Robak się odwrócił

Obrazek użytkownika Ryszard Kapuściński
Kraj

Robak się odwrócił
Siódmego lutego br. w Budapeszcie zostało podpisane Oświadczenie Europejskiego Ruchu Patriotycznego. Sygnatariuszami Oświadczenia był CET (Rada Porozumienia Społecznego) ruch pozarządowy powstały w 2007 roku, skupiający kilkaset organizacji na Węgrzech, oraz CŐF (Forum Zjednoczenia Społecznego) w skład którego weszło około 600 organizacji na Węgrzech i w Kotlinie Karpackiej, czyli terenami między Alpami i Karpatami. Reprezentuje on organizacje na terenie Słowacji, Austrii, Ukrainy Zakarpackiej, Serbii, Chorwacji i Słowenii, gdzie żyje prawie 2 mln. Węgrów. CŐF został oficjalnie powołany w grudniu 2011 roku przez Węgierski Parlament.
Głównym przesłaniem Oświadczenia Europejskiego Ruchu Patriotycznego o którym mówili László Csizmadia, przewodniczący CET i Laszlo Meszaros współprzewodniczący CŐF na konferencji prasowej jest wiara w Europę Narodów połączonych wspólnymi ideałami i Unię Europejską.
Głównym powodem trudności na Węgrzech jest kapitał spekulacyjny, który powinien być kontrolowany przez demokratycznie wybrany rząd. Europa opiera się na tradycyjnych wartościach, takich jak rodzina, naród, wiara i lojalność. „Nie oskarżajcie nas o nacjonalizm w Europie” – powiedział László Csizmadia.
„My, węgierscy demokraci na rzecz ochrony praw człowieka, solidarności społecznej, swobody przedsiębiorczości i wzrostu gospodarczego, rozdziału wiary i chronienia środowiska, podstawowych wartości, węgierskiej tradycji kulturowych i niezwykle bogatego i pięknego języka.” – czytamy w oświadczeniu.
Mówiono także o międzynarodowych atakach na Węgry, inspirowanych przez postkomunistów, które zaczęły się w 2010 r. po wyborach wygranych przez partię Fidesz, która w koalicji z Chrześcijańsko-Demokratyczną Partią Ludową zdobyła ponad 2/3 mandatów w Zgromadzeniu Narodowym. 28 kwietnia 2010 prezydent László Sólyom powierzył Viktorowi Orbánowi misję sformowania nowego rządu, i 29 maja 2010 Orbán został zaprzysiężony jako premier, po tym gdy poparło go 261 parlamentarzystów. Spadkobiercy partii komunistycznej - byłej partii rządzącej, odstraszają zagranicznych przyjaciół niesprawiedliwymi oskarżeniami wobec Viktora Orbana.
Na konferencji prasowej po podpisaniu Oświadczenia Europejskiego Ruchu Patriotycznego transmitowanej przez wszystkie (i w tym miejscu należy podkreślić - WSZYSTKIE!) stacje telewizyjne, radiowe i relacjonowanej przez najważniejsze gazety węgierskie, oficjalnie poinformowano Węgrów o inicjatywie Klubów „Gazety Polskiej”, czyli Wielkiego Wyjazdu na Węgry 15 marca, mającego na celu zademonstrowanie naszej przyjaźni i naszego poparcie dla Węgrów i polityki Pana Premiera Viktora Orbana. Węgrzy liczą, że Polacy włączą się w ruch budowania europejskiego społeczeństwa obywatelskiego, a nasz wyjazd będzie początkiem międzynarodowej współpracy na rzecz jego budowy.
Rzecznikiem Polski w tym szacownym gronie był Pan Konrad Sutarski od połowy lat 90-tych członek ekskluzywnej Rady Stu (SZÁZAK TANÁCS) składającej się z najwybitniejszych Węgrów. Rada Stu jest ciałem opiniotwórczym i doradczym z którego stanowiskiem obywatele Węgier bardzo się liczą. Pan Sutarski poinformował na konferencji prasowej, że Polacy w solidarności z narodem węgierskim przyjadą 15 marca do Budapesztu, powiedział również o akcji zapoczątkowanej przez „Gazetę Polską Codziennie” - kupujemy węgierskie produkty. „Polacy dobrze pamiętają, że w 1939 r. Węgry przyjęły tysiące polskich uchodźców, a Węgrzy pamiętają o wielkiej pomocy Polaków w 1956 roku, kiedy na Węgrzech rozpoczął się marsz w kierunku wyzwolenia” – powiedział Sutarski
Informacja o przyjeździe Polaków do Budapesztu stała się oprócz wiadomości o podpisaniu Oświadczenia Europejskiego Ruchu Patriotycznego informacją dnia, a „Gazeta Polska Codziennie” najpopularniejszym w zaprzyjaźnionym kraju zagranicznym dziennikiem.
Ryszard Kapuściński

www.wielkiwyjazdnawegry.pl

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

wybiegając nieco w przyszłośc przy okazji - propagacja kultury węgierskiej (Wrocław, lipiec 2012):

http://www.nowehoryzonty.pl/artykul.do?id=319

Veletek vagyunk s mindig mellettetek leszünk a szabadságharcban, Magyar Testvéreink!!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#225248

Tak to wideo zatytuował sam Farage – „The worm has turned” .

„Nawet robak się odwróci (gdy się go depcze)” to angielski idiom wzięty z „Henryka VI” Szekspira, oznaczający, że nawet najmniejsze lub najbardziej uległe stworzenie zaatakuje gdy jest źle traktowane. Owszem, to niby to samo co „miarka sie przebrala”, ale istotą wypowiedzi bylo to, że >ludzie< się już obudzili, że się buntują przeciw eurokratom.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Petronela

#225254

Pomóżmy im jak możemy.Wspaniała inicjatywa z tym wyjazdem.

-----

Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia.

#225329