Węgrzy oddadzą hołd ofiarom katastrofy

Obrazek użytkownika Ryszard Kapuściński
Idee

10 kwietnia cały naród węgierski pochyli czoło oddając cześć pamięci Ofiar i zjednoczy się w głębokim bólu wraz ze swymi polskimi siostrami i braćmi - napisał w liście do Tomasza Sakiewicza i Ryszarda Kapuścińskiego dr László Csizmadia prezes węgierskiej Rady Porozumienia Społecznego.

Szanowny Pan Tomasz Sakiewicz,
Szanowny Pan Ryszard Kapuściński!

W efekcie porozumienia o współpracy, które zawarliśmy 15 marca 2012 r., udało nam się wspólnymi siłami zorganizować obchody, w ramach których 10 kwietnia narody polski i węgierski razem uczczą pamięć Ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, dając po raz kolejny wyraz łączącemu je poczuciu solidarności.
Jak wiemy, w 70-tą rocznicę zbrodni katyńskiej cała polska elita polityczna wyruszyła w drogę do Katynia, ażeby oddać hołd pomordowanym tam polskim jeńcom wojennym. Samolot TU-154 spadł i spłonął 400 metrów od smoleńskiego lotniska. Nikt tej tragedii nie przeżył.
10 kwietnia cały naród węgierski pochyli czoło oddając cześć pamięci Ofiar i zjednoczy się w głębokim bólu wraz ze swymi polskimi siostrami i braćmi.
Na mocy wspólnej decyzji naszych organizacji z Węgier uda się do Warszawy biskup polowy Jego Ekscelencja László Bíró, który w obecności przedstawicieli polskiego Państwa, Kościoła i Społeczeństwa wraz z członkami Episkopatu Polski koncelebrować będzie mszę żałobną w intencji Ofiar, a następnie złoży wieniec pod pomnikiem nagrobnym Ofiar pochowanych na Powązkach.
Tego samego dnia w budapesztańskim kościele Śródmiejskim (Belvárosi Plébániatemplom) ksiądz proboszcz Zoltán Osztie, prezes KÉSZ (Stowarzyszenia Inteligencji Chrześcijańskiej) wraz z księdzem
proboszczem Karolem Kozłowskim SChr koncelebrować będą mszę św. w intencji Ofiar katastrofy smoleńskiej. Na nabożeństwo zaproszeni zostali przedstawiciele prasy, zamieszkałe na Węgrzech środowiska polonijne oraz reprezentanci władz państwowych.
Szanowni Przyjaciele!
Współpraca nasza przyniosła już oto obfity plon, który przyczynił się do wzbogacenia tysiącletniej, historycznej przyjaźni polsko-węgierskiej.
Zwracam się do Was z prośbą, abyście, o ile to możliwe, za pośrednictwem "Gazety Polskiej" przekazali narodowi polskiemu wyrazy współczucia ze strony władz i członków Rady Porozumienia Społecznego.
Z podziękowaniem oraz wyrazami przyjaźni
dr. László Csizmadia
prezes CET

Brak głosów

Komentarze

Dziękuję Braciom Węgrom !
Kłaniam się głęboko.
contessa

_________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart
"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com/watch?v=ZssiwkN86u0

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#243235

Polak Węgier dwa bratanki...

Prawdziwi Polacy bardzo Wam dziękują za Solidarność z narodem Polskim!

Vote up!
0
Vote down!
0
#243237

 w lipcu 2010 roku - nie było nikogo z ambasady ani konsulatu polskiego.

 Serdecznie pozdrawiam Bratanków - Węgrów z głębi serca z wyrazami ogromnej wdzięczności.

Vote up!
0
Vote down!
0
#243239

We are all with you on the 10th April.
Wiemy teraz gdzie mamy praawdziwych przyjaciół! Jeszcze raz wielkie dzięki pp. Sakowiczowi i Kapuścińskiemu za zorganizowanie wyjazdu na Węgry w marcu br.

