Wychowanie patriotyczne dzieci

Obrazek użytkownika DarekM
Kultura

Pomagam tworzyć stronę edukacyjną dla dzieci: Piosenki dla Dzieci, do której szukałem materiałów dotyczących historii Polski, symboli narodowych i piosenek patriotycznych wykonywanych przez dzieci, znalazłem bardzo niewiele interesujących treści...

Trochę się dziwię, że państwo, które chce coś znaczyć w Europie tak mało uwagi poświęca na kształtowanie patriotycznych postaw wśród dzieci. Znalazłem dosłownie JEDEN animowany film dotyczący historii naszego kraju. JEDNĄ multimedialną bajkę dotyczącą barw i symboli narodowych. Trochę dramat.

Z drugiej strony tworząc na mojej stronie dział Hymny i piosenki klubów piłkarskich, co krok spotykałem się na youtube z filmikami wrzucanymi przez dumnych rodziców, że ich pociechy śpiewają klubowe hymny. W dzisiejszych czasach dzieci zamiast z symbolami państwowymi, za które ich przodkowie przelewali krew, bardziej utożsamiają się z kolorami Lecha, Legii czy Widzewa. Taka sama absurdalna sytuacja widoczna jest podczas mistrzostw piłkarskich kiedy Polacy tłumnie wywieszają flagi narodowe, jednocześnie zapominając o nich 11 listopada czy 3 maja.

Jeśli chcemy aby przyszłe pokolenia nie zatraciły narodowej tożsamości (a w dobie otwartych granic i postępującej globalizacji o to nie trudno) musimy sami uczyć nasze dzieci legend, podań ludowych, podstawowych pieśni patriotycznych i najważniejsze - historii. Nie ma co liczyć na to, że z polskiej szkoły dzieci wyniosą dumę z własnego pochodzenia…

Polecam zatem każdemu rodzicowi aby pomiędzy bajkami czy kolejnymi grami na komputerze włączyli swoim dzieciom takie filmiki:

- Wychowanie Patriotyczne

- Legendy Polskie

Dobrzy by było aby każde polskie dziecko znało ten wierszyk…

- Kto ty jesteś?

- Polak mały.

- Jaki znak twój?

- Orzeł biały.

- Gdzie ty mieszkasz?

- Między swemi.

- W jakim kraju?

W polskiej ziemi.

- Czym ta ziemia?

- Mą ojczyzną.

- Czym zdobyta?

- Krwią i blizną.

- Czy ją kochasz?

- Kocham szczerze.

- A w co wierzysz?

- W Polskę wierzę.

- Czym ty dla niej?

- Wdzięczne dziecię

- Coś jej winien?

- Oddać życie."

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:5)