WIKIPEDIA USUNIE JANUSZA SZEWCZAKA?

Obrazek użytkownika Piotr Jakucki
Kraj

Janusz Szewczak jest uznanym ekonomistą. Wymieńmy tylko niektóre fakty z życiorysu: od 1993 do 1995 był doradcą przewodniczącego Sejmowej Komisji Przekształceń Własnościowych, w latach 1997 do 2001 – współpracownikiem Rządowego Centrum Studiów Strategicznych, w okresie 1999–2002 doradcą prezesa zarządu „Ursusa”. W latach 2001–2002 pełnił funkcję prezesa Polskiego Centrum Badań Społeczno-Ekonomicznych. Poza tym – były poseł, autor ekspertyz dla „Solidarności”. I co nie mniej ważne – w latach 2005–2007 pracował jako ekspert w Sejmowej Komisji Śledczej ds. prywatyzacji PZU SA oraz Sejmowej Komisji ds. prywatyzacji sektora bankowego. Obecnie jest głównym ekonomistą SKOK. 
 
Dlaczego o tym wspominam? Otóż, wszedłem przed chwilą na wspomnianą Wikipedię. No i zobaczyłem, że trwa tam dyskusja nad usunięciem notki biograficznej Szewczaka.
 
Jest ponoć osobą zbyt mało znaną publicznie i bez dorobku.
 
Biogram oczywiście wskazuje coś zupełnie przeciwnego, lecz czy ma to w Polsce jakieś znaczenie? Szewczak jest niewygodny dla Wiki, być może właśnie dlatego, że jest w SKOKU, a wcześniej ścigał osoby odpowiedzialne za prywatyzację bankowości. A może i coś jest w tym, że portal ten jest głównym źródłem wiedzy prezydenta Bronisława Komorowskiego i – tak doceniony – pragnie uchodzić za poprawny politycznie aż do bólu.
 
W każdym bądź razie, obecna tak zwana dyskusja nad usunięciem biogramu Janusza Szewczaka, nie mająca nic wspólnego z jego merytorycznym dorobkiem, jest świadomą akcją wyrzucania poza obieg publiczny osób o innych poglądach.
 
Można spróbować temu przeciwdziałać. Po pierwsze wpuścić ten skandal w jak najszerszy obieg internetowy, a po drugie w zabrać głos w dyskusji na Wikipedii. Zróbmy te dwie rzeczy, bo jeżeli zgodzimy się na usunięcie Szewczaka, jutro zostanie usunięta kolejna osoba spoza salonu poprawnościowego. A potem może przyjdzie czas na Ofiary Smoleńskie. Też były bez dorobku.
Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (1 głos)

Komentarze

Sama wymiana informacji to za mało! Musimy organizować akcje! Po pierwsze, sprzeciwiać się usuwaniu z Wikipedii zasłużonych osób i po drugie domagać się kompletnych życiorysów od osób publicznych bo jakoś w tej kwestii są małomówni i np okres komuny załatwiają jednym zdaniem.

www.ratujemyroja.pl

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Petronela

#236261

Szczególnie tych życiorysów należy przypilnować. "Autorytety medialne" wszak wiekowe. Przypominam, że jak umarła Szymborska to z mediów leciały gromy na mówiących o haniebnym okresie zycia pisarki. Dlatego także podzielam pogląd, że wiki musi zawierać pełne dane, żeby prawicowa ekstrema:) nie miała później pola do popisu:) a polskojęzyczne media powodów do biadolenia nad tym faktem....

 

http://77400.pl/index.php/aktualnoscimenu/2279-niebezpieczenstwozauwazyles-holendra-zareaguj

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

zlotowianin

#236264

Witam serdecznie! Całuję rączki!

Wspaniały pomysł! Proszę to dopisać również do mojego artykułu: Anarchia i dyktatura administratorów w Wikipedii Polskiej.

Szczęść Boże!

redaktor Roland von Bagratuni Budapeszt - zweryfikowany inwalida wojenny 1956, opozycjonista - wróg czerwonych nazistów

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Szczęść Boże!

redaktor Roland von Bagratuni Budapeszt - zweryfikowany inwalida wojenny 1956, opozycjonista - wróg czerwonych nazistów

#236319

Materiał ten oddzielnie publikuję we własnym blogu na kanwie artykułu pana Piotra Jakuckiego "WIKIPEDIA USUNIE JANUSZA SZEWCZAKA?"