---------------------------------------
Kossuth Lajos azt uzente...

Vote up!
0
Vote down!
0

arriver

#243271

nigdy dość przyzwoitości i honoru

Pan Sakiewicz zrobił bardzo wiele i widzę że jeszcze więcej zrobi,jego praca jest nie do przecenienia tak jak pana Macierewicza,Kaczyńskiego i wielu innych,właśnie tak trzeba działać z rozmysłem i ciągle,nie stosować haniebnych metod przeciwnika bo tym Polacy przez duże P różnią się tak jak Węgrzy od tej zgnilizny na zachód i dziczy na wschód od nas, tego nie mogą ścierpieć że Polacy są ich przeciwieństwem moralnym i zarazem ukazują na swoim tle ich haniebne poczynania.Pana Orbana zesłała nam chyba opatrzność za wstawiennictwem opiekunki Polski Matki Boskiej Częstochowskiej(choć nie jestem do końca przekonany istnienia Boga to przez tyle lat doświadczyłem różnych zastanawiających rzeczy).

Vote up!
0
Vote down!
0

nigdy dość przyzwoitości i honoru

#243281

Ze Świątecznym i Braterskim Pozdrowieniem Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart  
Vote up!
0
Vote down!
0
#243289

za ten gest solidarności z nami. Jutrzenka nadchodzi z Węgier -  zawsze kiedy tego Polacy potrzebują. Nigdy Wam bracia Węgrzy tego nie zapomnimy. To dobry znak,że mimo wszystko na Was możemy liczyć. Dobrze by było jednak by nasi rządzący /tak jak Victor Orban/ wzięli los naszej Ojczyzny w swoje ręce. Pozdrawiam braci Węgrów i życzę  by Zmartwychwstały Pan był źródłem ich pokoju i radości.

Vote up!
0
Vote down!
0
#243290

tak ważne jest wspieranie dążeń wolnościowych braci Węgrów, wbrew eurosowieckiej nagonce i ignorancji lewackich łżemediodajni.
Veletek vagyunk Magyarok s viszont Ti is legyetek velunk a bajban!

Vote up!
0
Vote down!
0
#243292

Dziękujemy za wsze wsparcie,tak powinna wyglądać przyjażń między narodami,Unio Europejsko pacz i ucz się

Niech żyje Polska i dzielny naród Węgierski

Vote up!
0
Vote down!
0
#243299

Zauważcie państwo.. Jak często, mówiąc o Polsce i Węgrzech, powołujemy się na HISTORIĘ (wspólną..) obu naszych narodów..

Historia to wiedza i świadomość..
- Świadomość tego kim się jest i gdzie są korzenie nacji i jej poszczególnych członków..

- Historia to też zapis rozwoju, upadków ale też RELACJI Z INNYMI NARODAMI..

O ile bylibyśmy ubożsi, gdyby lewactwo zdołało wyrugować z pamięci Narodu, nasze.. wielowiekowe związki z Węgrami i naszą wspólną HISTORIE właśnie..

- Pozwolę sobie dodać: - Historia to świadomość, ale to świadomość pozwala budować TOŻSAMOŚĆ..

I właśnie w budowę własnej tożsamości, oba narody - polski i węgierski - dawały sobie nawzajem tak wiele, że w naturalny sposób stały się bratankami - i to bez cudzysłowia..

Przyszły ciężkie chwile na oba Narody i znowu bratanek staje przy bratanku - i znowu bratankowie wspierają się nawzajem..

- I to jest piękne.. - i budujące..

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

cornik

Vote up!
0
Vote down!
0

cornik Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#243353

Węgrom czujemy się rażniej na tym padole...Serdeczne podziękowanie!!!!A my nie chcemy a musimy wygrać wybory, bo jeśli Bratankowie zostaną sami, to eurorosja w kaszy ich zje i nawet nie zauważy tego...!

Vote up!
0
Vote down!
0
#243342