Gazeta Gdańska - 14 grudnia 1905 r. - 149

Obrazek użytkownika Gazeta Gdańska
Historia

Wczorajszego dnia miałem ciekawą dyskusję z pewnym historykiem na temat mieszkańców Gdańska z początku XX w., obywateli Wolnego Miasta Gdańska. Tak się składa, że w zbiorach pomorskiej ]]>biblioteki cyfrowej]]> znajduje się całkiem pokaźny zbiór ]]>przedwojennej Gazety Gdańskiej]]>, którą od 1891 roku wydawano aż do wybuchu II Wojny Światowej. W tamtych czasach nie było telewizji, internetu - świetnie się składa, bo opinia publiczna ówczesnych Polaków była kształtowana głównie przez gazety. Oczywiście Niemcy czytali gazety niemieckie - np. "Danziger Zeitung". Codzienna lektura przedwojennej gazety pozwoli idealnie przenieść się w czasie. Zapraszam do cyklu!

W archiwach nie zachowały się wczesne numery - zaczynamy od roku 1905.

W skrócie tematy:

  1. Przede wszystkim - apel! Uczmy dzieci nasze czytać, pisać i modlić się po polsku!
  2. Nowe podatki od piwa, tytoniu, tabaki, biletów kolejowych - uderzające głównie w niższe warstwy. Wpływy z podatków przeznaczone na spłatę zadłużenia poszczególnych państw niemieckich oraz rozbudowę floty niemieckiej.
  3. O obowiązkach wyborców katolickich - mały przewodnik o tym jak powinien głosować katolik.
  4. Wiec "Straży" w Kowalewie - o tym jak pielęgnowano polskie tradycje.
  5. Rewolucja w Rosyji - tekst jest mało czytelny, ale "jak się wszystko w Rosyi skończy, to wie chyba Pan Bóg jedyny..."
  6. Opowiadanie Madejowe Łoże - ciąg dalszy.
  7. Kartuzy - "Z rozmaitych stron dochodzą głosy, że urzędnicy przy liczeniu ludności wpływali na naszą polską ludność kaszubską, ażeby zapisywała w listach swą narodowość nie jako polską, ale jako kaszubską.(…) Ażeby swojego dopełnić urzędnicy używali różnych sztuczek. Uporniejszym tłumaczyli, że "kasshubisch" a "polnisch" to na jedno wychodzi. Lud jednak jest już dzięki Bogu tak oświecony, że większa część ludu polskiego na Kaszubach odparła z oburzeniem na zamysły urzędników, chcących Kaszubów przerobić na papierze na Niemców.".
  8. Doniesienia również z różnych miast i wsi polskich (Wiela, Sulęcina, Sierakowic, Płochocina, Malborka, Pniew, Chojnic, Swiecia, Chełmży, Chełmna, Wąbrzeźna, Torunia, Golubia) oraz z Ks. Poznańskiego, Górnego Śląska.

---
Zachęcam do lektury. Klikamy w obrazki. Po otwarciu w nowym oknie przybliżamy za pomocą ctrl+kółko myszki.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)