WOŚP - czyli biznes się kręci

Obrazek użytkownika Voltar
Świat

Być może pierwsze orkiestry miały szczytne cele, ale teraz to jest po prostu zwykły biznes i zarabianie pieniędzy przy okazji zbiórek, wystarczy wejść sobie na sprawozdania finansowe - WOŚP oczywiście sporą część datków wydaje na zakupy sprzętu, ale zanim je wyda trzyma je na kontach bankowych z których pobiera całkiem spore odsetki, a do wydawania zbytnio się nie kwapią... Dopóki na koncie nie przyrośnie to i owo, szczegóły poniżej.

Po drugie, jak widzę w trakcie zbiórek w tvp gromadę politycznych błaznów - wszystkich z jednego środowiska politycznego - ostatnio na czele z panem Jerzym B., to zbiera mnie na mdłości.

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego partie polityczne otrzymują co roku kilkukrotnie więcej niż owsiak nazbiera "na dzieciaka" taki PO czy PIS dostają z budżetu na rok taką samą kwotę co zebrano rok temu - czy to nie skandal? Partie powinny być finansowane wyłącznie ze składek swych członków.

Wejdźmy sobie teraz na:
http://www.wosp.org.pl/fundacja/rozliczeniafinansowe

http://s.wosp.org.pl/Files/Bilans_Fundacji_2009.pdf

WOŚP posiada
- budynki o wartości 8 mln zł
- 100 % akcji spółki Złoty Melon Sp zoo o wartości 1,5 mln zł
- fundusz założycielski w wysokości... 2 tys. zł

Przychody za 2009 rok - w sumie ok. 55 mln zł

Koszty statutowe - ok. 37 mln zł, w tym 5 mln zł na organizację Finału (2,3 mln) oraz Przystanku Woodstock (2,6 mln)

2,3 mln zł ??? Na tantiemy dla wykonawców???

Wydatki na zaopatrzenie szpitali stanowiły jedynie 50% przychodów, a pomijam tu stan środków przechodzący z lat minionych...

Jak łatwo policzyć na koncie oszczędnościowym zostało 18 mln zł, milionik z odsetek można już wydać na inne cele.

Pozostałe koszty - 3 mln zł na ujemnych różnicach kursowych, całkiem niezły wynik... Jeśli na samych różnicach WOSP ma 3 mln zł strat to jakim kapitałem dysponuje ulokowanym w walutach obcych?

1 mln zł na usługi obce czyli zlecone.

Wynik finansowy (dochód) : 17 mln zł (14 mln zł)
Koszty administracyjne: 3 mln zł
Odsetki lecą.

Członkowie zarządu nie pobierają dywidend. Ale prezesi spółki Złoty Melon już tak.

Wchodzę teraz na sprawozdanie za 2008 rok.

Tutaj też są ciekawe informacje:

Przychody - ok 49 mln
Wynik finansowy: 4 mln zł
Koszty administracyjne: 2 mln zł, z czego prawie milion na wynagrodzenia
Wynik z działalności: 2 mln zł

21 mln zł ulokowanych na rachunkach bankowych - głównie PeKaO (13 mln) CITY i MBR.

Podsumowując, 55 mln przychodu, 8 mln wydane na cele "organizacyjne", tylko 26 na sprzęt
21 mln zł + 14 mln zł = 35 mln zł na lokatach, na rorze trzymają marginalne sumy

15 mln zł trzymają na lokacie walutowej w euro i dolarach, nieźle :)

Inaczej mówiąc - WOŚP to doprawdy niezły biznesik wydający na sprzęt dla szpitali 50 % przychodów ze zbiórek reszta wędruje na... lokaty bankowe i apanaże dla artystów.

Na koniec chciałbym podkreślić jedną rzecz: cele działania fundacji są jak najbardziej szczytne ale wystarczy wczytać się w dokumenty finansowe by zauważyć, że wokół WOSP robiony jest całkiem niezły interes, koszty "okołowośpowe" są horrendalne a największym interesantem jest zapewne branża muzyczna trzepiąca kapuchę na koncertach oraz pewien bank obracający pokaźną sumką pieniędzy.

