13.maja Stow. Katyń 2010 odbierze tablicę smoleńską. Może warto tam być?
Jak poinformowała nas Pani Zuzanna Kurtyka, wdowa po byłym szefie IPN, 13 maja o godzinie 14-ej Stowarzyszenie Katyń 2010 odbierze z budynku Ministerstwa Spraw Zagranicznych przy ul. Litewskiej 2/4 w Warszawie tablicę smoleńską.
Przypomnijmy, została ona zdjęta przez Rosjan z kamienia pamiątkowego w miejscu tragedii w przeddzień rocznicy, bez żadnego ostrzeżenia.
Po odbiorze tablicy z Litewskiej ruszy tzw. czarny marsz (otwarty dla wszystkich chętnych), który w milczeniu przejdzie do kościoła św. Krzyża. W tej właśnie świątyni tablica zostanie tymczasowo umieszczona - do czasu podjęcia decyzji co do jej ostatecznych losów. Prawdopodobnie zawiśnie w którymś z polskich sanktuariów.
Do zamiany tablic doszło w przeddzień pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Na nowej dwujęzycznej tablicy, znajduje się napis: "Pamięci 96 Polaków na czele z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku".
Poprzednia tablica informowała, tylko po polsku, że ofiary katastrofy zginęły „w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w Lesie Katyńskim dokonanej na jeńcach wojennych, na oficerach Wojska Polskiego w 1940 r.".
Tablicę zamontowano 13 listopada z inicjatywy wdów – Zuzanny Kurtyki i Magdaleny Merty, działających w imieniu Stowarzyszenia Katyń 2010.
http://www.wpolityce.pl/view/11590/13_maja_o_godzinie_14_ej_Stowarzyszenie_Katyn_2010_odbierze_z_budynku_MSZ_przy_ul__Litewskiej_2_4_tablice_smolenska.html
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 355 odsłon