Z dziejów Polaków Zdradzonych

Obrazek użytkownika wilre
Notka
Opuszczeni przez Polskę, mogą być Jej przyszłością!

Niektórzy mówią na nich „Ruscy”, inni nadają im miano „Polonii”. A oni są Polakami, tylko mieszkają na Wschodzie. Ich Dziadkowie trafili tam albo w wyniku zsyłki, albo nie zmieniając miejsca zamieszkania, wypadli z granic Polski w wyniku decyzji mocarstw. Wciąż są Polakami – z Białorusi, Ukrainy, ale też Mołdawii, Kazachstanu, Kirgizji, Armenii…

Szkoła ma oczywiście swój chór. Czy trzeba mówić, że śpiewa znakomicie?

Kolegium św. Stanisława Kostki poznałem kilka lat temu. W zeszłym roku w końcu nawiązałem współpracę – po długim okresie przyglądania się i przygotowań. Muszę powiedzieć, że im częściej bywam w liceum, tym bardziej zakochuję się w nim samym i jego misji.

Fascynują mnie historie rodzin uczniów, które niekiedy mam szczęście słyszeć – gdy sprytnie poproszę, zazwyczaj przedstawiając p. dyrektor Ewie Petrykiewicz kolejnego kandydata do Rady Patronackiej. Historie o potajemnym przechowywaniu Najświętszego Sakramentu za firanką w domu po likwidacji kościoła przez bolszewików i nabożeństwach odprawianych potajemnie wieczorami. Historie o babci Polce, która zawsze marzyła, by wnuk choć na chwilę przyjechał do Polski… Historie cichej i heroicznej wierności.

Kolegium to jedno z 15 najlepszych liceów w Warszawie

Kolegium św. Stanisława Kostki, to regularnie jedno z 15 najlepszych liceów w Warszawie wg rankingu Perspektywm, mimo iż pierwszoklasiści rzadko kiedy dobrze mówią po polsku (niektórzy już wcale nie umieją!). Jednak wola nauki, zasłużenia na bycie Polakiem, studia w Polsce, marzenia… są silniejsze niż lenistwo. Uczniowie na każdym kroku pokazują, że są wyjątkowi. Gdy w grudniu uczestniczyłem w szkolnej Wigilii, zdałem sobie sprawę z przepaści jaka dzieli ich od polskich rówieśników. Ci drudzy z reguły nie znają ani jednego wiersza, czy patriotycznej piosenki. Ci pierwsi – nie dość, że znają, to jeszcze poczytują sobie tę znajomość za dumę! Umieją docenić to, że są Polakami.

Wdzięk, skromność, erudycja

W chwili obecnej – po kilkunastu latach działalności – liceum walczy o przetrwanie. Parafia w Wilanowie ma inny pomysł na wykorzystanie budynków przy ul. Kolegiackiej 1. Na szczęście Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi z warszawskiej Białołęki zaoferowały za zgodą abp. Hosera 25-letnią dzierżawę swoich budynków przy ul. Wałuszewskiej. Wcześniej służyły jako dom dziecka, teraz mogą zmieścić nie tylko sale lekcyjne, ale i internat dla uczniów. Są na tyle pojemne, że bez problemu będzie można przyjąć dwa razy większą liczbę uczniów ze Wschodu (teraz w liceum uczy się 74 uczniów), a dzięki temu także lepiej stanąć finansowo na nogach (naukę uczniów dotuje bowiem Państwo na podstawie ustawy o Karcie Polaka). Jednym słowem – remont budynku na Wałuszewskiej to nie tylko konieczność, ale i wielka szansa dla szkoły!

Ruszyła zatem nowa odsłona akcji www.WitajcieWDomu.pl – poświęcona właśnie remontowi. W pierwszym jej etapie jak najszybciej szkoła musi zebrać 350 000 zł i ruszyć z pracami jeszcze w marcu, by zdążyć do września. Udaje nam się zainteresować losem szkoły coraz więcej znanych osób: od prof. Pawłowskiego z WSB w Nowym Sączu, przez prof. Rybińskiego, Łukasza Warzechę, aż po polityków z Platformy i PiSu (posłowie Kwiatkowski, Żalek i Górski, europoseł Paweł Kowal), dyplomatów (ambasador Szczepankiewicz) i przedsiębiorców! Pełny i aktualny skład Rady Patronackiej zobaczycie tutaj.

Dlaczego coraz więcej znanych, mądrych i lubianych przyłącza się do akcji? To nie tylko sentyment do Polaków ze Wschodu, albo rewizjonizm czy świadomość długu jaki wobec Nich mamy. Działanie w tym kierunku to także pewien pragmatyzm. Za parę lat nasz Naród skurczy się o parę milionów ludzi. Wymieramy w makabrycznym tempie.

Co wolicie? Inwestować w bezsensowne asymilowanie Turków, Chińczyków, czy Bóg wie kogo… czy w Polaków, którzy zostali na Wschodzie? Każdy kto umie liczyć, wie że to oni są najlepszym zastrzykiem, który może dostać nasz rynek pracy w warunkach demograficznej degrengolady. Dbałość o Polaków ze Wschodu ma więc także wymiar ekonomiczny i zdroworozsądkowy! To dlatego w Radzie Patronackiej znajdziemy nazwiska ze środowisk bardzo odległych od siebie ideowo i towarzysko. Bo to wspólna sprawa.

