Czerwona zaraza na Wawelu

Obrazek użytkownika Piotr Jakucki
Kraj

Poetka Wisława Szymborska, gorliwie wspomagająca w kampanii wyborczej Bronisława Komorowskiego, podobnie jak równie żarliwie przed dziesiątkami lat wychwalająca Lenina jako "nowego człowieczeństwa Adama" i wzywająca do ciągłego wzmacniania stalinizmu, otrzymała nagrodę za życiorys - Order Orła Bialego. Parę minut po dwunastej, co zapewne stanie się kolejną datą historyczną w dziejach III RP, tak jak krótkotrwałe zatrzymanie Bronisława Komorowskiego przez SB stało się już niemalże wydarzeniem, które doprowadziło do upadku komunizmu.
Być może kogoś wdeptywanie Orła w błoto przez prezydenta z Platformy ("naszego prezydenta" - jak mogliby powiedzieć z powodzeniem obrońcy komuny, antylustratorzy, salonowcy okrągłostołowi...), jeszcze zdziwiło, ale bynajmniej nie ma w tym nic zaskakującego. Poza spłacaniem długu środowiskom, które Komorowskiego wywindowały - swoją drogą ciekawe jaką daninę każą złożyć sobie byłe Wojskowe Służby Informacyjne, bo sprzeciw bylego marszałka Sejmu w sejmowym głosowaniu przeciwko rozwiązaniu tych służb to zaledwie drobnostka - jest to konsekwencja przyjętej drogi politycznej.
Wizję swojej prezydentury Komorowski przedstawił w słynnym wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”. Zapowiedziane i zrealizowane następnie usunięcie sprzed Pałacu Prezydenckiego krzyża ustawionego tam jako kamień węgielny pod przyszły pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej było sygnałem niszczenia nie tylko wszystkiego, co wiąże się z katastrofą smoleńską i Lechem Kaczyńskim, ale szerzej - wszystkiego co kojarzy się z katolicką i wolnościową podmiotowością narodu .
Stąd danie Orła Białego Adamowi Michnikowi, którego "Gazeta Wyborcza" po 1989 r. stała się głównym orężem układu okrągłostołowego w walce z prawdą historyczną, lustracją, rozliczeniem odpowiedzialnych za zbrodnie (Kiszczak i Jaruzelski jako ludzie honoru), i który przyrównał Prawo i Sprawiedliwość do przedwojennej Komunistycznej Partii Polski. Na Orła dla Michnika nie zdobył się nawet jego polityczny i nie tylko przyjaciel Aleksander Kwaśniewski, ale "Bronek" to co innego. A potem poszło już z górki...
Nie przypadkowo strategicznym doradcą Komorowskiego został Tadeusz Mazowiecki, który w latach stalinowskich wypisywał prasowe paszkwile na bohaterskiego biskupa Czesława Kaczmarka. Szymborska nie pozostawała tu w tyle popierając m.in. swoim podpisem rezulucję krakowskiego odzdziału Związku Literatów Polskich aprobującą proces członków tamtejszej kurii, w którym zapadło kilka wyroków śmierci.

Już chociażby to sprawia, że ikona Platformy Obywatelskiej mogłaby spokojnie zostać doradcą prezydenta ds. kultury. Czułaby się doskonale mając obok siebie czerwonego profesora Tomasza Nałęcza, odpowiedzalnego za sprawy i historyczne i "strategicznego żółwia" Mazowieckiego, twórcę doktryny „grubej kreski” oddzielającej politykę od moralności i dającej bezkarność funkcjonariuszom komunistycznych służb specjalnych oraz aparatu represji, uniemożliwiającej rozliczenie chociażby autorów stanu wojennego (o przeprowadzeniu lustracji i dekomunizacji już nie wspomnę). Przedstawianego na użytek plebsu przez propagandę okrągłostołową jako „pierwszego niekomunistycznego premiera”, mimo że w rzeczyswistości takowym był dopiero Jan Olszewski desygnowany na tę funkcję przez pierwszy pochodzący z wolnego wyboru Sejm RP.

Odznaczenie apologetki Stalina i partii komunistycznej wpisuje się w tę sekwencję. W przeciwieństwie do Lecha Kaczyńskiego, który przywracając pamięć historyczną, honorował osoby o nieposzlakowanych życiorysach, zasłużone w walce z totalitaryzmem komunistycznym oraz członków opozycji przedsierpniowej– by wspomnieć tylko żołnierzy podziemia niepodległościowego z lat 40., oraz Annę Walentynowicz, czy Andrzeja Gwiazdę – Komorowski odznacza tych, dla których obrona komunizmu oraz walka z katolickim charakterem państwa polskiego stała się chlebem codziennym.

