Szansa dla Wyszkowskiego

Obrazek użytkownika obiboknawlasnykoszt@tlen.pl
Kraj

Redaktor Krzysztof Wyszkowski ma szansę, aby domagać się cofnięcia decyzji sądu o wykonaniu za niego przeprosin po przegranym procesie z Lechem Wałęsą.

Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatrzy dziś zażalenie jego adwokata w tej sprawie – dowiedział się “Nasz Dziennik”.

Sprawa jest mocno skomplikowana pod względem prawnym.

- Lech Wałęsa przez swojego pełnomocnika wezwał Krzysztofa Wyszkowskiego do wykonania wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku – wyjaśnia mec. Andrzej Lew-Mirski, reprezentujący gdańskiego dziennikarza.

Chodzi o wyrok z 2011 r., który nakazał Wyszkowskiemu przeproszenie Wałęsy za telewizyjną wypowiedź z 16 listopada 2005 r., w której nazwał Wałęsę tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie “Bolek”. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa uznał wniosek Wałęsy. Wówczas Wyszkowski skierował zażalenie na tę decyzję, jednak jak się okazało, stało się to za późno.

- Niestety, zażalenie złożone na decyzję w tej sprawie uchybiło terminowi i zostało odrzucone. Wówczas skierowałem zażalenie na to odrzucenie – mówi Lew-Mirski.

I właśnie tego ma dotyczyć posiedzenie sądu. Jak poinformował nas Maciej Gieros z sekcji prasowej przy Sądzie Okręgowym w Warszawie, w wydziale odwoławczym ma się dziś odbyć posiedzenie w sprawie odrzucenia zażalenia o wszczęcie egzekucji wyroku zobowiązującego Wyszkowskiego do przeprosin Wałęsy.
Płacił Wałęsa

- W zażaleniu podaję poważne argumenty. Jest tam nawet argument o niewykonalności tego orzeczenia w takiej formie, w jakiej zostało orzeczone – mówił wcześniej Krzysztof Wyszkowski.

- Sąd w tej chwili musi przede wszystkim rozpatrzyć, czy moje zażalenie na odrzucenie zażalenia Wyszkowskiego jest zasadne. Ten termin jego złożenia minął, ale można go przywrócić – zaznacza mec. Lew-Mirski pytany o możliwą decyzję sądu.

Jak dodaje, sąd mokotowski niestety poszedł już dalej. Nie czekając na dzisiejsze posiedzenie, wydał kolejną decyzję o wykonaniu przeprosin na koszt Wyszkowskiego. W międzyczasie Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa, nie czekając na rozstrzygnięcie problemu niedotrzymania terminu, upoważnił pełnomocnika Lecha Wałęsy do wykonania wyroku na koszt Wyszkowskiego. – Tę decyzję też zaskarżyłem – dodaje nasz rozmówca.

- W chwili obecnej oczekuję na reakcję sądu okręgowego na moje zażalenie na decyzję Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa o zezwoleniu Wałęsie na zastępcze (za mnie) wykonanie wyroku SA w Gdańsku, czyli opublikowanie przeprosin. Pozostaję w nadziei, że SO podzieli przedstawione argumenty i unieważni decyzję SR – stwierdził Wyszkowski, który obecnie przebywa w szpitalu.

Decyzja sądu została już kilka dni temu wykonana i w “Faktach” TVN wyemitowano planszę z przeprosinami. Jak podkreśla pełnomocnik byłego prezydenta mec. Ewelina Wolańska, emisja przeprosin została opłacona przez Wałęsę, aby w ten sposób wyegzekwować od Wyszkowskiego prawomocny wyrok sądu. Wolańska jednak nie zdradza, jakie były koszty tego ogłoszenia.

Wyszkowski już wcześniej alarmował, że koszty takich przeprosin mogą dla niego oznaczać konfiskatę posiadanego majątku.

- Obawiam się, że nic mnie już nie uratuje przed komornikiem. To oznacza, że komornik może zająć wszystko, co mam – mówił kilka tygodni temu “Naszemu Dziennikowi”.

Wyszkowski bezpośrednio po publikacji przeprosin oświadczył, że “Lech Wałęsa sam siebie – w moim imieniu – przeprasza za nazwanie go przeze mnie tajnym współpracownikiem o ps. “Bolek”". “Taką możliwość dał mu absurdalny wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z marca 2011 r., który wbrew faktom historycznym orzekł, że “nie było i nie ma sprawdzonych i pewnych dowodów” agenturalności Wałęsy” – czytamy w oświadczeniu.

Krzysztof Wyszkowski zaznaczył, że podtrzymuje swoje słowa.

“Nie przeprosiłem i nie przeproszę Wałęsy za moje słowa prawdy” – dodał.

Zenon Baranowski • NASZ DZIENNIK
fot. R.Sobkowicz/Nasz Dziennik

Brak głosów

Komentarze

henkachen
Poseł Sobecka jest sądzona za uiszczenie grzywny za O.Rydzyka (podobno pożyczka już zwrócona) a Bolek ? co wszechmogący??....

Vote up!
0
Vote down!
0

henkachen

#310274

Pozdrawiam,

Obibok na własny koszt

Vote up!
0
Vote down!
0

Obibok na własny koszt

#310332

[quote=obiboknawlasnykoszt@tlen.pl]

 

… zażalenie Krzysztofa Wyszkowskiego zostało odrzucone. A co za tym idzie, Wałęsa mógł przeprosić sam za siebie.