Bo skoro wszystko jest ok to pytam się - skąd tak wysokie wydatki organizacyjne? skąd tak niskie nakłady na sprzęt medyczny w stosunku do pozyskanych środków od biednych ludzi, którzy sądzą że każda ich złotówka idzie na biednego dzieciaka?

Brak głosów

Komentarze

Dobosz
no,no ,jestem pełen podziwu dla Twojej dociekliwości

Vote up!
0
Vote down!
-1

Dobosz

#122690

...jak działalność "charytatywna" - to zdanie z kabaretu "Pod Egidą", dotyczyło akurat Joli Kwaśniewskiej, ale tu też bardzo pasuje :P

Vote up!
0
Vote down!
-1
#122692

Program 2 TVP wygospodarował w dniu dzisiejszym a więc dniu ogólnopolskiego terroru "WOŚP" dla tejże 410 minut na swojej antenie łącznie ze specjalnymi wydaniami Panoramy!TV Polonia 160 min. Pozdr.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#122698

[quote]Pekao ponownie bankierem WOŚP

Podczas Finału WOŚP ponad 1500 pracowników Banku Pekao SA w całej Polsce będzie liczyło tysiące banknotów i tony monet zebrane przez wolontariuszy.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz dziewiętnasty. 9 stycznia, podczas Finału WOŚP, ponad 1500 pracowników Banku Pekao SA w całej Polsce będzie liczyło tysiące banknotów i tony monet zebrane przez wolontariuszy. I wszyscy mają nadzieję, że w tym szczególnym dniu będą mieli jeszcze więcej pracy niż przed rokiem kiedy to przeliczyli prawie 16 milionów złotych[/quote]

http://gb.pl/banki/lista/pekao-ponownie-bankierem-wosp.html

jakież to wzruszające!...

zgadnijcie kto przez ostatnie kilkanaście lat był prezesem Pekao? Jan Krzysztof Bielecki, tak ten piłkarz grający w drużynie Donalda ;)

[quote]Nadchodząca niedziela będzie dla Banku Pekao SA wielkim świętem powiedział Jan Krzysztof Bielecki, Prezes Zarządu Banku Pekao SA.Wspólnie z Orkiestrą zbieramy pieniądze po to, żeby polskie dzieci mogły skorzystać z najnowocześniejszych osiągnięć światowej medycyny. To chcemy robić i w to chcemy inwestować. [/quote]

http://media.pekao.com.pl/PressOffice/PressRelease.12003.po?print_version=true

Vote up!
0
Vote down!
-1
#122704

gołe cyfry .
A. - bonusy?
-darmowe wycieczki
-telefony
- inne dobra rozdawane kluczowemu partnerowi?

Niektóre podpadają pod - Paserstwo?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Paserstwo

Vote up!
0
Vote down!
-1
#122720

Niestety nie -
wierzba nie może urodzic gruszek.

Warto też zauważyc, ile bez żadnego rozgłosu, zbiera i przekazuje na dzieci Caritas.

Vote up!
0
Vote down!
-1

bm

#122767

Zdecydowanie wolę przeznaczać swoje datki na cele charytatywne, konkretnie nazwane, np. zbiórka w mojej parafii na wózek specjalnej konstrukcji dla niepoełnosprawnego dziecka. Nie ma żadnych kosztów pośrednich, jest własny wolontariat młodzieży i ogromna radość dla obdarowanego i satysfakcja dla obdarowujących. Wszystko czyste i przejrzyste. terka

Vote up!
0
Vote down!
0

 - terka

#122795

przeczytać poniżej. Zasadniczo polecam osobom nie zaznajomionym porządnie z tematem tego "fenomenu":

http://www.bibula.com/?p=17159

http://www.bibula.com/?p=12071

Vote up!
0
Vote down!
0
#122821

wychował część Polaków na POkolenie, tj. bezmyślnych wyznawców pijarowego kombajnu Tuska.
teraz gdy już to wiemy i ONI wiedzą że to wiemy, to obawiam się następnej ucieczki w przód. może będzie to rewolucja w stylu te z 1937 w Hiszpanii. wszystkie POkojowe sztuczki już chyba wykorzystali, a niewyczerpane jeszcze POkłady nienawiści aż bulgoczą, np. gdy krytykujemy WOŚP...