O Szymborskiej, długoletniej członkini Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, wyróżnionej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski jeszcze przez władze PRL można pisać dużo, cytować jej propagitki wierszem pisane. Po śmierci Stalina poetycko nad tym rozpaczała, wzywając jednocześnie do pogłębienia stalinizmu, był wiersz "Partia", czy uwielbienie dla rewolucji bolszewickiej, która przyniosła śmierć milionom ludzi. Wbrew temu, co twierdzono w werdykcie literackiej Nagrody Nobla dla poetki z Krakowa nie jest prawdą, iż popieranie przez nią stalinizmu było jedynie epizodem, że uległa ona jedynie totalitarystycznemu zniewoleniu umysłów od którego się odcięła. A co było w w tzw. wolnej Polsce, jeśli nie obrona postkomunizmu, by wymienić tylko tak pamiętny, antylustracyjny, wiersz "Nienawiść", wydrukowany na pierwszej stronie „Gazety Wyborczej” w czerwcu 1992 r., z rekomendacją Michnika, czy sygnowanie kolejnych apeli wypichcanych przez salon, atakujących wszystko co wiąże się z lustracją i dekomunizacją.

Orzeł dla Szymborskiej to tylko fragment większej całości. 17 stycznia 1945 r. do Warszawy i Ciechanowa wkroczyła, jak to określił poeta-powstaniec Józef Szczepański - „czerwona zaraza”. 17 stycznia 2011 r. owa „czerwona zaraza” została przez prezydenta Komorowskiego zrehabilitowana na Wawelu.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Dobre i rzetelne opracowanie. Tego nam trzeba, by o hańbie trwała jako nauka dla potomków naszych.

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#125866

to dostaną od innych żeby na nas pluli ;)

a szczerze - nie rozumiem innych Narodowców, dlaczego nie pluną na tą qrevską platformę...

===

życie trwa dopóty, dopóki nie jest wszystko jedno

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

___________________________
jam... z tego, co mnie boli

#125871

http://www.youtube.com/watch?v=52--m6JRm2s&feature=related

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#125883

Szymborska ? Szymborska ? Była kiedyś taka żydo-bolszewicka "poetka", czyżby to-to ciagle jeszcze żyło ?

NIEPOPRAWNY INACZEJ

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#125896

czy ktoś pamięta jej słynny wiersz,ku chwale Stalina..........?

gdzieś mi się zawieruszył i nie  mogę go zacytować

pozdr i DYCHA

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#125905

Ja pamiętam coś takiego :

Partia. Należeć do niej.
Z Nią działać. Z Nią marzyć.
Z Nią w planach nieulekłych.
Z Nią w trosce bezsennej.
Wierz mi, to najpiękniejsze co sie może zdarzyć.

Co za gówno, tego nie da się czytać i co za durnie przyznali jej literacką Nagrodę Nobla.
Wsadziłbym najchętniej staruchę na traktor, ustawiony kierownicą na wschód, włączył i zablokował pierwszy bieg(najlepiej polowy) i niech popier...a do końca żywota w swoją gwieździstą przyszłość.

Pozdrawiam

NIEPOPRAWNY INACZEJ

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#125937

Można by jeszcze łeb ogolić i wytarzać w smole i pierzu. Jak ja tej czerwonej wywłoki nie znoszę. Jak u dziecka w szkole jakaś mądra inaczej wyskoczy na polskim z grafomoaństwem tej zarazy, to spalę budę do funamentów...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#125986

czy nie możecie wyciąć zdjęcia.Nie dość,że pamiętam jej ohydne wiersze,to muszę ją też oglądać?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#125916

 Pani Wisława Szymborska order dostała, aby stało się zadość sprawiedliwości dziejowej. Nasza ludowa ojczyzna pamięta o wsi-oich bohaterach, działaczach, harcownikach i dzielnych propagandystach.

Ojczyzna ludowa pamięta, kto kogo poparł i kiedy. Kto kogo obsobaczył i kiedy. I potrafi się odwdzięczyć.

Zatem pani Wisława została odznaczona za twórczy wkład w wytrwałej służbie o postęp społeczny, demaskowanie klerykalnych przesądów w świadomości obywatelskiej ludu polskiego, obnażanie płycizn drobnomieszczańskiej mentalności, za walkę na odcinku literatury z pogrobowcami skompromitowanej ideologii antyradzieckiej, zaplutymi karłami reakcji i dywersantami sypiącymi piasek w tryby rewolucji oraz rozrzucajacymi amerykańską stonkę na ojczyste pola.

 

 

 

 

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#125929

przyzwoitych Polaków gloryfikując zbrodniczy system i jego krwawych szubrawców.
pzdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

antysalon

#126001

Świetny pomysł.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#125952

Nie bądźmy naiwni, sentymenty w kąt. Przecież to nie tylko order, to niezła dodatkowa kasa do emerytury.

A w tle widać było wiele znanych buź, które już lada miesiąc będą panicznie wzywać do jedynie słusznego głosowania.A potem odbiorą kolejne ordery. Za każy jest dodatek emerytalny. Pokaźny

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#125969

Z otchłani czerwonej zarazy.

