Protest w PKW – skandale policyjne i sądowe

Obrazek użytkownika Anonymous
Notka

Chyba już zapomnieliśmy o skandalicznym zatrzymaniu 12 osób podczas protestu w PKW w listopadzie. Najbardziej brutalnie policja obeszła się z szefową portalu solidarni2010.pl. Dotychczasowe orzeczenia sądowe są w większości niezwykle bulwersujące.

W nocy z 20 na 21 listopada 2014 r. w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie Policja zatrzymała 12 osób, wśród których byli dziennikarze rejestrujący protest obywateli w związku z wątpliwościami dotyczącymi funkcjonowania PKW podczas obliczania wyników wyborów samorządowych z dnia 16 listopada. Należeli do nich: reporter TV Republika Jan Pawlicki, fotoreporter PAP Tomasz Gzell, reporterka, publicystka i redaktor naczelna portalu www.solidarni2010.pl Hanna Dobrowolska oraz Witold Zieliński – dziennikarz niepoprawnegoradia.pl.

Wobec 7 zatrzymanych osób (Grzegorz Braun - reżyser, publicysta, Hanna Dobrowolska, Jan Pawlicki, Tomasz Gzela, Grzegorz Senatorski – neurochirurg, lekarz ks. Stanisława Małkowskiego, uczestnik Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę, Rafał Mossakowski – z Centrum Edukacyjnego Powiśle, Zenon Nowak – ze Stowarzyszenia Dzielny Tata) wniesiono w nadzwyczajnym trybie przyspieszonym akty oskarżenia do Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia, zarzucając zatrzymanym przestępstwo z artykułu 193 kk, tj. naruszenie miru domowego PKW. Wobec pozostałych osób (Ewa Stankiewicz - Prezes Stowarzyszenia Solidarni 2010, dziennikarka TV Republika, reżyser, Witold Zieliński, dziennikarz radiowy, Marcin Dybowski - Szef Wydawnictwa Antyk, Paweł Hermanowski – dziennikarz SDP, członek Solidarnych2010, Marcin Bergchausen – przedsiębiorca prywatny) toczą się jeszcze postępowania przygotowawcze.

W dniu 21 listopada odbyła się pierwsza rozprawa (Pawlicki, Gzela), a pięć osób zatrzymano na kolejne 24 godziny do rozstrzygnięcia w trybie natychmiastowym (Hanna Dobrowolska i Grzegorz Braun oraz Zenon Nowak, Grzegorz Senatorski i Rafał Mossakowski). Wszyscy oskarżeni zostali po pierwszych rozprawach zwolnieni. Wyznaczono też kolejne terminy posiedzeń sądowych. Ponadto 21 listopada zwolniono z przyczyn zdrowotnych do rozstrzygnięć w terminie późniejszym cztery osoby ( Ewa Stankiewicz, Paweł Hermanowski, Witold Zieliński, Marcin Dybowski) oraz Marcina Berghausena.

Wszystkie zatrzymane osoby wniosły zażalenia na zatrzymanie.

4
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.9 (4 głosy)

Komentarze

// Nawet gdyby Hanna Dobrowolska nie wykonywała obowiązków dziennikarskich, to obecność jej i innych osób w siedzibie PKW nie tylko, że nie była społecznie niebezpieczna - o wysokiej szkodliwości (co jest konieczne do postawienia zarzutu popełnienia przestępstwa naruszenia miru domowego), ale wręcz zasługiwała na społeczną aprobatę. W tym miejscu warto przywołać wyrok kasacyjny Sądu Najwyższego z dnia 3 grudnia 1991 r. (sygn. akt V KRN 84/90) - od wyroków z lat 1984 i 1985 - wydany pod przewodnictwem legendarnego sędziego Bogusława Nizieńskiego, w którym uniewinniono księży katolickich Andrzeja Wilczyńskiego i Marka Łabudę od zarzutu naruszenia miru domowego Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowej podczas akcji protestacyjnej młodzieży w 1984 r. Uczniowie protestowali wówczas przeciwko zdjęciu przez dyrekcję szkoły zawieszonych przez nich w klasach szkolnych krzyży. W ww wyroku stwierdzono: „Oskarżeni byli duchownymi – i jak to słusznie podkreślono w rewizji nadzwyczajnej – ich powinności w określonych sytuacjach są oczywiste oraz wynikają z ich powołania i etyki chrześcijańskiej …. /ich/ przebywanie z młodzieżą było obowiązkiem sumienia…... Wobec … zaistnienia … potrzeby pozostania oskarżonych księży z młodzieżą, która podjęła akcję protestacyjną… nie sposób jest przypisać oskarżonym, że w tej sytuacji, nie stosując się do polecenia dyrektora szkoły co do jej opuszczenia, zrealizowali oni materialny element czynu, a zatem, że czyn ich był społecznie niebezpieczny, jak tego wymaga definicja przestępstwa zawarta w art. 1 k.k. Skoro zatem czyn oskarżonych nie był społecznie niebezpieczny, ale wręcz odwrotnie, zasługiwał również na społeczną aprobatę, to stwierdzić należy, że oskarżeni księża Marek Ł. i Andrzej W. nie dopuścili się /przestępstwa naruszenia miru domowego/”. Sąd 25 lat później w 2015 roku w Warszawie orzekł, że Grzegorz Senatorski, Rafał Mossakowski i Zenon Nowak są przestępcami naruszającymi mir domowy PKW. Tym samym cofnął się do orzecznictwa z okresu stanu wojennego, wyrokując wbrew Konstytucji i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Obywatela. Sprawa Grzegorza Brauna i Hanny Dobrowolskiej jest w toku. Najbliższa rozprawa w dniu 11 marca 2015 r., godzina 11.30, w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Śródmieścia, s. 457, sygn. akt X K 775/14. Okażmy solidarność. Towarzyszmy niesłusznie oskarżonym// ]]>http://rebeliantka.neon24.pl/post/119878,protest-w-pkw-skandale-policyjn...]]>
Vote up!
3
Vote down!
0
#1468380