Idealny psycholog – fikcja? O kompetencjach słów kilka.

Obrazek użytkownika Fundacja LEX NOSTRA
Blog

Mówi się, iż nie ma ideału. Czy tak jest? Jako praktykujący psycholog, mogę śmiało powiedzieć: Nie ma. Nie wyklucza to jednak możliwości stworzenia pewnych ram, swoistych wytycznych, względem których psycholog powinien, a raczej musi się odnieść (jeżeli oczywiście etos etyki zawodu jest dla niego istotnym). Podejmując decyzję o zgłoszeniu się do psychologa niezwykle częstym uczuciem towarzyszącym spotkaniu jest to, czy będzie on profesjonalistą i tym, który swą pracą z nami będzie w stanie nam pomóc.

Kim jest zatem „idealny psycholog”? Owy „ideał” możliwy jest do przedstawienia przy uwzględnieniu trzech płaszczyzn kompetencji. Są to:
- kompetencje merytoryczne;
- kompetencje osobiste;
- zasady etyczne.

Czym są kompetencje merytoryczne? W niniejszym obszarze wyróżnić można, analogicznie do kompetencji diagnosty psychologa:
1) samoświadomość obejmującą: samoświadomość zawodową, interpersonalną, kulturową oraz osobistą - psychiczną i fizyczną;
2) wiedzę teoretyczną wskazującą na: emocjonalne funkcjonowanie, wiedzę nt. reguł komunikacji oraz wiedzę nt. procesów poznawczych;
3) umiejętność praktyczne i sprawności takie jak: zdolności poznawcze, zdolności emocjonalne i zdolności w zakresie komunikacji.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną wersją artykułu na naszej stronie:
]]>https://fundacja.lexnostra.pl/idealny-psycholog-fikcja-o-kompetencjach-s...]]>

Jeżeli chciałbyś/ abyś porozmawiać, czujesz potrzebę zmiany ale nie wiesz od czego zacząć - nie wahaj się! Nasz psycholog zawsze jest gotowy poświęcić Ci swój czas.


NASZ ADRES
Sienna 45 lok. 5
00-121 Warszawa
tel. (+48 22) 412-70-02
fax. (+48 22)412-70-03

Twoja ocena: Brak Średnia: 3 (6 głosów)