Gdy zadzwoniliśmy do prof. Pawłowskiego zaprosić Go do Rady, bardzo się ucieszył. Przerwał Michałowi, mówiąc z zapałem:

Mnie nie musi Pan przekonywać! Ja o tym mówię od dwudziestu lat, że Polacy ze Wschodu to nasza przyszłość. Żeby w końcu politycy to zrozumieli!

Kiedy zrozumieją – nie wiadomo. Szkołę musimy utrzymać teraz, przekonywaniem polityków u władzy zajmujemy się długo, dlatego nie ma co na nich czekać! Kto może – niech od razu wesprze szkołę przelewem w wysokości, jaka aktualnie jest najlepsza, dane do przelewu są tutaj.

Szkoła oczywiście ma także swoich hejterów, jak każde dobre dzieło. Nie chcę się nad tym rozwodzić, by nie popełnić jakiejś niedyskrecji, ale gdyby ktoś miał jakiekolwiek wątpliwości, powinien w te pędy skorzystać z zakładki Kontakt na stronie akcji. Szkoda, by przez jakieś opowieści z mchu i paproci szkoła miała nie przetrwać. Wiem co mówię

Każdego zaś, bez względu na to, czy może się zaangażwać finansowo, proszę o popularyzację tego wpisu poniższymi przyciskami:

komentarzy

  Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
2 odpowiedzi na „Opuszczeni przez Polskę, mogą być Jej przyszłością!

http://maciejgnyszka.pl/opuszczeni-przez-polske-moga-byc-jej-przyszloscia/

UZUPEŁNIENIE.

 

DOBRYRETWITT.PL: Twitterze – pokaż swą dobrą moc :)

12/04/2013

Czas zaraz po Wielkiej Nocy to ciągle okres napełniania brzucha tradycyjnymi wielkanocnymi potrawami. 
Czy można wyobrazić sobie lepszą porę na zrobienie czegoś dla Polaków ze Wschodu?
Nie. Ostatnio nasz CEO pisał na swym blogu  o Kolegium Św. Stanisława Kostki – liceum z warszawskiego Wilanowa, w którym uczy się prawie setka młodych Polaków z przeróżnych państw zza POJAŁTAŃSKIEJ  wschodniej granicy. Od tego czasu minęły trzy tygodnie. Niedawno jednak wpadł mu do głowy pomysł! Jaki? Przedstawia go poniżej.

 

Około miesiąc temu przez Twittera przetoczyła się lawina poparcia dla polskiej rodziny, która nie mogła przetransportować z Egiptu do Polski ojca po wylewie, poprosiła więc o wsparcie internautów. Czy informacja wyszła z portali, czy z Twittera – tego nie wiem. Wiem jednak, że m.in. dzięki retwittom, chęci wsparcia córki, która wystosowała tę prośbę, rodzina nie tylko uzbierała środki konieczne do sfinansowania drogiego transportu, ale także otrzymała wsparcie z MSZu, który dotąd – o ile dobrze pamiętam – sprawą aż tak bardzo się nie interesował.

Chciałbym ten proces powtórzyć, ale na większą skalę

Gdzie, jeśli nie na Twitterze można znaleźć ludzi, którym trafia do przekonania racjonalna argumentacja, a nie tylko emocje? A dokładnie taki jest przypadek Kolegium św. Stanisława Kostki! Prócz aspektu historycznego, sentymentalnego, ma on wymiar głęboko strategiczny, ekonomiczny, by nie powiedzieć wręcz – demograficzny dla Polski! Dlatego we wsparcie szkoły, która do września musi wyremontować nową siedzibę (10% środków na I etap remontu już jest!), angażują się tak różni ludzie (w tym oczywiście Twitterianie), jak np.: prof. Rybiński, Łukasz Warzecha, Tomasz Łysiak, Paweł Kowal, Artur Górski, ambasador Szczepankiewicz czy… Andrzej Olechowski! Bo to jest sprawa uniwersalna i ważna z każdego punktu widzenia. Mam nadzieję, że zainteresuję nią także Eryka Mistewicza, papieża Twittera, który być może zechce pochylić się nad tym kejsem.

Dlatego ogłaszam akcję DobryRetwitt.pl. Jeśli chcesz pomóc, zrób co następuje:

- retwittuj ten twitt: https://twitter.com/WitajciewDomu/status/316960250102173697 a w przyszłości pisz o szkole używając hashtaga: #DobryRetwittPL,

- wpłać dowolną kwotę na remont szkoły (więcej o akcji znajdziesz na www.WitajcieWDomu.pl):

Fundacja Dla Polonii
ul. Wspólna Droga 29 lokal 2
04-345 Warszawa
86 1240 6175 1111 0010 4598 7860
Darowizna na remont szkoły dla młodzieży ze Wschodu – Dobry Retwitt

jeśli jesteś z zagranicy, wykorzystaj jeszcze te dane:

Nr konta w formacie IBAN: PL 86 1240 6175 1111 0010 4598 7860
Numer SWIFT: PKOPPLPW

- chcesz wesprzeć szkołę online? PayPal i DotPay są do Twojej dyspozycji tutaj.

Chcecie Państwo zobaczyć, co powiedział o Kolegium prof. Krzysztof Rybiński? Proszę bardzo!

Profesor Rybiński wspiera akcję www.WitajcieWdomu.pl

Brak głosów