Jako teoretyczny wikipedysta, mam na ten temat mnóstwo doświadczeń. (Teoretyczny dlatego, bo właśnie ze względu na panujące w wikipedii dziwne zwyczaje, postanowiłem czasowo zawiesić działalność.) Razem ze mną zrobiło to bardzo wielu powszechnie znanych uczonych, literatów, dziennikarzy. Bo wikipedia ma bardzo wiele poważnych wad, które prędzej czy później zmuszona zostanie usunąć! I to radykalnie! Wikipedia nie przestrzega praw autorskich! Nagminnie! Autor - specjalista tematu, niekiedy z kilkoma doktoratami i znajomością tuzina języków, napisze artykuł, z którego opuścił rzeczy nieistotne. Bo (teoretycznie!) wikipedia jest encyklopedią, gdzie wpisy powinno się ograniczać do rozsądnych granic! Po opublikowaniu artykułu minie jakiś czas i różni mądrale niekiedy nawet bez matury, korzystając z wiadomości otrzymanych od bufetowej czy klozetowej, korygują artykuł wszerz i wzdłuż! A autor rumieni się z tego powodu! Owszem. Można dopisać to i owo, czy skorygować błąd drukarski (komputera itp), ale li tylko ZA ZGODĄ AUTORA!

Dyskusje wikipedystów o danym artykule to nic innego jak zawracanie głowy i kpienie z demokracji! Innymi słowami ANARCHIA! Bo np. o języku ormiańskim czy węgierskim dyskutują tacy, którzy ani słowa nie znają z tych języków!!! W sprawach historycznych decydują na podstawie dawno już sprostowanych kardynalnych błędów, pochodzących z wcześniejszych wieków! Jeżeli "pan" administrator obrazi się, blokuje wikipedystę na miesiąc, dwa, pół roku, dwa lata! To już jest dyktatura!!! Wikimedia Foundation pojęcia nie ma, co się dzieje w poszczególno-języcznych odmianach! Bo wspomniani "panowie" (a może raczej "towarzysze", wśród których z pewnością są również esbecy i ideolodzy partyjni PZPR, bo oni tu mogą naprawdę wyżyć się!) stworzyli dyktaturę "swoich". Usuwają to co ich (albo ich zleceniodawców, powiedzmy: z rządu, przeciwnej partii, obcej ambasady itd) prywatnie dręczy, a puszczają kardynalne bzdury! I jeszcze jedno dotyczące Wikimedia Foundation: raz zarejstrowany wikipedysta w jednej z narodowych/językowych wikipedii powinien bez rejestracji uzyskać możliwość otworzenia swojej strony w pozostałych!

Dział biograficzny. Znaleźć można biografie najdziwniejszych fasonów włącznie do zwyciężczyni konkursu striptisowego w Pipidówku. Bo spodobała się administratorowi. A na przykład Poległego na Polu Chwały bohatera Powstania Wielkopolskiego i Wojny Polsko-Bolszewickiej, czy II Wojny światowej (jak mojego pradziada - bohaterskiego oficera Powstania Styczniowego i Powstania Wielkopolskiego!) bezczelnie usuwają! Jest to nic innego, jak deptanie w błoto najwyższych wartości narodu polskiego: Honoru Polaka, który walczył, a nawet poległ Za Ojczyznę czy Za Naszą Wolność i Waszą! Skandal! Polaka w Polsce raczej nieznanego, ale za to popularnego w innych krajach opuszczają. Znany specjalista tematu, publikujący we wielu językach, po napisaniu i opublikowaniu artykułu w Wikipedii, w czołówce znajduje głupi i degradujący jego wiedzę napis o niby nie zweryfikowaniu tematu, czy tym podobnie! Do czego to prowadzi? Publikowanie artykułów encyklopedycznych to li tylko zadanie uczonych, literatów, dziennikarzy, oraz profesorów szkół wyższych i średnich - specjalistów danego tematu! A studenci i amatorzy najwyżej mogą im pomagać! Pomagać a nie podkładać nogę przy asyście administratorów-laików!

Jeszcze raz o prawach autorskich. Owszem, można zrezygnować z należnych honorariów, ale nie oznacza to tego, że autor kiedykolwiek zrezygnuje z nietykalności swojego dzieła! Czyli przepisywania, plagizowania, kardynalnego zmieniania treści itd. Bo tego prawa autorskie poszczególnych krajów nie pozwalają! Również przepisy unijne. Jeżeli władze Wikimedia Foundation nie dokonają gruntownej kategoryzacji wikipedystów według ich wykształcenia, zawodu i znajomości języków, niedługo przedszkolacy będą bezkarnie przeredagowywać poszczególne artykuły. Chociażby dla zabawy! Bo skąd mogą wiedzieć administratorzy Wikipedii Polskiej, że zarejestrowany wikipedysta jest faktycznie tą osobą za którą podaje się?! Większość używa pseudonimów, bo albo wstydzi się własnego nazwiska i imienia, albo rejestruje się anonimowo z przestępczych powodów! To samo dotyczy administratorów! Powinni nimi być osoby najmniej z wykszałceniem wyższym i znajomością przynajmniej dwóch języków obcych! A uczeni, dziennikarze, literaci i profesorowie powinni posiadać prawa administratora! Inaczej Wikipedia zamiast poważnej i poważanej encyklopedii, będzie jedynie bajką na dobranoc dla przedszkolaków, którym wmówić można wszystko. Albo aparatem propagandowym (powiedzmy) Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji!

