Ruszyła akcja Caritas na rzecz pomocy ofiarom konfliktu w Syrii

Obrazek użytkownika ciociababcia
Ogłoszenie

W niedzielę ruszyła kampania Caritas Polska na rzecz pomocy ofiarom konfliktu zbrojnego w Syrii. Zbiórka pieniędzy potrwa do 31 października – poinformował rzecznik Caritas Paweł Kęska.

 

Kulminacją akcji będzie niedziela, 6 października, będąca dniem ogólnopolskiej modlitwy w intencji pokoju w Syrii i zbiórki funduszy w kościołach w całej Polsce. Zebrane środki Caritas Polska rozdysponuje na konkretną pomoc uchodźcom syryjskim.

Kęska przypomniał, że konflikt w Syrii trwa już dwa lata, ponad 2 miliony osób opuściło granice państwa syryjskiego, szukając schronienia w Libanie, Jordanii, Turcji, Iraku i Egipcie. 75 procent spośród nich stanowią kobiety i dzieci. Nie mają nic, potrzebują wszystkiego.

- Chcemy przez to okazać solidarność chrześcijańską, ponieważ wiemy, że wojna domowa to bardzo ciężka i okrutna wojna, ponieważ walczą między sobą ludzie tej samej narodowości. Ta pomoc jest niezbędna szczególnie dla tych, którzy cierpią najbardziej, kobiety, dzieci i osoby starsze, żyjące w warunkach bardzo trudnych – podkreślił dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.

Dyrektor Caritas dodał, że dramat, jaki przeżywa naród syryjski porusza serca, mobilizuje do modlitwy, ale także do działania.

Ambasador Libanu w Polsce Michel Katra podkreślił, że Syryjczycy, którzy musieli opuścić swoje granice, żyją w skrajnym ubóstwie. Często nie mają domów, jedzenia, pracy. Ich dzieci nie chodzą do szkół. Największy procent uchodźców przebywa w obozach tymczasowych i w miastach w Jordanii i w Libanie.

- To jest katastrofa humanitarna, która rozpoczęła się wraz z wojną. Dziś liczba uchodźców syryjskich w Libanie równa się 1/4 społeczeństwa libańskiego. Władzie Libanu nie są już w stanie zapewnić odpowiednich warunków uchodźcom syryjskim. Nawet jeśli chodzi o zaspokojenie podstawowych potrzeb – powiedział ambasador Libanu w Polsce.

Caritas Polska we współpracy z Caritas Jordania już drugi rok niesie pomoc uchodźcom, zwłaszcza dzieciom, realizując projekt edukacyjno-rehabilitacyjny w Jordanii, w kilku miejscowościach w pobliżu granicy syryjskiej (Mafraq, Zarqa, Irbid, Madaba, Amman i Karak). Pomoc jest finansowana ze środków polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP.

6 października, w dniu kulminacji akcji pomocy w akademickim kościele św. Anny w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 68 o godz. 17.00 odbędzie się koncert muzyki arabskiej z motywami syryjskimi i polskimi poprzedzony uroczystą modlitwą o pokój, którą poprowadzą przedstawiciele Kościoła w Polsce, Caritas Polska oraz przedstawiciele narodu syryjskiego.

Uchodźców syryjskich można wesprzeć poprzez wpłaty na konto Caritas z dopiskiem “SYRIA” oraz poprzez SMS charytatywny z hasłem “POMAGAM” na nr 72052 (2,46 zł z vat).

PAP/RIRM

http://www.radiomaryja.pl/informacje/ruszyla-akcja-caritas-na-rzecz-pomocy-ofiarom-konfliktu-w-syrii/

Brak głosów

Komentarze

Jordania przyjęła milion syryjskich uchodźców

Maleńka Jordania przyjęła już milion syryjskich uchodźców. „Sytuacja humanitarna nie jest prosta, solidarność Jordańczyków jest jednak ogromna” – mówi ks. abp Maroun Lahham.

„Sytuacja jest skomplikowana – powiedział łaciński wikariusz patriarchalny w Jordanii. – Syryjscy uchodźcy mieszkają w specjalnych obozach, jednak część z nich znalazła sobie także inne schronienie. Szczególnie bogatsi zamieszkali w Ammanie i innych miastach. Uchodźcy stanowią problem społeczny, ekonomiczny i moralny. Do nas przybywają głównie najbiedniejsi, ci, którzy zamieszkiwali ubogie południe Syrii. Nie mają naprawdę niczego. Pamiętajmy, że Jordania gościnnie otwiera swe ramiona, ale jest to mały kraj, nie dysponujący wystarczającą infrastrukturą, potrzebną do przyjęcia miliona uchodźców. Jordania jest też czwartym krajem świata w rankingu najbardziej ubogich w wodę. Arabowie są jednak bardzo gościnni, otwierają swe domy i przyjmują potrzebujących, nawet jeśli sami niczego nie posiadają”.

Radio Watykańskie/RIRM

http://www.radiomaryja.pl/informacje/jordania-przyjela-milion-syryjskich-uchodzcow/

****************************************
  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

Vote up!
0
Vote down!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#383178