Vote up!
0
Vote down!
0

___________________________
jam... z tego, co mnie boli

#123007

wiem i gdzie pomagać...10 za rachunkowość

Vote up!
0
Vote down!
0

Marika

#122878

Nie dałem i nie oglądałem tej masowej histerii ani sekundy.

Vote up!
0
Vote down!
0
#122892

W Polsce bieda piszczy, że aż miło, ludziom nie starcza na bieżące opłaty, ale pan Owsiak znowu pobił "swój" swoisty rekord. Zebrał podczas tegorocznej akcji nabijania Polaków w butelki najwięcej pieniędzy w historii tego masońskiego przekrętu...Czyżby zaczęli dzięki tej akcji ludzie posiadający gotówkę w Polsce uciekać przed podatkami?

Czy darowizny na tę akcję trzeba w jakiś sposób uwiarygodnić, trzeba się z tych pieniędzy rozliczyć, gdy się je przekazuje na ten cel? Z tego tytułu płaci się jakieś podatki? Ktoś w ogóle kontroluje przepływ gotówki na kontach pana Owsiaka? Czy ta akcja nie jest połączona z "Wódstokiem"?

Dodam na koniec, że ja od wielu lat nie daję i nie wspomagam tej akcji swoimi pieniędzmi, która mi przypomina te, które miały miejsce w latach 50 i 60-tych w Polsce, wtedy zamiast serduszka do przyklejenia na piersi, dostawało się czerwoną kokardkę albo komunistyczne szturmówki. Czyn robotniczo-chłopski wiecznie żywy w Polsce.

p.s

Specjaliści od dobrobytu w Polsce z PO oraz z PSL-u (przy pomocy pana Balcerowicza tego od Sorosa, a jaki w tym udział ma inny mason i żydek pan Belka? Przecież ta pani z PSL-u, która firmuje ten nowy doskonały pomysł na dobrobyt w Polsce, nigdy by na to sama nie wpadła, skąd o tej pani takie pomysły?), właśnie się zastanawiają jak jeszcze bardziej wpędzić Polaków w biedę. Chcą nam odebrać możliwość odliczania ubezpieczenia zdrowotnego na koniec roku podatkowego oraz podczas ustalania comiesięcznego dochodu w swoich firmach, który wpłacamy do ZUS-u. Jednak to zapewne nie przeszkodzi Polakom w następnym roku znowu wyjść na ulice polskich miast i znowu wrzucać ostatni grosz w dobrej wierze, że tym pomaga się ludziom chorym w Polsce, a przede wszystkim polskim dzieciom...

Vote up!
0
Vote down!
0
#123033

"2,3 mln zł ??? Na tantiemy dla wykonawców???"

To raczej grubo niemożliwe gdzyż oni NIE PŁACĄ WYKONAWCOM (być może "gwiazdom" cóś odpalą, ale te są w mniejszośći)

"Zapraszamy zespoły do udziału w konkursie
Przystanek Woodstock - Eliminacje 2011

Do wygrania: koncert na Głównej Scenie największego festiwalu w Europie."

http://www.fabrykazespolow.pl/woodstock/

No, i grają za WYSTĘP na GŁÓWNEJ SCENIE. To się obłowią te zespoły.

Owsik doprawdy sypie groszem, a przeca jeszcze gawiedź buli za bilety!

Vote up!
0
Vote down!
0
#123292