Szczęść Boże!

redaktor Roland von Bagratuni Budapeszt - zweryfikowany inwalida wojenny 1956, opozycjonista - wróg czerwonych nazistów, dziennikarz, literat, filmowiec, zakrystianin

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1

Szczęść Boże!

redaktor Roland von Bagratuni Budapeszt - zweryfikowany inwalida wojenny 1956, opozycjonista - wróg czerwonych nazistów

#236331

Niszczenie Narodu Polskiego trwa od dawna.Przyspieszenie tej
podłej działalności nastąpiło wtedy kiedy Magdalenka zapłodniona przez naszego sąsiada zza miedzy urodziła potworki.Nie trudno zauważyć,że proces ten odbywa się równocześnie na wielu płaszczyznach.Polska stała się wielkim
rozgrabionym obszarem środkowej Europy.Zniszczeniu uległa
nie tylko strona materialna,ale i duchowa,bo Polacy stracili
poczucie przynależności narodowej.Zostali ogłupieni obietnicami jak małe dzieci błyskotką bez wartości.Proces
niszczenia i zawłaszczania Polski uległ przyspieszeniu po
wydarzeniach 10/04/2010r.wystarczy awantura w sprawie usunięcia krzyża w Sejmie,próby likwidacji godła narodowego
na koszulkach naszych sportowców i wiele innych niegodnych
działań. A my Polacy niczego się nie nauczyliśmy.To co widzimy to jedna wielka "ściema".Bezczelne oszustwa, w które ciemny naród wierzy święcie,odwracanie "kota ogonem"i
obietnice nierealizowane lub z uśmiechem odwoływane.
Rewelacyjne przedwyborcze wiadomości.Publikowanie informacji
niepełnych lub destrukcyjnych- to metoda wprowadzania anarchii i siania zamętu.A my naiwni Polacy tego przez swoją
ciemnotę ogłupienie i upodlenie nie potrafimy dostrzec.
Pozdrawiam.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#236278

i nie bedę się powtarzał - polecam lekturę notki na ten temat i dyskusji pod nią

http://www.niepoprawni.pl/blog/2145/wikipedia-cenne-obywatelskie-zrodlo-wiedzy-czy-kolejne-narzedzie-indoktrynacji

a przy okazji powtarzam po raz 100ny pytanie zasadnicze:

kto i w jaki sposób rekrutuje, nadzoruje i opłaca tych wikowych cenzorów??

Czy taki np. cenzor "elfhelm" to aby nie byt zbiorowy byłych SBków lub innych TW Ketmanów? Jak to się dzieje, że o każdej porze dnia i nocy nie mija kwadrans i tenże "elfhelm" już wywala "niesłuszne" dopiski niewtajemniczonych redaktorów??

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, a*ldd meg a Magyart

#236289

Witam serdecznie!
Wspaniały pomysł! Proszę to dopisać również do mojego artykułu: Anarchia i dyktatura administratorów w Wikipedii Polskiej.

Szczęść Boże!

redaktor Roland von Bagratuni Budapeszt - zweryfikowany inwalida wojenny 1956, opozycjonista - wróg czerwonych nazistów

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1

Szczęść Boże!

redaktor Roland von Bagratuni Budapeszt - zweryfikowany inwalida wojenny 1956, opozycjonista - wróg czerwonych nazistów

#236321

W związku z tytułowym faktem uważam, że należy bezwzględnie usunąć z Wikipedii nazwisko Pana Janusza Szewczaka. Ono (nazwisko tego Pana) zakłóca "spokuj i wiedzem" p. Rezydenta (oby żył wiecznie).

Pozdrawiam niepoprawnie.

Navigare necesse est

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Navigare necesse est

#236314

W związku z tytułowym faktem uważam, że należy bezwzględnie usunąć z Wikipedii nazwisko Pana Janusza Szewczaka. Ono (nazwisko tego Pana) zakłóca "spokuj i wiedzem" p. Rezydenta (oby żył wiecznie).

Pozdrawiam niepoprawnie.

Navigare necesse est

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Navigare necesse est

#236315