Nienawidzą naszego węgla.
Nienawidzą naszych cegieł i przędzy.
Nienawidzą tego,co już jest
Nienawidzą wszystkiego,co będzie.
Naszych okien i kwiatów w oknach
Naszych lasów i ciszy leśnej
Nawet wiosny,bo to nasza wiosna
Nawet szkoły z wesołymi dziećmi
Rozpruli atom jak pancerną kasę
lecz nic prócz strachu nie znalezli w kasie
O,gdyby mogli,gdyby mogli tym strachem
uderzyć w domy i fabryki nasze.

pzdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

antysalon

#125980

Dla mnie to odznaczenie stracilo swe znaczenie juz wczesniej,ale teraz kropka nad i.Szacowna noblistka goraco i to z ogromnym heroizmem wychwalala stalina i reszta tej bandy.PARTIA.NALEZEC DO NIEJ,Z NIA DZIALAC,Z NIA MARZYC,Z NIA W PLANACH NIEULEKLYCH,Z NIA W TROSSCE BEZSENNEJ-WIERZ MI,TO NAJPIEKNIEJSZE,CO SIE MOZE ZDARZYC.Oto jej z licznych wersetow jej przeszlych marzen.Jak mozna byc tak zaklamanym skurwielem .A jak wiadomo Komuna nie zostala obalona zmienila tylko garnitur z czerwonego na akaomoruskiegon Maruche i pozostalej kasty..Jak te sku....le sie powybielali..Zygac mi sie chce...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#126002

ten werset juz ktos napisal..To prawda cala PO i jej zyciorysy sa bardzo ciekawe jak i poczatkowego KORU Zydzisko Mazowiecki ,Michnik ,Kuron,reszta tej hipokrycznej bandy to dawna PZPR. I komu ta ruska swolocz chce mydlic oczy?????????????????????????????????

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#126006

odznaczył czerwoną stalinowską gnidę.I właściwie nie ma się czemu dziwić.Wart Pac pałaca,a pałac Paca.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#126065

O tak , tak właśnie należy pisać , szan.Panie Piotrze Jakucki.
Miejsce gó-na jest w wychodku , a miejscem najlepszym dla takiej poezji jest śmietnik historii. Znakomicie oddał pan kontekst historyczny całej tej polskiej "Róży Luksemburg" ..

W odpowiedzi tej "gwiaździstej" poetce
zacytujmy :

"Czerwona zaraza"

Czekamy ciebie, czerwona zarazo
byś wybawiła nas od czarnej śmierci
być nam Kraj przedtem rozdarłszy na ćwierci
była zbawieniem witanym z odrazą.

Czekamy ciebie, ty potęgo tłumu
zbydlęciałego pod twych rządów knutem
czekamy ciebie, byś nas zgniotła butem
swego zalewu i haseł poszumu.

Czekamy ciebie, ty odwieczny wrogu,
morderco krwawy tłumu naszych braci,
czekamy ciebie, nie żeby zapłacić,
lecz chlebem witać, na rodzinnym progu.

Żebyś ty wiedział nienawistny zbawco,
jakiej ci śmierci życzymy w podzięce
i jak bezsilnie zaciskamy ręce
pomocy prosząc, podstępny oprawco.

Żebyś ty wiedział, dziadów naszych kacie.
sybirskich więzień, ponura legendo
jak twoją dobroć wszyscy kląć tu będą
wszyscy Słowianie, wszyscy twoi bracia.

Żebyś ty wiedział jak to strasznie boli
nas, dzieci Wielkiej, Niepodległej, Świętej
skuwać, w kajdany łaski twej przeklętej,
cuchnącej jarzmem wiekowej niewoli.

Legła twa armia zwycięska, czerwona
u stóp łun jasnych płonącej Warszawy
i ścierwią duszę syci bólem krwawym
garstki szaleńców, co na gruzach kona.

Józef Szczepański
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

"Czerwona zaraza" – ostatni wiersz Józefa Szczepańskiego, poety powstania warszawskiego, napisany 29 sierpnia 1944 w obliczu upadku Starego Miasta. Wyrażał gniew i zawód spowodowany bezczynnością Armii Czerwonej, która czekała na prawym brzegu Wisły na upadek powstania i wykrwawienie jego oddziałów.

W okresie stalinowskim w Polsce wiersz ten stał się jednym z utworów sztandarowych opozycji antykomunistycznej. Jego fragmenty zostały również zawarte w piosence Lao Che pt. "Czerniaków", która znalazła się na albumie "Powstanie Warszawskie".
http://pl.wikipedia.org/wiki/Czerwona_zaraza
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

pozdrawiam

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
" idź wyprostowany wśród tych co na kolanach.."
/Z.Herbert/

/Klub Gazety Polskiej w Opolu/
http://andruch.blogspot.com
http://ngo.opole.pl/

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

-----------------------------------------

Andruch z Opola

http://andruch.blogspot.com

#126077

http://www.rodaknet.com/rp_szumanski.htm

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#126115

zaznaczenie Szymborskiej

marzyła z Partią i ze Stalinem piesciła więż

po co jej Orzeł Biały dajcie jej białą gęs...

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#126121