Papież apeluje do Putina o pokojowe rozwiązanie w sprawie Syrii

Obrazek użytkownika ciociababcia
Inne

Papież Franciszek zaapelował w liście do prezydenta Rosji Władimira Putina jako gospodarza rozpoczynającego się w czwartek szczytu G20 o znalezienie pokojowego rozwiązania sytuacji w Syrii – poinformowała Stolica Apostolska.

fot. PAP/EPA

 

- Do wszystkich przywódców obecnych na szczycie i każdego z nich osobna apeluję z głębi serca, by znaleźli sposób na zażegnanie konfliktu i porzucili daremną pogoń za rozwiązaniem zbrojnym – podkreślił biskup Rzymu w liście do Putina, który jest gospodarzem rozpoczynającego się w czwartek szczytu z udziałem przywódców 19 największych gospodarek świata i UE.

Papież Franciszek ocenia w liście, że w Syrii przeważały dotychczas “jednostronne interesy”, co uniemożliwia pokojowe rozwiązanie i pozwala na kontynuowanie “bezsensownej masakry”.
- Poszukujmy raczej, z odwagą i determinacją, pokojowego rozwiązania poprzez dialog i negocjacje stron, przy jednomyślnym wsparciu społeczności międzynarodowej – napisał papież.

Niezależny argentyński dziennik “Clarin” podał w czwartek, że dzień wcześniej papież rozmawiał telefonicznie z syryjskim prezydentem Baszarem el-Asadem. Papież Franciszek miał prosić Asada, by “powstrzymał ataki na rebeliantów i prowadził bardziej pojednawczą politykę” – podała gazeta w internetowym wydaniu, powołując się na bliżej niesprecyzowane źródła w Watykanie. W czwartek watykański rzecznik Federico Lombardi zdementował tę informację.

Prezydent USA Barack Obama chce zbrojnej interwencji i ukarania reżimu Asada, po tym jak 21 sierpnia syryjska armia według Zachodu użyła broni chemicznej wobec rebeliantów i ludności cywilnej, zabijając ponad 1400 osób.
Z inicjatywy papieża Franciszka najbliższa sobota będzie dniem postu i modlitwy w intencji pokoju w Syrii, na Bliskim Wschodzie i całym świecie. Na placu Świętego Piotra odbędzie się tego samego dnia czuwanie w intencji pokoju.

W czwartek Watykan wezwał ambasadorów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej, by wyłożyć swoje stanowisko w sprawie Syrii i zaapelować o poszanowanie dla wszystkich mniejszości, w tym chrześcijan, oraz zdystansowanie się syryjskiej opozycji od islamskich ekstremistów.


http://www.radiomaryja.pl/informacje/papiez-apeluje-do-putina-o-pokojowe-rozwiazanie-w-sprawie-syrii/

Ocena polecanki: 
Brak głosów

Komentarze

 A gdzie apel do samych rebeliantów, a ponad wszystko do Obamy i Netanyachu, którzy jak w amoku dążą do wojny?

Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Lotna

 

#415674