Czym jest Orzeł dla Polaków, chwila zadumy

Obrazek użytkownika Koteusz
Idee

Świat jest pełen niespodzianek, nawet dla tych, co nami rządzą w swych złudzeniach.
Jest to cytat z korespondencji mailowej. Korespondencji, w której znalazłem również taką oto przesyłkę:
Autor: Jarosław Dzikoń
 
Orzeł ten już pojawił się publicznie, jako ilustracja do „Bajek małopolskich”, których autorem jest Dariusz Struk. W zbiorze tych bajek nie znalazła się jednak, z różnych przyczyn, bajka o Orle.
Poprosiłem jednak, żeby autor przynajmniej streścił jej treść, jeśli uzna, że jej publikacja w całości byłaby zbyt obszerna. Oto więc streszczenie:
Bajka mówi tylko o tym, że pomimo złamanego skrzydła udało mu się dolecieć do rodzinnych stron... niestety, nie było już gniazda w dawnym miejscu... ktoś je rozszarpał i połamał brzozowe gałęzie... więc wzbił się bezdomny do góry i krąży nad grodami i wioskami... szuka nowego miejsca, gdzie jego pisklęta będą szanowane i bezpieczne... ostrzegano go, że ten bór jest przeklęty... że w tym szmatławym borze nie jest bezpieczny... ale jako strażnik pamięci nie mógł nie lecieć... a pozbierane brzozowe witki prości ludzie zebrali w pęki... podpalili i rozrzucili w cztery strony świata... Wici, wici krocie... płoniemy w natchnieniu... na zasad żywocie ramię przy ramieniu... Jeżeli widzisz gdzieś przed oczyma szybującego uparcie przed siebie orła ze złamanym skrzydłem to wiedz, że stoisz koło miejsca gdzie znajdziesz jego gniazdo... Pierwsze założył na stokach Sowińca, pilnuje stamtąd krypty na Wawelu... i krąży nad prastarym grodem szukając dawnej dumy i chwały... ze szczytu kopca marszałka widać Polskę wyraźniej przez zamglone powietrze...
Ja natomiast publikuję swoją notkę, cyt.: „aby nie ułatwiać służby ludziom którzy chorobliwie nie lubią  orłów krążących po polskim niebie”.
Dodam na zakończenie, że Orzeł ten może także zagnieździć się u Was. Jeśli tyko tego pragniecie.
 

 

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Szybujący .... uparcie przed siebie orzeł ... ze złamanym skrzydłem wie,
że wszędzie gdzie jestem i gdzie są podobni do mnie odpowiedzialni,
ŚWIADOMI POLACY bez obawy może zamieszkać i przebywać.
Owszem pilnuje krypty na Wawelu, ale wie że przyjdzie czas kiedy
spokojnie odpocznie WŚRÓD TAKICH JAK MY, PÓKI CO KRĄŻY NAD
PRASTARYM GRODEM SZUKAJĄC DAWNEJ DUMY I CHWAŁY I ... POLAKÓW
Wiem, że przyjdzie czas uzdrowienia ORŁA, CZAS NA JEGO POTOMSTWO
I NASZ SPOKÓJ TAK NAM DOPOMÓŻ BÓG.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

merypol

#97647