, które mogą i powinny być umieszczane na ścianach domów, w kościołach, przy drogach, na tablicach, naczyniach i szatach[…]. Kult ten może wyrażać się przez palenie światła, kadzenie, całowanie, pokłon i padanie na kolana, tak jak się czci Ewangelię, krzyż i inne przedmioty.

1870 – powstało Muzeum Polskie w Rapperswilu (Szwajcaria). Jego założycielem był hrabia Władysław Broel-Plater, który wynajął od gminy Rapperswil trzynastowieczny zamek i wyremontował go. Finansowane przez polskie ziemiaństwo muzeum stopniowo rozrastało się. Posiadało bibliotekę, archiwum oraz wydawnictwo. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zbiory muzeum i biblioteki przewieziono do Warszawy (1927). Niestety większość spłonęła podczas II wojny światowej. W 1936 r. w zamku rapperswilskim reaktywowano działalność kulturalną pod protektoratem polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Po przejęciu placówki przez władze komunistyczne strona szwajcarska wymówiła dzierżawę. Dopiero w roku 1975 doszło do ponownego otwarcia w Rapperswilu Muzeum Polskiego z biblioteką.

1956 – na Węgrzech wybuchło powstanie antykomunistyczne. Manifestacja zorganizowana na ulicach Budapesztu dla poparcia żądań poznańskich robotników zmieniła się w demonstrację wolnościową. Po użyciu broni przez siły bezpieczeństwa doszło do wybuchu walk, które ogarnęły całe Węgry. Interweniowały wojska sowieckie. Ostatnie oddziały powstańcze skapitulowały 15 listopada. W wyniku walk od 23 października po węgierskiej stronie zginęło 2500 osób, ponad 20 tysięcy aresztowano lub internowano (z czego ok. 2000 stracono, a 6000 wywieziono w głąb ZSRR). Dodatkowo około 200 tysięcy osób uciekło do Austrii i Jugosławii.

Read more: http://www.pch24.pl/23-pazdziernika,18602,i.html#ixzz2iY8tF66D

Brak głosów