Lech Wałęsa miał prawo przeprosić samego siebie w imieniu Krzysztofa Wyszkowskiego, choć ten się na to nie zgadzał – uznał w poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie. Kilka dni temu Wałęsa ogłosił w TVN przeprosiny za to, że Wyszkowski nazwał go tajnym współpracownikiem SB o ps. „Bolek”.

W 2005 r. legendarny przywódca strajków na Wybrzeżu Krzysztof Wyszkowski powiedział, że Lech Wałęsa był współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa. Były prezydent podał go do sądu. W 2011 r. zapadł wyrok. Wyszkowski miał przeprosić Wałęsę. Jednak nie godził się na to.

W tej sytuacji pełnomocnik Wałęsy znów skierował sprawę do sądu. Tym razem zabiegał o to, aby były prezydent mógł w imieniu Wyszkowskiego ogłosić przeprosiny za „Bolka”. Sąd dla Warszawy- Mokotowa przychylił się do wniosku. Przed kilku dniami w „Faktach” TVN wyemitowano planszę z przeprosinami.

Wyszkowski wydał oświadczenie, w którym napisał, że nie przeprosił i nie przeprosi Wałęsy „za swoje słowa prawdy”. Pełnomocnik Krzysztofa Wyszkowskiego mec. Andrzej Lew-Mirski złożył zażalenie na decyzję sądu. Chodziło o cofnięcie decyzji o wykonaniu przez Wałęsę przeprosin samego siebie.

W poniedziałek odbyło się w tej sprawie posiedzenie Sądu Okręgowego w Warszawie. Jednak dopiero wczoraj rzeczniczka sądu Maja Smolarek poinformowała, że zażalenie Wyszkowskiego zostało odrzucone. A co za tym idzie, Wałęsa mógł przeprosić sam za siebie. Za wyemitowanie przeprosin będzie musiał jednak zapłacić Krzysztof Wyszkowski.

Decyzją sądu jest rozczarowana żona Wyszkowskiego. – Krzysztof powoływał się w swoim wniosku na trudną sytuację zdrowotną. Sąd odrzucając wniosek, wykazał się niewątpliwie bezdusznością – komentuje pani Małgorzata. Wyszkowski od wielu dni znajduje się w szpitalu.

Podobnie orzeczenie sądu ocenia mec. Lew-Mirski. Ponadto zwraca uwagę, że trzeba być człowiekiem bez serca, by wykorzystywać chorobę Krzysztofa Wyszkowskiego i ogłosić przeprosiny w jego imieniu.

Przeprosiny w TVN mogą całkowicie zrujnować Wyszkowskiego. Czas antenowy w stacji jest bardzo drogi. Wałęsa mógł zapłacić za to nawet pół miliona zł. Teraz po pieniądze zgłosi się komornik.

Mec. Lew-Mirski jednak nie rezygnuje. Zapowiada wznowienie sprawy dotyczącej współpracy Wałęsy z SB.

Gazeta Polska Codziennie
foto. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

Solidaryzmujmy się z Krzysztofem Wyszkowskim

Oświadczenie Krzysztofa Wyszkowskiego tu:
http://wolnapolska.pl/index.php/Aktualno%C5%9Bci/2012112016318/krzysztof-wyszkowski-nie-przeprosiem-i-nie-przeprosz/menu-id-145.html

 

 

Obibok na własny koszt

PS

Jeśli znów mój komentarz poleci w kosmos tak jak poleciała notka, to trudno, powtórki z nowej bezproduktywnej pracy już nie będzie.

Onwk.

[/quote]

Obibok na własny koszt

PS W związku z oświadczeniem Krzysztofa Wyszkowskiego o nie wpłacanie pieniędzy dokonałem edycji wyżej zamieszczonego komentarza, z którego usunąłem dane o kontach bankowych. Niżej zamieszczam najświeższe oświadczenie Krzysztofa Wyszkowskiego.

Wyszkowski apeluje: nie wpłacajcie pieniędzy

(foto. Mariusz Troliński)

„Wszystkim osobom - świadomym, że Lech Wałęsa był tajnym współpracownikiem komunistycznej policji politycznej o pseudonimie „Bolek”, donosił na swoich kolegów i pobierał za to wynagrodzenie - które udzieliły mi pomocy w walce o prawdę w polityce polskiej, składam serdeczne podziękowania – pisze w swoim oświadczeniu Krzysztof Wyszkowski.

Obecnie zwracam się z prośbą o niewpłacanie pieniędzy na moje konto – kontynuuje publicysta „Gazety Polskiej”. - Jeżeli w przyszłości organizacja takiej zbiórki okaże się konieczna, to się o nią zwrócę, jednak w obecnej sytuacji, gdy oczekuję na rozpatrzenie dwóch moich wniosków będących już w trakcie rozpatrywania – o wznowienie postępowania w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku oraz skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu – zaspokajanie żądań Lecha Wałęsa jest niecelowe.

Mam poważne podstawy do żywienia nadziei, że oba te wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie, a wówczas otwarta zostanie droga do wykazania mojemu prześladowcy, że wydatek, który poniósł, żeby mnie upokorzyć, jest karą, jaką wymierzył sam sobie” – wskazuje Wyszkowski.

ZA:

niezalezna.pl/35342-wyszkowski-apeluje-nie-wplacajcie-pieniedzy

 

Vote up!
0
Vote down!
0

Obibok na własny koszt

#310935

Dzięki za info.
Moje wyrazy solidarności dla Pana Wyszkowskiego
i pozdrowienia dla Ciebie.

Vote up!
0
Vote down!
0

Tylko ta myśl ma wartość, która przekona kogoś jeszcze

#310946